9 grudnia 2016

Palmy Jerzego Waszyngtona

Na cześć pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, pewnemu rodzajowi palm nadano nazwę waszyngtonia. Rodzaj ten liczy zaledwie dwa gatunki, w dodatku tak podobne, że ich rozróżnienie sprawia kłopot znawcom. Ach, gdybym wiedziała to od początku!
Mimo, że obejrzałam mnóstwo zdjęć i dotarłam do wielu źródeł, nadal nie mogę się zdecydować czy na swoich zdjęciach uwieczniłam waszyngtonie nitkowate, robusty, jedne i drugie, a może... ich mieszańce? A przecież, jak na fotoblog przystało, przede wszystkim chciałam pokazać zdjęcia i tylko... opatrzyć je stosownymi podpisami. Powstrzymam się jednak przed tym ostatnim, by nie wprowadzić nikogo w błąd. Pod zdjęciami zamieszczam jednak obszerne opisy botaniczne obu gatunków. Poprzestańmy na tym, że na zdjęciach są palmy z rodzaju waszyngtonia, rosnące w (jakże by inaczej?) gorrrącym Egipcie. Na plaży!

Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
Waszyngtonia (Washingtonia)
-------------------------------------------------
Waszyngtonia (Washingtonia) - rodzaj palm z rodziny arekowatych, pochodzący z południowo-zachodnich obszarów Stanów Zjednoczonych i północno-zachodniego Meksyku. W obrębie rodzaju Waszyngtonia wyróżnia się tylko dwa gatunki. Waszyngtonia nitkowata i robusta są do siebie bardzo podobne, różnice pomiędzy gatunkami są subtelne i sprawiają trudność w identyfikacji nawet wytrawnym znawcom palm.
Oba gatunki waszyngtonii są powszechnie uprawiane w całej południowej części Stanów Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie, w południowej Europie i północnej Afryce, gdzie są one znacznie zhybrydyzowane.

Są to palmy należące do plemienia Corypheae, z zaokrąglonymi wachlarzowato liśćmi, na które składają się liczne listki. Liczne kwiaty w gęstych kwiatostanach. Owocami są czarniawo-brązowe pestkowce o średnicy 6-10(12) mm, z cienką warstwą słodkiego miąższu wokół pojedynczego nasiona. Owoce waszyngtonii są jadalne. Były wykorzystywane przez rdzennych Amerykanów jako drobne źródło pożywienia. Są one również zjadane przez ptaki, które przyczyniają się do rozsiewania nasion. Gatunki waszyngtonii są również roślinami żywicielskimi larw kilku gatunków motyli.

Rośliny z rodziny arekowatych (palmy) posiadają specyficzny pień, zwany kłodziną. U roślin o pokroju drzewiastym osiąga ona do 60 m wysokości i zwykle jest nierozgałęziona.


****************


Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera (Linden ex André) H.Wendl. ex de Bary), zwana waszyngtonią kalifornijską, waszyngtonią północną, kalifornijską palmą wachlarzowatą lub pustynną palmą wachlarzowatą - gatunek rośliny z rodziny arekowatych. Pochodzi z Kalifornii i Arizony.
Żyje od 80 do 250 lat (i więcej). Osiąga wysokość 15-18 m (w idealnych warunkach do 25 m), szerokość korony liści - do 4,6 m. 

Kłodzina - masywna, beczkowata, w najszerszym miejscu może osiągnąć nawet 90 cm średnicy.  Poniżej korony liściowej okryta jest płaszczem starych, zeschłych liści. U wyższych okazów płaszcz starych liści może nie sięgać do ziemi. Widoczny jest wtedy stosunkowo gładki pień ze słabo zaznaczonymi bliznami po liściach, barwy od szarej do jasnobrązowej.

Liście - szarozielone, wachlarzowate, składające się z licznych listków o długości od 0,9 do 1,8(2) m, złączonych ze sobą na dwóch trzecich długości. Liście sterczące na wszystkie strony (maksymalnie 30 szt.), na końcach załamane w kształcie litery V, rozszczepione, woskowate, z długimi (ozdobnymi), białymi włóknami, które niejako odrywają się od brzegów listków. Ogonek liściowy zielony z żółtymi krawędziami ma do 2 m długości. Cały liść wraz z ogonkiem może mierzyć 3,5 do 4 m długości.
Korona liści u dorosłych roślin ma luźny i otwarty układ, osiąga 3 do 6 m szerokości. Liście są zwisające i kołyszą się pod wpływem wiatru.

Kwiaty - kwiatostany silnie rozgałęzione, wyrastające spomiędzy liści o długości do 5 m. Kwiaty obupłciowe, drobne, różowobiałe, białe lub żółte.

Owoce - podłużne lub kuliste pestkowce barwy czerwono-czarnej, o średnicy do 1(1,3) cm, zawierające jedno nasiono (0,6 cm średnicy). Nasiona, nawet stare łatwo kiełkują.

Roślina ozdobna, sadzona w parkach i ogrodach, jednakże w środkowoeuropejskich warunkach klimatycznych może być uprawiana tylko we wnętrzach ew. latem może być wystawiana na zewnątrz.
Waszyngtonia nitkowata jest rośliną mrozoodporną w klimacie suchym(!). Jest w stanie przetrwać krótkotrwałe mrozy do -10(-12)° C, pod warunkiem, że powietrze i gleba nie są zbyt wilgotne, a temperatura po południu nie jest zbyt niska. Jest również wytrzymała na ekstremalne upały - znosi temperaturę powyżej 50° C . Nietolerancja mokrego podłoża oraz długotrwałe zimno są głównymi powodami tego, że waszyngtonia nitkowata nie rozwija się prawidłowo w klimacie umiarkowanym. 

Waszyngtonia nitkowata może rosnąć na glebach silnie alkalicznych o pH do 9,2 (dla porównania - woda morska ma 8 pH).


****************


Waszyngtonia robusta (Washingtonia robusta), zwana waszyngtonią meksykańską lub meksykańską palmą wachlarzowatą - gatunek rośliny z rodziny arekowatych. Pochodzi z północno-zachodniego Meksyku.
Drzewo długowieczne, może żyć ponad 500 lat. Dorasta do 25 m wysokości, rzadko do 30 m.

Kłodzina - o średnicy około 25,4-30,5 cm, zazwyczaj nieco szersza u podstawy staje się coraz smuklejsza w miarę zbliżania się ku koronie liści (rośnie szybciej i osiąga większą wysokość niż waszyngtonia nitkowata).

Liście - sztywne, błyszczące, żywozielone, wachlarzowate, składające się z licznych listków o długości 1-1,5 m i szerokości do 1,2 m. Ogonki liściowe pomarańczowe mają do 1 m długości, na krawędziach posiadają liczne, zakrzywione i ostre kolce. Całkowita długość liści jest mniejsza niż u waszyngtonii nitkowatej. Na liściach występują włókna, są one jednak mniej liczne. Włókna tworzą się wówczas gdy młody liść rozchyla się wachlarzowato, a złączone dotąd części liścia rozrywają się. Z wiekiem liścia włókna odpadają.
Korona liści u dorosłych osobników liści jest zwarta i gęsta.

Kwiaty - liczne, małe, blado pomarańczowo-różowe. Kwiatostan rozgałęziony ma 2-3 m długości.

Owoc - pestkowiec o średnicy 6-8(12) mm. Owocostany mają postać zwisających gron złożonych z bardzo licznych, kulistych pestkowców, przypominających winogrona. Początkowo owoce są zielone, a po dojrzeniu niebiesko-czarne. Owoce są jadalne, lecz posiadają cienką warstwę miąższu.

Waszyngtonia robusta (robusta oznacza wytrzymała, odporna) jest mniej wrażliwa na wilgoć niż w. nitkowata, ale znacznie łatwiej przemarza, dlatego sadzona jest w cieplejszych rejonach (np. tylko południowe stany USA)


W naturze pnie obu gatunków przysłonięte są suchymi, zwisającymi liśćmi, które tworzą na nich coś w rodzaju spódniczki. U palm ozdobnych zaschnięte liście są usuwane - nie tyle ze względów estetycznych, lecz dlatego, że stanowią zagrożenie pożarowe oraz stają się kryjówką dla m.in. szczurów.

Istnieje jeszcze mieszaniec - Washingtonia x filibusta, która posiada cechy obu rodziców, wykazując przy tym większą tolerancję na wilgotność i niską temperaturę.

Jeśli na ogonkach lub pniu waszyngtonii odpowiadającej opisowi botanicznemu waszyngtonii nitkowatej występuje jakikolwiek kolor czerwony, oznacza to, że jest to właśnie hybryda.
Waszyngtonia (rodzaj roślin) - link 1,
Waszyngtonia nitkowata - link 2, link 3link 4, link 5,
Waszyngtonia robusta - link 6link 7, link 8, link 9,
Waszyngtonie - link 10, link 11,
George Washington

e95.46.

waszyngtonia nitkowata, Washingtonia filifera, waszyngtonia robusta, Washingtonia robusta, palma wachlarzowata, palma waszyngtonia wygląd, waszyngtonia nitkowata opis zdjęcia, Washingtonia filifera zdjęcia opis, waszyngtonia robusta opis zdjęcia, Washingtonia robusta opis zdjęcia, palma wachlarzowata opis zdjęcia, waszyngtonia nitkowata chwile zachwycone, Washingtonia filifera chwile zachwycone, waszyngtonia robusta chwile zachwycone, Washingtonia robusta chwile zachwycone, palma wachlarzowata chwile zachwycone,

6 komentarzy:

 1. ooo, jak cieplo :)
  A zdjecia mam wlasne bardzo podobne, tez kiedys na urlopie wciskalam aparat w te ząbki takie jak u rypy-pily i w liscie-wachlarzyki, ah, cudne cudne ksztalty i kolory!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) A te ząbki jakie ostre! Niechcący otarłam się o nie i długo się goiło. Pozdrawiam Cię i wszystkie rypy :-)

   Usuń
 2. Fajnie zobaczyć u Ciebie palmy, które rosną w Egipcie.....sama nie pojawię się tam nigdy.....

  Pozdrawiam ciepło i serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie wiadomo, może kiedyś Ci się przytrafi? :-) Dziękuję i również pozdrawiam ciepło.

   Usuń
 3. Ojej, Aniko! Piękne są te palmy, a Twoje zdjęcia jeszcze piękniejsze. Podobają mi się zbliżenia, też próbuję takiego sposobu (tylko z gorszymi rezultatami, oczywiście), albo tak, jak na najładniejszym zdjęciu, tym pierwszym: pod górę po pniu.
  Przy okazji pochwalę się, Aniko, ponieważ masz tutaj swój udział: kombinuję z menu swojego aparatu, przestawiam to i tamto, mam pewne spostrzeżenia. Może z czasem zaowocują lepszymi zdjęciami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kombinuj i eksperymentuj! Zawsze to jakieś doświadczenie i urozmaicenie. Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam.

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...