Tak się zastanawiam - na ile wiernie moje zdjęcia oddają wygląd prezentowanych roślin, choćby tego przelotu? W porównaniu ze zdjęciami, które już są w necie, te moje wydają się nieco (a może bardzo??) odrealnione. Nie wiem co o tym myśleć. Nie potrafię przecież w procesie obróbki dodawać jakichś efektów (wszak ledwie ją ogarniam), poza tym w mojej pamięci tkwią mniej więcej takie wizerunki przelotu górskiego. Zatem wychodzi na to, że i tak może prezentować się ta roślina.
Nie chcę przekłamywać rzeczywistych obrazów, z drugiej strony jednak dostrzegam indywidualność gatunków i staram się uchwycić (zaChwycić) ich urodę. Bo czy można jej odmówić, choćby przelotowi górskiemu?
Bylebym nie przesadziła, zwłaszcza z kolorami.
Przelot górski, Anthyllis montana |
Przelot górski, Anthyllis montana |
Przelot górski, Anthyllis montana |
Przelot górski, Anthyllis montana |
Przelot górski, Anthyllis montana |
Przelot górski, Anthyllis montana |
Przelot górski, Anthyllis montana |
Przelot górski, Anthyllis montana |
Przelot górski, Anthyllis montana |
----------------------------------------
Przelot górski (Anthyllis montana L., syn. Vulneraria montana Scopoli) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych (Fabaceae).
W naturze rośnie w górach Europy na kamienistych górskich łąkach, w załomach skalnych i osuwiskach kamieni.
W Karpatach występują tylko po południowej ich stronie.
Jest to niska bylina skalna o kępiastym pokroju, rozrastająca się za pomocą rozłogów. Dorasta do wysokości 10-30 cm i szerokości do 60 cm.
Łodyga - jedwabiście owłosiona, ma tendencję do pokładania się.
Kwiaty - czerwono karminowe, z czasem różowiejące, tworzą główkowate kwiatostany, pokryte gęstymi, jedwabistymi włoskami. Kwiaty mają przyjemny porzeczkowo-malinowy zapach.
Kwitnie - pod koniec maja i w czerwcu.
Liście - zielonoszare, lancetowate, gęsto lecz jedwabiście owłosione na brzegach, nieparzysto pierzastozłożone (od 5 do 13 par listków). Dolne części pędów drewnieją (roślina jest krzewinką). W większości liście są odziomkowe, liście pędowe są nieliczne.
Owoc - jednonasienny strąk.
Przelot górski jest rośliną odporną na niekorzystne warunki, mróz oraz choroby, do tego jest łatwy w uprawie.
Wymaga stanowiska słonecznego, lubi glebę wapienną i kamienistą. Podczas długotrwałej suszy należy roślinę nawadniać.
Rozmnaża się przez nasiona wysiewane jesienią lub wiosną, po stratyfikacji.
Przelot górski nadaje się na rabaty i skalniaki. To także doskonała roślina okrywowa.
Przelot górski - źródło, link, link, link, link,
Przelot (rodzaj) - link,
i13.68. (155)
Na Twoich zdjęciach jest zdecydowanie piękniejszy - zupełnie jakbyś zrobiła je o poranku, w miękkim świetle, a tamte wszystkie powstały w pochmurny dzień
OdpowiedzUsuńO, dziękuję Ci, cieszę się :-) Sprawdziłam godzinę, w której powstały zdjęcia - 12:19 do 12:28 czasu letniego. Pamiętam, że był pogodny dzień, ale możliwe, że słońce było lekko zasnute mgiełką.
UsuńWchodząc tutaj, czuję się trochę głupio. Jestm kompletną ignorantką jeśli chodzi o świat roślin, kompletnie nie znam się na kwiatach (poza kilkoma bardzo popularnymi)......Może jeszcze jest czas żeby to naprawić?, więc tym chętniej tu zaglądam, podziwiam i się uczę. Piękne zdjęcia. Pozdrawiam gorąco:)
OdpowiedzUsuńAch, w ogóle nie przejmuj się swoją niewiedzą! Mnie cieszy Twoja chęć poznawania!! To dlatego warto prowadzić blog :-) Dziękuję i serdecznie pozdrawiam :-)
UsuńOwszem widywałem, ale na żywo nie jest tak piękny jak na twoich zdjęciach.
OdpowiedzUsuńMocno przesadziłam...??
UsuńCudne te ujęcia! Pozdrawiam serdecznie! :)
OdpowiedzUsuńDziękuję i również pozdrawiam :-)
UsuńAniko, ta roślina może wyglądać jakby śnioną była, chyba z powodu włosków.
OdpowiedzUsuńNie wiem jak wygląda w naturze, ale mam zaufanie do gustu i pamięci Aniki. Widziałem w internecie mnóstwo zdjęć zepsutych przejaskrawieniem i przekolorowaniem, może więc i tamte z podanego linku takie są.
No właśnie, to ja się obawiam, że przejaskrawiłam, ale tak jakoś mi wyszło.
Usuń