Śnieguliczka biała, syn. śnieguliczka białojagodowa (Symphoricarpos albus Duhamel) |
Do robienia zdjęć "zapaliłam" się w czerwcu tego roku, fotografowałam mnóstwo kwitnących roślin. Przyznaję, obawiałam się zimowego zastoju, ale okazuje się, że jest po prostu inaczej. Zjawiska są zawsze i wszędzie.
Podoba mi się zwłaszcza to pierwsze ujęcie, a owoc śnieguliczki (cały czas ten sam co na przedostatnim zdjęciu) naprawdę wyglądał jak kandyzowany.
Śnieguliczka biała, syn. śnieguliczka białojagodowa (Symphoricarpos albus Duhamel) |
Śnieguliczka biała, syn. śnieguliczka białojagodowa (Symphoricarpos albus Duhamel) |
Śnieguliczka biała... kandyzowana? :-) |
Śnieguliczka biała (śnieguliczka białojagodowa) - gatunek rośliny z rodziny przewiertniowatych. Owocem są pestkowce podobne do jagody, które utrzymują się na pędach długo przez zimę. |
---------------------------
Śnieguliczka (Symphoricarpos Duhamel) - rodzaj krzewów z rodziny przewiertniowatych. Należy do niego około 17 gatunków. Niemal wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej, jeden tylko i to rzadki gatunek pochodzi z Chin.
Krzewy o sezonowym ulistnieniu, blisko spokrewnione z wiciokrzewami. Liście pojedyncze, o kształcie od eliptycznego do okrągłego. Kwiaty drobne, dzwonkowatego kształtu, białe lub różowe. Owocem są pestkowce podobne do jagody. Utrzymują się na pędach długo przez zimę.
************
Śnieguliczka biała (śnieguliczka białojagodowa) – gatunek krzewu z rodziny przewiertniowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje od Kalifornii po Alaskę. Od dawna spotyka się ją jako roślinę uprawną lub zdziczałą w Europie Środkowej. W Polsce jest powszechnie uprawiana, czasami przejściowo dziczeje.
Roślina trująca - owoce zawierają saponiny i alkaloidy powodujące zatrucia po spożyciu ich dużej ilości. Objawami są początkowo wymioty, przeczyszczenie, podrażnienie przewodu pokarmowego, a po wchłonięciu – porażenie ośrodkowego układu nerwowego (majaczenia i śpiączka). Zatrucia leczy się płukaniem żołądka i objawowo.
Pokrój - krzew o wysokości 1-3 m, nagi. Gałęzie prosto wzniesione, cienkie, czworokanciaste.
Liście - niebieskawozielone, okrągławoeliptyczne, ok. 4 cm długości, pojedyncze lub klapowane.
Kwiaty - różowo-białe, dzwonkowate, zebrane w szczytowe nibykłosy. Jest rośliną miododajną, kwiaty rozwijają się przez całe lato, dzięki czemu pszczoły mogą zbierać nektar przez długi okres. Mają drobny, 5-ząbkowy kielich, 5-łatkową, beczułkowatą i owłosioną wewnątrz koronę, 1 słupek i 5 pręcików.
Owoce - charakterystyczne, białe, gąbczaste jagody. Odmiana "White Hedge" charakteryzuje się dużymi, białymi owocami.
Pęd - młode pędy są owłosione.
Zastosowanie - roślina ozdobna. Często uprawiana w parkach, na skwerach i w ogródkach przydomowych. Szczególnie polecana jest na żywopłoty – dość dobrze znosi cięcie i zagęszcza się. Jest bardzo wytrzymała na mrozy oraz suszę i mało wymagająca w stosunku do gleby, rośnie dobrze nawet na bardzo jałowych, suchych i kamienistych glebach. Odporna na zanieczyszczenia powietrza. Łatwo rozmnaża się z odrostów korzeniowych. Jej ozdobą są białe owoce bardzo długo utrzymujące się na roślinie i zdobiące krzew jesienią i zimą po opadnięciu liści, a także ładne, zdrowe liście. Ponieważ dosyć dobrze znosi zacienienie, może być sadzona pod drzewami. Roślina miododajna.
- śnieguliczka Chenaulta (Symphoricarpos ×chenaultii) - gatunek uprawiany
- śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus L.) S. F. Blake, syn. S. rivularis Suksd.) - antropofit zadomowiony
- śnieguliczka koralowa (Symphoricarpos orbiculatus Moench) - gatunek uprawiany
Śnieguliczka biała Obróbka zdjęcia z dnia 28 grudnia 2012 - pozostawiam to zdjęcie dla porównania z późniejszą obróbką z 4 listopada 2014 (zdjęcia powyżej) |
lepiej nie używać tej metafory - ktoś to weźmie dosłownie, a owoce naprawdę są trujące.
OdpowiedzUsuńKiedy zaczynałam prowadzenie tego bloga, właściwie niczego nie wiedziałam o otaczających mnie roślinach. Zatem do opisu rośliny dodałam informację o trujących właściwościach śnieguliczki. Dziękuję i pozdrawiam
Usuń