10 stycznia 2017

Letnie ogródki #6

Zauważyliście, że dzień nieco się wydłużył? Już o około 20 minut! To niewiele, ale mając w pamięci przysłowie "Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka", czuję się nieco podbudowana. Każdego dnia słońce wstaje o minutkę wcześniej i zachodzi później - o jakieś półtorej minuty.
Na koniec stycznia dzień będzie dłuższy jeszcze o godzinę! 
I pomyśleć, że większość tych zdjęć zrobiłam w godzinach późnopopołudniowych, gdy ogródki zaczęły pustoszeć, a ich właściciele, zmęczeni upałem, udali się do swoich domów na... kolację. Było to dawno, dawno temu, za siedmioma czy ośmioma miesiącami, gdy dni były dłuuugie i bardzo ciepłe, w krainie pełnej kwiatów i kolorów...

Dalia zmienna, dalia ogrodowa, georginia ogrodowa, giergona, wielgonia i wielgoń (Dahlia hybr.) – mieszaniec powstały ze skrzyżowania dalii: D. coccinea × D. pinnata, a w powstaniu niektórych odmian wzięły udział także inne gatunki. Nie rośnie dziko, jest uprawiany jako ogrodowa roślina ozdobna.
Rudbekia owłosiona, floks wiechowaty, dalia zmienna, kosmos podwójnie pierzasty, lawenda
Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.) - gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. W Polsce występuje jako roślina uprawna i ozdobna.
Kosmos siarkowy, bukszpan (żywopłot), pnące róże i chyba winorośl
Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus L.), nazywana także ślazowcem syryjskim, ślazem drzewnym, poślubnikiem syryjskim – gatunek krzewu z rodziny ślazowatych. Kwiaty duże, dzwonkowate, osadzone pojedynczo w kątach liści, korona duża (do 6 cm średnicy), 5 płatków koloru od białego do fioletowego. Kwitnie od czerwca do października.
Nawłoć kanadyjska, rudbekia naga, jaśminowiec wonny, jabłoń, perukowiec podolski, winorośl.
Dalia zmienna, dalia ogrodowa, georginia ogrodowa (Dahlia hybr.) – najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, na żyznej i przepuszczalnej glebie. Wymaga obfitego podlewania. Intensywnie kwitnie od sierpnia do września.
Aksamitka, wilczomlecz obrzeżony, jabłoń.
Róża pnąca
Jukka, funkia, bukszpan, trzmielina Fortune'a, powojnik (clematis), winorośl, bluszcz pospolity.
Milin amerykański (Campsis radicans (L.)Seem.) – gatunek ozdobnego pnącza należącego do rodziny bignoniowatych. Kwiaty, w zależności od odmiany mają barwę: jaskrawopomarańczową, pomarańczowoczerwoną, szkarłatną lub żółtą. Kwiaty zrosłopłatkowe, trąbkowate, długości 6-9 cm. Kwitnie od lipca do września.
Liatra grubokłosowa, bukszpan, fasolka szparagowa, bluszcz pospolity. Większy krzew przed domkiem to być może mahonia pospolita. Nie wiem jednak jak nazywają się rośliny o białych i fioletowawych kwiatkach rosnące wzdłuż chodniczka.
Liatra wielkokłosowa (Liatris pycnostachya Michx.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwitnie od lipca do września.

Niektóre ogródki wyglądały na opuszczone od lat - zarośnięte wysoką trawą do tego stopnia, że nie było już widać chodniczka czy ścieżki prowadzącej do rozpadającej się altanki czy szopki. Smętny to widok, ale tak przecież bywa - może właściciele są już starzy i niedołężni, a może pomarli?
Ubiegłego lata widziałam wiele ogródków i altanek, ale nie spotkałam żadnej, która byłaby wymalowana na różowo. Poza tą jedną. Kiedyś musiało być tu przyjemnie i wesoło.

Słoneczniczek szorstki, nawłoć późna, nawłoć kanadyjska, winorośl,

Zimo, hulaj sobie, póki twój czas. I tak przeminiesz. O!

Dalia pomponowa Franz Kafka (Dahlia pinnata) - odmiana dalii zmiennej o kulistych kwiatach gęsto przetykanych płatkami zwiniętymi w malutkie trąbki, w intensywnym różowym kolorze, z delikatną białą obwódką na końcach płatków.

Zobacz kalendarz słoneczny 365.wiki
Kalendarz słoneczny dla Poznania
Nie wiedzieć czemu kalendarz 365.wiki nie uwzględnia czasu zimowego, zatem od podanych godzin wschodów i zachodów słońca trzeba odjąć (cofnąć) godzinę.
A może znacie inne, lepsze (dokładniejsze, wygodniejsze) strony podające godziny wschodów i zachodów słońca?

r15.66. (68)


ogródki działkowe zdjęcia, kwiaty ogrodowe zdjęcia, zdjęcia kwiatów ogrodowych, altanki działkowe zdjęcia, ogródki działkowe lato zdjęcia, dalia pomponowa zdjęcia, dalia ogrodowa chwile zachwycone, ketmia syryjska chwile zachwycone, letnie kwiaty ogrodowe, liatra wielkokłosowa zdjęcia, Dahlia pinnata, Liatris pycnostachya, milin amerykański kwiaty zdjęcia,

16 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia. Bardzo tęsknię za latem, teraz jest tak zimno, że trudno jest aparat utrzymać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! O, tak - pogoda i minusowe temperatury nie sprzyjają robieniu zdjęć.

   Usuń
 2. Piękne, letnie zdjęcia, aż się cieplej na duszy zrobiło:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. Ja już tak tęsknię za tymi ciepłymi popołudniami na działce, dzisiaj pochowałam ozdoby świąteczne aby jakoś przybliżyć sobie wiosnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry pomysł :-) Moja choinka trzyma się dobrze i jest taka ładna, że jeszcze odczekam trochę.

   Usuń
 4. Zabrzmi to niemęsko ale kocham, kocham ogródki działkowe. Często się zakradam, jak furtkę zostawią otwartą :p I przypomina się dzieciństwo i najlepsze umorusane chwile. I tak właśnie te piękne kwiaty na Twoich fotografiach...i tak sobie przypomniałem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego niemęsko? Wszyscy jesteśmy przede wszystkim ludźmi, zdolnymi do odczuwania i podziwiania piękna. Jedni są mniej, inni bardziej wrażliwi, ale myślę, że nie ma to nic wspólnego z płcią :-)

   Usuń
 5. Jakie piękne zdjęcia. Ja już chcę lato. Małe białe czy to czasem nie jest smagliczka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Smagliczka? Całkiem możliwe, choć dotąd nawet nie słyszałam takiej nazwy :-)

   Usuń
 6. Piękna ta kraina za siedmioma tęsknotami, piękna.
  Dalia pomponowa powinna nazywać się dalią kosmiczną, a przez wzgląd na oryginalność i urodę.
  Moi rodzice mieli działkę, mama wkładała w nią mnóstwo pracy i serca, ale z wielkim żalem musiała odsprzedać ze względu na swój wiek i jego ograniczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Dalia pomponowa jest tylko jedną z wielu odmian dalii ogrodowej - aż trudno uwierzyć w tę rozmaitość.

   Usuń