27 grudnia 2016

W egipskim ogrodzie #2

Za oknem hula jeszcze orkan Barbara, tymczasem ja zapraszam do skąpanego w słońcu, barwnego i bezwietrznego ogrodu egzotycznego. Większość zdjęć została zrobiona kompaktem Sony w okresie pstrykania, zatem traktujcie je jako zapis dokumentalny flory Egiptu, prezentowany w odcinkach. Przypuszczam, że większości tych roślin nie można spotkać w naszym klimacie. Dziś będzie kolorowo, z przewagą różowego.

Oleander pospolity (Nerium oleander L.) – gatunek rośliny z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Występuje na całym obszarze śródziemnomorskim. Kwiaty o średnicy do 5 cm, wonne; korona 5-krotna, różowa, biała lub czerwona, o poskręcanych łatkach. 1 słupek i 5 pręcików z długimi łącznikami, w gardzieli korony 5 łuseczek. Roślina trująca.
Portulaka lancetowata (Portulaca umbraticola Kunth) – gatunek rośliny jednorocznej (rzadziej wieloletniej) z rodziny portulakowatych. Dorasta do wysokości 20-30 cm. Roślina jadalna. 
Portulaka lancetowata (Portulaca umbraticola Kunth) – blaszki liściowe odwrotnie jajowate, łopatkowate, czasem lancetowate, spłaszczone i mięsiste, o długości 10-35 mm i szerokości 2-15 mm. Łodygi pokładające się lub rzadziej wzniesione, rozgałęzione u podstawy, mięsiste i nagie (owłosione tylko w węzłach i pod kwiatostanem)
Portulaka lancetowata (Portulaca umbraticola Kunth) – kwiaty pojedyncze wyrastające na końcach rozgałęzień, często bardzo skróconych, stąd bywają skupione w końcowych odcinkach pędów. Wsparte są okrywą z liści. Kwiaty mają pięć płatków (prześwitujących i powyginanych na końcach) i średnicę 2,5-3(5) cm, barwy różowej lub pstrych w odcieniach czerwonym, pomarańczowym, białym lub żółtym.

Wilczomlecza okazałego i lantanę pospolitą już kiedyś prezentowałam, zatem tylko przypomnę te rośliny.

Wilczomlecz okazały (Euphorbia milii Des Moul.), nazywany "koroną cierniową" – gatunek krzewu należący do rodziny wilczomleczowatych. Dorasta do wysokości 2 m. Roślina światłolubna, rośnie głównie na stanowiskach suchych. Gatunek charakteryzujący się dużą zmiennością.
Wilczomlecz okazały (Euphorbia milii Des Moul.) – kwiaty zebrane w kwiatostany o długości do 10 cm, widlasto rozgałęzione, 2, 4 lub 8 cyjacji, każda cyjacja z dwiema czerwonymi, okrągłymi podsadkami o szerokości do 1,5 cm. Miodniki błyszczące. Roślina trująca (zawiera trujące substancje w soku mlecznym).
Lantana pospolita (Lantana camara L.) – półkrzew z rodziny werbenowatych. Podczas kwitnięcia kwiaty zmieniają swoją barwę z żółtej, przez pomarańczową, na czerwoną. Są też odmiany o kwiatach barwy fioletowej lub białej, które też w trakcie kwitnienia mogą zmieniać kolor. Roślina trująca.

Poniżej bardzo ładny krzew, który nie ma polskiej nazwy gatunkowej. Chyba nie jest potrzebna, bo Leucophyllum frutescens nie zagości w naszym klimacie. W USA zwany jest teksaską szałwią (lecz nie ma z nią nic wspólnego), srebrnym krzewem lub krzewem barometrem. Ma jasnozielone, wręcz srebrzyste liście (bardzo liczne, aksamitne) i kwiaty o pięknej, fioletoworóżowej barwie. Na różnych roślinach odcień kwiatów i liści może być nieco inny. 
Leucophyllum frutescens (Berland.) IMJohnst. - gatunek zimozielonego krzewu należący do rodziny trędownikowatych. Pochodzi z południowo zachodnich obszarów USA oraz północnego Meksyku.
Leucophyllum frutescens (Berland.) IMJohnst. osiąga wysokość od 0,6 do 1,5 m wysokości. Pokrój zwarty, luźno rozgałęziony. Liście miękkie w dotyku, srebrzyste (pokryte gęstym kutnerem), o długości do 3 cm
Leucophyllum frutescens (Berland.) IMJohnst. - wyrastające pojedynczo z kątów liści wargowe kwiaty (o średnicy ok. 2,5 cm) są dzwonkowate lub lejkowate, mają 5 płatków tworzących dwie wargi. Barwa kwiatów - od białej, przez różową, magenta do purpurowej.
Leucophyllum frutescens (Berland.) IMJohnst. jest rośliną mało wymagająca, odporną na suszę, zasolenie gleby i szkodniki, dobrze znosi przycinanie (nadaje się na formowane żywopłoty).
Leucophyllum frutescens (Berland.) IMJohnst. jest nazywany krzewem-barometrem, ponieważ w suchych rejonach, skąd pochodzi, zakwita na kilka dni przed wystąpieniem opadów (reagując na wzrost wilgotności powietrza).

Duranta erecta, zwana brazylijskim niebieskim (niebiańskim?) kwiatem - gatunek krzewu należący do rodziny werbenowatych, pochodzący z  Meksyku i Karaibów.
Duranta erecta - kwiaty niebieskie lub bladofioletowe (czasami białe) zebrane w groniaste kwiatostany o długości 5-30 cm, wyrastające na końcach pędów.
Duranta erecta - kwiaty zbudowane z cienkiej rurki o długości ok. 1 cm zakończonej pięciopłatkową koronką. Dwa dolne płatki są nieco mniejsze i pośrodku mają ciemniejszy pasek. Pręcików 4.

Katarantus różowy także gościł na tym blogu. Jednak tak bardzo kojarzy mi się z gorącym latem, że go nie pominę :-)

Katarantus różowy (Catharanthus roseus) – gatunek rośliny należący do rodziny toinowatych. Jest uprawiany w strefie tropikalnej i subtropikalnej jako roślina ozdobna. W stanie dzikim jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
Katarantus różowy (Catharanthus roseus) – kwiaty o średnicy do 5 cm (u odmian), zbudowane z długiej rurki (długości 2,5-3 cm) zakończonej pięciopłatkową koroną.
Katarantus różowy, zwany barwinkiem różowym (Catharanthus roseus) – w okresie kwitnienia roślina nieustannie wydaje kwiaty w odcieniach różu lub bieli, zwykle z ciemniejszym (czerwonym) oczkiem. U odmian kwiaty mogą być liliowe, czerwone, karminowe lub brzoskwiniowe, także z jasnożółtym oczkiem.

Na koniec dwa gatunki krzewów należących do rodzaju tekoma. Jeden o czerwonopomarańczowych, drugi o żółtych kwiatach.

Tecoma capensis (Thunb.) Lindl. – gatunek krzewu liściastego należący do rodziny bignoniowatych. Może osiągać 203 m wysokości i szerokości. W ciepłym klimacie kwitnie wielokrotnie w ciągu roku.
Tecoma capensis (Thunb.) Lindl. – kwiaty rurkowate, wąskie, o długości ok. 7,5 cm, zebrane w groniaste kwiatostany długości 10-15 cm. Kolor kwiatów - od pomarańczowego przez pomarańczowo-czerwony do morelowego.
Tekoma prosta (Tecoma stans) – gatunek drzewa lub krzewu liściastego należący do rodziny bignoniowatych. Pochodzi z obszarów od południa USA po Argentynę. Duże, żółte, z czerwonymi prążkami w gardzieli. Zebrane są w grona na końcu gałązek. Kielich 5-łatkowy, rurka korony długości do 6 cm, w rurce 2 dłuższe i 2 krótsze pręciki.


Zobacz też pozostałe części:
 1. W egipskim ogrodzie #1
 2. W egipskim ogrodzie #3
 3. W egipskim ogrodzie #4
 4. W egipskim ogrodzie #5
 5. W egipskim ogrodzie #6


r07.06.

oleander pospolity, Nerium oleander, tekoma prosta, Tecoma stans, Tecoma capensis, katarantus różowy. Catharanthus roseus, portulaka lancetowata, Portulaca umbraticola, Duranta erecta, Frutescens Leucophyllum, lantana pospolita, wilczomlecz okazały, portulaka zdjęcia opis, Frutescens Leucophyllum zdjęcia opis, Frutescens Leucophyllum chwile zachwycone, portulaka lancetowata zdjęcia opis, Portulaca umbraticola chwile zachwycone,


6 komentarzy:

 1. Ciekawe, niektóre gatunki widzę po raz pierwszy - zawsze się zastanawiam, co ludzie hodują w ogrodach w cieplejszym klimacie? Często są to rośliny znane nam z parapetów, czasem ogrodowe jednoroczne (np. portulaka), ale na pewno jest mnóstwo innych. Dziękuję za pokazanie chociaż kilku gatunków:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że ten cykl Ci się podoba - bo to nie koniec, dotąd pokazałam może połowę gatunków roślin napotkanych w egipskim ogrodzie... przyhotelowym.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Aż się jaśniej i cieplej zrobiło od tych pasteli w różu....
  Piękne zdjęcia ciekawych roślin.


  Pozdrawiam ciepło i serdecznie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały czas się staram, by jakoś ocieplić aktualny klimat :-)
   Serdecznie pozdrawiam i dziękuję

   Usuń
 3. W pierwszej chwili pomyślałem o kaczawskich dzikich różach patrząc na kwiaty partulaki. Aniko, kto wymyśla takie dziwne nazwy kwiatów?
  Lato piękne jak marzenie i kwiaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwy roślin wymyślają botanicy, czasem upamiętniając kogoś znaczącego. Zauważ, że nazwa łacińska portulaki została po prostu spolszczona.

   Usuń