17 grudnia 2016

W egipskim ogrodzie #1

Z pobytów w Egipcie zebrała mi się spora kolekcja zdjęć roślin, których wcześniej nie widziałam lub znałam tylko z wersji doniczkowej, a więc raczej karłowatej, żeby nie powiedzieć - rachitycznej. Jest ich tyle, że trzeba było podzielić je na kilka części. Większość prezentowanych dzisiaj roślin jest, po prostu, zielona.

Kariota łagodna, palma orzechowa (Caryota mitis) – gatunek rośliny z rodziny arekowatych, pochodzący z południowej Azji. Ma krzaczastą postać - złożona jest z wielu gęsto rosnących łodyg o wysokości 6-7 m i średnicy 8-15 cm. Rośnie dość szybko; wraz z liśćmi osiąga do 10 m wysokości.
Kariota łagodna, palma orzechowa (Caryota mitis) – liście wyprostowane, o długości ok. 2,4(3) m i szeroko rozstawionych i postrzępionych na końcu listkach. Jasnozielone listki przypominają płetwę ogonową ryby.
Kariota łagodna, palma orzechowa (Caryota mitis) – owoce po dojrzeniu są ciemnoczerwone lub fioletowe i zawierają 1-3 nasiona z włóknistym miąższem, który silnie drażni skórę. Kwiaty fioletowe zebrane w gęste grona. Kwitnie stopniowo przez cały rok, przy czym najpierw pojawiają się kwiaty w górnej części kłodziny i dojrzewają stopniowo w dół.
Agawa karaibska (Agawe Angustifolia) - gatunek sukulentu liściowego należących do rodziny agawowatych. Pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej. Dorasta do 1,2 m wysokości i szerokości. Liście grube, mięsiste wąskie, sztywno wyprostowane, pokryte drobnymi, ale ostrymi kolcami. Brzegi liści kremowe.
Agawa karaibska (Agawe Angustifolia) - jak wszystkie gatunki agaw kwitnie tylko jeden raz w życiu - w wieku co najmniej 10 lat. Tworzy wówczas pojedynczy, u góry mocno rozgałęziony pęd kwiatowy o wysokości 3-4 m, z ogromną liczbą kwiatostanów. Po przekwitnieniu roślina ginie, ale wytwarza odrosty korzeniowe, które kontynuują rozwój.

Choć nie zauważyłam ani kwiatów, ani choćby zawiązków owoców, miło było zobaczyć figę błogosławioną, czyli banana zwyczajnego. Niektóre rośliny były tak wysokie, że sięgały trzeciego piętra. Nie, to nie drzewo, ani nawet palma, lecz wieloletnia roślina zielna (czyli bylina).

Banan zwyczajny (Musa × paradisiaca L.) – gatunek rośliny należący do rodziny bananowatych (Musaceae). Ma liczne synonimy: banan właściwy, banan rajski, pizang, figa rajska, figa błogosławiona, muza. Osiąga wysokość do 15 m.
Banan zwyczajny (Musa × paradisiaca L.) – liście pojedyncze, równo wąskolancetowate, o długości do 4 m, z grubym nerwem środkowym. Są całobrzegie, ale ich wielka blaszka liściowa z czasem ulega postrzępieniu. Potężne pochwy liściowe tworzą pozorny pień. Wewnątrz tych pochew wyrasta pęd kwiatowy.
Banan zwyczajny (Musa × paradisiaca L.) nie jest drzewem, lecz byliną. Pochwy liściowe wzajemnie obejmujące się tworzą pozorny pień. Pęd, który wytworzy kwiatostany i wyda owoce obumiera.
Banan zwyczajny (Musa × paradisiaca L.) – kwiaty zebrane w szczytowy duży i zwisający kwiatostan. Na jego szczycie znajdują się kwiaty męskie, na dole kwiaty żeńskie i pewna ilość kwiatów obupłciowych. Początkowo są białawe, później czerwieniejące.

Stoliki restauracyjne ustawione w ażurowym cieniu wysokich eukaliptusów... Ach, jak przyjemnie było tam przebywać! Na niektórych gałązkach widziałam nawet storczyki!

Eukaliptus (Eucalyptus L'Hér.) – rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny mirtowatych. Należy do niego ok. 600 gatunków pochodzących z Australii, Nowej Gwinei i południowo-wschodniej Indonezji. Skórzaste liście ułożone są skrętolegle, na krótkich ogonkach, wąskie, lancetowate, wiecznie zielone, ustawiają się brzegiem do słońca dając mało cienia.

Drzewo poniżej zostało zidentyfikowane jako albicja jedwabista. Swym kształtem jej liście bardzo przypominają liście wianowłostki królewskiej, jednak liczne, lecz krótkie strąki już nie pasują. Żałuję, że nie zobaczyłam kwitnącej albicji, ale może kiedyś trafię na to widowisko.

Albicja jedwabista (Albizia julibrissin) – gatunek drzewa należący do rodziny bobowatych i podrodziny mimozowych. Występuje naturalnie w południowej i wschodniej Azji. Dorasta do wysokości 5-12 m, ma szeroką parasolowatą koronę. Liście podwójnie pierzaste, 20-45 cm długości, podzielone na 6-12 par odnóg, każda z nich ma 20-30 par podłużnych listków. Owocem jest płaski brązowy strąk (10-20 cm długości i ok. 2-2,5 cm szerokości), zawierający do kilkunastu nasion.

A to dojrzewający owoc granatu właściwego, do którego nasion zaczęły dobierać się chyba ptaki.

Granat właściwy, granatowiec właściwy (Punica granatum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny krwawnicowatych. Krzew lub niewielkie drzewo o wysokości 3-5 m. Owocem są jagody, kształtem i wielkością przypominające duże jabłka. Pokryte są twardą, skórzastą łupiną, z kielichem pozostającym na wierzchołku, zawierają po 400-700 tępo graniastych nasion.

Fikusy benjaminy, znane mi dotąd z... doniczek, zaskoczyły mnie swymi rozmiarami. Tak, to te całkiem spore drzewa na pierwszym i drugim planie!

Figowiec benjamina (Ficus benjamina L.) – gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Występuje naturalnie od południa Azji po północną Australię i Wyspy Salomona W swoim naturalnym środowisku drzewo osiągające wysokość do 30 m. Ma delikatne, zwieszające się w dół gałęzie. Liście eliptyczne, ostro zakończone, żywozielone, skórzaste, błyszczące, zwisające w dół.

A to inny fikus, figowiec dębolistny, zwany lirolistnym. Jego liście są ogromne! Gdyby były jeszcze sztywniejsze, pewnie mogłyby posłużyć jako krótkie płetwy ;-). Przymierzałam! Pod drzewem znajdowałam opadłe liście i stawiałam na nich stopę, nie fatygując się nawet, by zdjąć klapek - każdy był na mnie za duży.

Figowiec dębolistny, figowiec lirolistny (Ficus lyrata Warb. syn. Ficus pandurata Hance) - gatunek drzewa z rodziny morwowatych (Moraceae). Pochodzi z zachodniej Afryki. Dorasta do 12-15 m wysokości. Liście o intensywnie zielone,  zmiennym kształcie, często z szerokim wierzchołkiem, przypominające lirę lub skrzypce; mają do 45 cm długości i 30 cm szerokości (zazwyczaj są mniejsze), skórzaste, na brzegach faliście powyginane, z wyraźnym unerwieniem.

Na zakończenie trochę kolorów.
Nie sposób przejść obojętnie obok krzewów bugenwilli, których drobne, niemal niezauważalne kwiaty okolone są ozdobnymi podsadkami. Widziałam wersję różową, amarantową, fioletową, łososiową i białą.

Bugenwilla gładka, kącicierń gładki (Bougainvillea glabra) – gatunek rośliny z rodziny dziwaczkowatych. Pochodzi z Brazylii, jest uprawiany w wielu krajach świata. Dziko rosnąca forma typowa to krzew o wysokości 4-5 m
Bugenwilla, kącicierń (Bougainvillea Comm. ex Juss.) – rodzaj roślin z rodziny dziwaczkowatych. Należy do niego od 4 do 18 gatunków roślin pnących i płożących z Ameryki Południowej. W naturalnym środowisku są zimozielonymi krzewami lub pnączami i posiadają liczne ciernie (uprawiane odmiany ozdobne nie mają cierni). Ich pędy osiągają do 12 metrów długości.
Bugenwilla, kącicierń (Bougainvillea Comm. ex Juss.) – podsadki imitują kwiaty i stanowią główną ozdobę rośliny. Owocem jest wąska, pięciopłatowa niełupka. Liście naprzemianległe, z bardzo krótkim ogonkiem, 4-13 cm długości i 2-6 cm szerokości.
Bugenwilla, kącicierń (Bougainvillea Comm. ex Juss.) – kwiaty niewielkie, zazwyczaj różowe. Charakterystyczną cechą są podsadki (3 lub 6) otaczające każdą trójkę kwiatów właściwych. Podsadki mogą mieć barwę od różowej i purpurowej, przez pomarańczową i żółtą, aż do białej.


Zobacz też pozostałe części:
 1. W egipskim ogrodzie #2
 2. W egipskim ogrodzie #3
 3. W egipskim ogrodzie #4
 4. W egipskim ogrodzie #5
 5. W egipskim ogrodzie #6


r01.50.

roślinność Egiptu chwile zachwycone, egzotyczne rośliny Egipt zdjęcia, agawa karaibska kwiat, Agave angustifolia, albicja jedwabista, bananowiec banan zwyczajny, figowiec benjamina drzewo, eukaliptus drzewo, figowiec lirowaty drzewo, figowiec dębolistny, ficus lirata, granat właściwy, kariota łagodna zdjęcia, palma orzechowa, Caryota mitis, palma trójkątne liście, bugenwilla zdjęcia,

5 komentarzy:

 1. To zawsze zaskakujące - widzieć roślinkę którą masz na parapecie jako potężne drzewo:) A myślałam że fikusy dębolistne które widziałam były duże...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie mam sensownego zdjęcia całego drzewa, ale miało co najmniej 7 m wysokości, a pewnie będzie jeszcze wyższe :-)

   Usuń
 2. Dziwaczkowata roślina. Rozkosznie fajna nazwa.
  Aniko, a czy na bananie zwyczajnym rosną zwyczajne banany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz rozszerzyć zasób dziwnych, a nawet zabawnych wyrazów, zajrzyj do systematyki roślin i zwierząt :-) Na bananie rosną te banany, które znamy ze sklepu - podpięłam linki do źródeł, gdzie znajdziesz dokładne informacje.

   Usuń
 3. No patrz, nie wiedzialam tego o agawach, ze umieraja po zakwitnieciu.
  Bugenwille sa super, jak wodospady, fontanny, kaskady istne! Bardzo lubie.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...