28 grudnia 2012

Śnieguliczka "kandyzowana"

Śnieguliczka biała, syn. śnieguliczka białojagodowa (Symphoricarpos albus Duhamel)
Wczesne popołudnie, lekki mróz, ale słonecznie, korzystam więc z pierwszej okazji, by wypróbować mój nowy aparat poza domem. Robię zdjęcia w rękawiczkach (można bez problemu!).
Do robienia zdjęć "zapaliłam" się w czerwcu tego roku, fotografowałam mnóstwo kwitnących roślin. Przyznaję, obawiałam się zimowego zastoju, ale okazuje się, że jest po prostu inaczej. Zjawiska są zawsze i wszędzie.
Podoba mi się zwłaszcza to pierwsze ujęcie, a owoc śnieguliczki (cały czas ten sam co na przedostatnim zdjęciu) naprawdę wyglądał jak kandyzowany.

Śnieguliczka biała, syn. śnieguliczka białojagodowa (Symphoricarpos albus Duhamel)
Śnieguliczka biała, syn. śnieguliczka białojagodowa (Symphoricarpos albus Duhamel)
Śnieguliczka biała... kandyzowana? :-)
Śnieguliczka biała (śnieguliczka białojagodowa)  - gatunek rośliny z rodziny przewiertniowatych.
Owocem są pestkowce podobne do jagody, które utrzymują się na pędach długo przez zimę.


---------------------------Śnieguliczka (Symphoricarpos Duhamel) - rodzaj krzewów z rodziny przewiertniowatych. Należy do niego około 17 gatunków. Niemal wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej, jeden tylko i to rzadki gatunek pochodzi z Chin.
Krzewy o sezonowym ulistnieniu, blisko spokrewnione z wiciokrzewami. Liście pojedyncze, o kształcie od eliptycznego do okrągłego. Kwiaty drobne, dzwonkowatego kształtu, białe lub różowe. Owocem są pestkowce podobne do jagody. Utrzymują się na pędach długo przez zimę.

************

Śnieguliczka biała (śnieguliczka białojagodowa)   – gatunek krzewu z rodziny przewiertniowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje od Kalifornii po Alaskę. Od dawna spotyka się ją jako roślinę uprawną lub zdziczałą w Europie Środkowej. W Polsce jest powszechnie uprawiana, czasami przejściowo dziczeje.

Roślina trująca - owoce zawierają saponiny i alkaloidy powodujące zatrucia po spożyciu ich dużej ilości. Objawami są początkowo wymioty, przeczyszczenie, podrażnienie przewodu pokarmowego, a po wchłonięciu – porażenie ośrodkowego układu nerwowego (majaczenia i śpiączka). Zatrucia leczy się płukaniem żołądka i objawowo.


Pokrój  -  krzew o wysokości 1-3 m, nagi. Gałęzie prosto wzniesione, cienkie, czworokanciaste.

Liście   -   niebieskawozielone, okrągławoeliptyczne, ok. 4 cm długości, pojedyncze lub klapowane.

Kwiaty -   różowo-białe, dzwonkowate, zebrane w szczytowe nibykłosy. Jest rośliną miododajną, kwiaty rozwijają się przez całe lato, dzięki czemu pszczoły mogą zbierać nektar przez długi okres. Mają drobny, 5-ząbkowy kielich, 5-łatkową, beczułkowatą i owłosioną wewnątrz koronę, 1 słupek i 5 pręcików.

Owoce  -  charakterystyczne, białe, gąbczaste jagody. Odmiana "White Hedge" charakteryzuje się dużymi, białymi owocami.

Pęd  -   młode pędy są owłosione.

Zastosowanie   -  roślina ozdobna. Często uprawiana w parkach, na skwerach i w ogródkach przydomowych. Szczególnie polecana jest na żywopłoty – dość dobrze znosi cięcie i zagęszcza się. Jest bardzo wytrzymała na mrozy oraz suszę i mało wymagająca w stosunku do gleby, rośnie dobrze nawet na bardzo jałowych, suchych i kamienistych glebach. Odporna na zanieczyszczenia powietrza. Łatwo rozmnaża się z odrostów korzeniowych. Jej ozdobą są białe owoce bardzo długo utrzymujące się na roślinie i zdobiące krzew jesienią i zimą po opadnięciu liści, a także ładne, zdrowe liście. Ponieważ dosyć dobrze znosi zacienienie, może być sadzona pod drzewami. Roślina miododajna.

Gatunki flory Polski:
 • śnieguliczka Chenaulta (Symphoricarpos ×chenaultii) - gatunek uprawiany
 • śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus L.) S. F. Blake, syn. S. rivularis Suksd.) - antropofit zadomowiony
 • śnieguliczka koralowa (Symphoricarpos orbiculatus Moench) - gatunek uprawiany
Śnieguliczka biała
Obróbka zdjęcia z dnia 28 grudnia 2012 - pozostawiam to zdjęcie dla porównania z późniejszą obróbką z 4 listopada 2014 (zdjęcia powyżej)

 


śnieguliczka biała, Symphoricarpos albus, krzew białe owoce, krzew białe kulki, śnieguliczka białojagodowa, białe jagody na krzewie, białe owoce krzew, śnieguliczka biała chwile zachwycone, Symphoricarpos albus chwile zachwycone, śnieguliczka biała opis zdjęcia,

2 komentarze:

 1. lepiej nie używać tej metafory - ktoś to weźmie dosłownie, a owoce naprawdę są trujące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy zaczynałam prowadzenie tego bloga, właściwie niczego nie wiedziałam o otaczających mnie roślinach. Zatem do opisu rośliny dodałam informację o trujących właściwościach śnieguliczki. Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń