9 lutego 2019

Przelot górski

Kto przemierza południowe stoki Karpat, ten ma szansę zobaczyć dziko rosnący przelot górski. Ja spotkałam go w alpinarium w Ogrodzie botanicznym, gdy akurat pięknie kwitł. Było to w połowie maja. Jak najkrócej opisać tę roślinę? Ma kwiaty podobne do koniczyny, liście zaś przypominają liscie wyki i są biało owłosione.
Tak się zastanawiam - na ile wiernie moje zdjęcia oddają wygląd prezentowanych roślin, choćby tego przelotu? W porównaniu ze zdjęciami, które już są w necie, te moje wydają się nieco (a może bardzo??) odrealnione. Nie wiem co o tym myśleć. Nie potrafię przecież w procesie obróbki dodawać jakichś efektów (wszak ledwie ją ogarniam), poza tym w mojej pamięci tkwią mniej więcej takie wizerunki przelotu górskiego. Zatem wychodzi na to, że i tak może prezentować się ta roślina.
Nie chcę przekłamywać rzeczywistych obrazów, z drugiej strony jednak dostrzegam indywidualność gatunków i staram się uchwycić (zaChwycić) ich urodę. Bo czy można jej odmówić, choćby przelotowi górskiemu?
Bylebym nie przesadziła, zwłaszcza z kolorami.

Przelot górski, Anthyllis montana   
Przelot górski, Anthyllis montana   
Przelot górski, Anthyllis montana   
Przelot górski, Anthyllis montana   
Przelot górski, Anthyllis montana   
Przelot górski, Anthyllis montana   
Przelot górski, Anthyllis montana   
Przelot górski, Anthyllis montana   
Przelot górski, Anthyllis montana   ----------------------------------------
Przelot górski (Anthyllis montana L., syn. Vulneraria montana Scopoli) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych (Fabaceae).

W naturze rośnie w górach Europy na kamienistych górskich łąkach, w załomach skalnych i osuwiskach kamieni.
W Karpatach występują tylko po południowej ich stronie.

Jest to niska bylina skalna o kępiastym pokroju, rozrastająca się za pomocą rozłogów. Dorasta do wysokości 10-30 cm i szerokości do 60 cm.


Łodyga - jedwabiście owłosiona, ma tendencję do pokładania się.

Kwiaty - czerwono karminowe, z czasem różowiejące, tworzą główkowate kwiatostany, pokryte  gęstymi, jedwabistymi włoskami. Kwiaty mają przyjemny porzeczkowo-malinowy zapach.
Kwitnie - pod koniec maja i w czerwcu.

Liście - zielonoszare, lancetowate, gęsto lecz jedwabiście owłosione na brzegach, nieparzysto pierzastozłożone (od 5 do 13 par listków). Dolne części pędów drewnieją (roślina jest krzewinką). W większości liście są odziomkowe, liście pędowe są nieliczne.

Owoc - jednonasienny strąk.

Przelot górski jest rośliną odporną na niekorzystne warunki, mróz oraz choroby, do tego jest łatwy w uprawie.
Wymaga stanowiska słonecznego, lubi glebę wapienną i kamienistą. Podczas długotrwałej suszy należy roślinę nawadniać.
Rozmnaża się przez nasiona wysiewane jesienią lub wiosną, po stratyfikacji.

Przelot górski nadaje się na rabaty i skalniaki. To także doskonała roślina okrywowa.
Przelot górski - źródło, link, link, link, link,
Przelot (rodzaj) - link,


i13.68.   (155)

przelot górski, Anthyllis montana, Vulneraria montana, roślina podobna do koniczyny, koniczyna kwiaty wyka liście, roślina górska przelot, przelot górski zdjęcia opis, Anthyllis montana opis zdjęcia, Vulneraria montana obrazy informacje, przelot górski chwile zachwycone, Anthyllis montana chwile zachwycone, Vulneraria montana chwile zachwycone, 

10 komentarzy:

 1. Na Twoich zdjęciach jest zdecydowanie piękniejszy - zupełnie jakbyś zrobiła je o poranku, w miękkim świetle, a tamte wszystkie powstały w pochmurny dzień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dziękuję Ci, cieszę się :-) Sprawdziłam godzinę, w której powstały zdjęcia - 12:19 do 12:28 czasu letniego. Pamiętam, że był pogodny dzień, ale możliwe, że słońce było lekko zasnute mgiełką.

   Usuń
 2. Wchodząc tutaj, czuję się trochę głupio. Jestm kompletną ignorantką jeśli chodzi o świat roślin, kompletnie nie znam się na kwiatach (poza kilkoma bardzo popularnymi)......Może jeszcze jest czas żeby to naprawić?, więc tym chętniej tu zaglądam, podziwiam i się uczę. Piękne zdjęcia. Pozdrawiam gorąco:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, w ogóle nie przejmuj się swoją niewiedzą! Mnie cieszy Twoja chęć poznawania!! To dlatego warto prowadzić blog :-) Dziękuję i serdecznie pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. Owszem widywałem, ale na żywo nie jest tak piękny jak na twoich zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudne te ujęcia! Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Aniko, ta roślina może wyglądać jakby śnioną była, chyba z powodu włosków.
  Nie wiem jak wygląda w naturze, ale mam zaufanie do gustu i pamięci Aniki. Widziałem w internecie mnóstwo zdjęć zepsutych przejaskrawieniem i przekolorowaniem, może więc i tamte z podanego linku takie są.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, to ja się obawiam, że przejaskrawiłam, ale tak jakoś mi wyszło.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...