2 lutego 2019

Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea)

Kilka bladych kwiatów zagadkowej rośliny sfotografowałam już dwa sezony temu w ogrodzie botanicznym, ale dopiero ubiegłej jesieni doczekałam się tabliczki z nazwą gatunkową. Kwiaty były dość duże, każdy w innym stadium rozwoju. Wyrastały na szczytach nieco rozgałęzionych pędów. Oryginalne pędy zaś były długie i sztywne i wręcz dekoracyjnie kolczaste.
Niniejszy wpis jest ewidentnie botaniczny, lecz choć zarzekałam się, że nie chcę już się tym zajmować, zwyczajnie żal mi dokumentalnych zdjęć i wysiłku włożonego w zdobycie informacji o gatunku. W moich zasobach, niestety, nadal znajduje się mnóstwo tego typu plików.

Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea, syn. Stobaea purpurea DC.) - 16 września
Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea, syn. Stobaea purpurea DC.)    
Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea, syn. Stobaea purpurea DC.)   
Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea, syn. Stobaea purpurea DC.)   
Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea, syn. Stobaea purpurea DC.)    10 października


Dodane później

Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea, syn. Stobaea purpurea DC.)    31 maja

Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea)  7 lipca

Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea) 7 lipca

Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea) 6 września
 
Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea) 3 października


 -----------------------------------Berkheja purpurowa (Berkheya purpurea, syn. Stobaea purpurea DC.) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny astrowatych i rodzaju Berkheya.

Podobnie jak większość przedstawicieli tego rodzaju, pochodzi z południowej Afryki .

Roślina długowieczna, szybko rosnąca. Osiąga wysokość do 80, a nawet 100 cm oraz szerokość do 50 cm.

Liście - odziomkowe zebrane w rozetę o średnicy do 50 cm. Liście odwrotnie jajowate, ząbkowane, z licznymi kolcami. Wierzch liści niemal błyszczący, od spodu miękko owłosione. Liście łodygowe są coraz mniejsze w miarę wysokości, na której wyrastają.

Kwiaty - wyrastają pojedynczo na szczytach pędów bocznych. Koszyczki kwiatowe o średnicy do 8 cm, okrywa koszyczka kolczasta. Kwiaty języczkowate białe, czerwone, liliowe lub fioletowe; kwiaty rurkowate - brązowo fioletowe do niebieskoszarych, kontrastujące z delikatnymi białymi pylnikami.
Kwitnie - w lipcu i sierpniu.

Lubi stanowisko słoneczne i półcień.

Dobrze rośnie w glebie przeciętnej do zasobnej, dobrze zdrenowanej, by w czasie długotrwałych opadów nie zalegała woda.

Berkheja purpurowa nadaje się do ogrodów preriowych, naturalistycznych i skalniaków. Mrozoodporność - strefa 6.

Rozmnaża się dobrze przez wysiew nasion lub podział.
Berkheja purpurowa - źródło 1, źródło 2, źródło 3,i11.93.  (193)  [TL98]


berkheja purpurowa, Berkheya purpurea, Stobaea purpurea, berkheja purpurowa zdjęcia opis, Berkheya purpurea informacje zdjęcia, Stobaea purpurea wygląd zdjęcia, berkheja purpurowa chwile zachwycone, Berkheya purpurea chwile zachwycone, Stobaea purpurea chwile zachwycone, 6 komentarzy:

 1. Przepiękna roślina i świetny bokeh na zdjęciach kwiatów:)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Zarzeka się żaba błota...." i dobrze, bo piękne te zdjęcia, a tych kwiatów chyba nigdy nie widziałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znów zrzucę winę na mojego laptopa - ja postrzegam zdjęcia jako mdłe, ale nie mam już możliwości, by ciągle je poprawiać (często bez rezultatu). A roślina piękna - to prawda. I intrygująca :-)

   Usuń
 3. Jeżeli naprawdę widzisz swoje zdjęcia jako mdłe, to może faktycznie jest to sprawa Twojego laptopa. Bo absolutnie takie nie są! Kiedyś zaniosłam koledze swoje zdjęcia na pendrivie i byłam przerażona ich wyglądem, gdy oglądaliśmy je na jego laptopie: wypłowiałe, bez kontrastu, tragiczne. Ale oglądałam je potem na komputerze innej osoby, i tak nie było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pocieszające jest to, że być może tylko ja tak widzę te zdjęcia, a inni mają znacznie lepszy odbiór. Niestety, zaglądałam na swój blog poprzez smartfona. Moje zdjęcia wyglądały jeszcze gorzej - straszliwie nasycone i jaskrawe, niedorzeczne i nienaturalne. A wyświetlacza smartfona nie można nijak regulować. W laptopach, które podobno "niebieszczą", istnieje pewna możliwośc ustawienia jasności, kontrastu i nasycenia barw.

   Usuń