11 grudnia 2016

Letnie ogródki #4

Nie wierzę kalendarzowi i już! Jaki grudzień, jaka szaruga? Nic to, nie będę się przejmować! Wracam do letnich ogródków - tam świeci słońce i jest bardzo ciepło. Wszędzie jest kolorowo, kwitnące rośliny roztaczają zapachy, a dni są długie... Trwa lipiec.

Rudbekia owłosiona, floks wiechowaty, lawenda wąskolistna  
Powój polny (Convolvulus arvensis L.) - gatunek byliny należący do rodziny powojowatych. Kwitnie od maja do października.
Petunia ogrodowa , petunia zwyczajna (Petunia ×hybrida) – mieszaniec powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków petunii: P. axillaris Jass. i P. violacea Lindl. Korona kwiatu kielichowata, szeroko rozwarta, do połowy rozcięta na 5 sfałdowanych łatek., wewnątrz niej 5 pręcików i 1 słupek. Kwitnie bardzo długo - od maja do pierwszych przymrozków.
Przymiotno białe (Erigeron annuus (L.) Pers) – gatunek roślin należący do rodziny astrowatych. Kwitnie od czerwca do października.
Słoneczniczek szorstki, rudbekia owłosiona
 
Jukka, słoneczniczek szorstki, rudbekia owłosiona
A poniżej nieznana mi roślina należąca (prawdopodobnie) do rodziny jasnotowatych:

Jasnotowate białe kwiaty
Odętkę wirginijską spotykałam dość często. Urodziwe rośliny o pięknych kłosowatych kwiatostanach podsycały moją ciekawość - jak też się nazywają?

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunek byliny z rodziny jasnotowatych (Lamiceae), pochodzi z Ameryki Północnej. Nadaje się do obsadzania rabat i na kwiat cięty. Roślina całkowicie mrozoodporna i dość ekspansywna.
Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - osiąga do 80 cm wysokości i 40-60 cm szerokości. Łodygi sztywno wzniesione, gęsto ulistnione, górne liście są siedzące, wydłużone, lancetowate, nieregularne i ostro ząbkowane, dolne na krótkich ogonkach.
Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - kwitnie w okresie od lipca do września przez ok. 4 tygodnie. Kwiaty rozkwitają od dołu ku górze (na zdjęciu prawdopodobnie odmiana Alba)
Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) -  kwiaty rozmieszczone są w czterech rzędach wzdłuż osi kwiatostanu, rozkwitają od dołu ku górze.
Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - kwiaty barwy czerwonej, fioletowej, różowej lub białej (w zależności od odmiany), rurkowate o długości ok. 3 cm, zebrane są w kłosowate kwiatostany.


Istnieje przynajmniej kilka odmian odętki wirginijskiej, różniących się barwą kwiatów:
 • 'Alba' - białe kwiaty
 • 'Crown of Snow'- białe kwiaty
 • 'Pink Bouquet' - czerwonoróżowe kwiaty
 • 'Rosea' - różowe kwiaty
 • 'Rosy Spire' - różowo-lawendowe kwiaty
 • 'Summer snow' - czysto białe kwiaty
 • 'Variegata' - kwiaty różowe, zielone i białe, pstre liście
 • 'Vivid'  - jasnoróżowe kwiaty
e96.06.

odętka wirginijska, Physostegia virginiana, odętka wirginijska informacje zdjęcia, Physostegia virginiana zdjęcia opis, petunia ogrodowa, lato ogródki działkowe zdjęcia, kwiaty ogrodowe zdjęcia, zdjęcia kwiatów ogrodowych, odętka wirginijska chwile zachwycone, petunia ogrodowa chwile zachwycone, letnie kwiaty ogrodowe, odętka wirginijska odmiany zdjęcia, Physostegia virginiana kultywary zdjęcia,

12 komentarzy:

 1. Trwa lipiec :) Lubię takie ogródki. Wolność, nie trzeba się zbytnio napinać, przycinać etc :) Można obserwować, kontemplować, odpoczywać ..zachwycać się, a jak uczymy się tego blogu, obiekty zachwytu są wszędzie wokół nas :)
  nieznajomy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mi się złożyło, że nie mam własnego ogrodu, ale nie żałuję. Dzięki temu wszystkie ogrody są "moje", a w tym posiadaniu nie ma żadnego przymusu (doglądania, nawożenia, odchwaszczania itd.). Dziękuję i pozdrawiam

   Następny wpis będzie o Egipcie :-)

   Usuń
 2. Masz rację dziwny grudzień. Ja wczoraj pracowałam w ogrodzie. Było u nas 12 stopni.
  Cebulowe wychodzą z ziemi, a niech tam. Zabrałaś mnie do cudownego lata. Już jest mi lepiej - dziękuję:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy ten grudzień jest inny niż zwykle, ale wiem jak na mnie działa ta pora roku. Ratuję się więc przed chandrą, jak mogę :-) Jeśli i Tobie poprawił się nastrój, to super!

   Usuń
 3. Miło się ogląda takie kolorowe obrazki, kiedy za oknem szaruga i pada deszcz. Zwłaszcza zdjęcia powojów bardzo przypadły mi do gustu - takie kolorowe i fajnie skomponowane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie i kolorowo, bardzo przyjemny widok w porównaniu z tym, co za oknem - w tej chwili śnieg z deszczem:/ Jak najwięcej takich letnich widoków:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam jeszcze trochę letnich zdjęć w zanadrzu :-)

   Usuń
 5. Dobrze jest mieć odskocznię...

  OdpowiedzUsuń
 6. Summer snow – ciekawa nazwa. Chociaż dla Eskimosa…
  Podzielam wrażenie Ofota: powoje są śliczniutkie i takie… swojskie. Rosną byle gdzie i tak długo, tak ładnie, kwitną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz nastała taka pora, że każdy przejaw życia jest mile widziany.

   Usuń