3 lutego 2014

Pyleniec pospolity nie wadzi nikomu

Sporo stanowisk pyleńca pospolitego znajduje się na łące i wzdłuż ścieżek w pobliżu Mojego Lasu. Podobno zapylają go pszczoły, ale jego nektarem częstowały się, wg moich obserwacji, także motyle, muchy oraz małe chrząszcze. Znajdowałam okazy o niewielkich rozmiarach (około 20-25 cm) ale i takie, które miały przynajmniej 60 cm wysokości. Te niższe rosły wyprostowane, te wyższe pokładały się, być może pod ciężarem tworzących się owoców - początkowo zielonych wydłużonych kapsułek (torebek), z czasem usychających i coraz bardziej spłaszczonych, by w końcu stać się miniaturowymi łuszczynami, bardzo podobnymi do łuszczyn miesiącznicy rocznej. Obie rośliny należą do rodziny kapustowatych, którą charakteryzują właśnie tego typu owoce.
Pyleniec pospolity wcale nie jest chwastem, a to dlatego, że upodobał sobie gleby piaszczyste lub przynajmniej suche. Na takiej ziemi nie zakłada się przecież pól uprawnych. Dobrze, że przynajmniej tej rośliny nikt nie tępi, a ona nikomu nie dokucza.

Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych  [22 czerwca]  
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) kwitnie od maja lub czerwca do końca okresu wegetacyjnego roślin  [10 czerwca]
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) rośnie na glebach piaszczystych w miejscach nasłonecznionych. Nawet na środku ścieżki  [6 lipca]
Pyleniec pospolity (Berteroa incana) - łodyga wzniesiona, słabo rozgałęziona, o wysokości (20)25 - 60(70) cm. Jest owłosiona szarymi, gwiazdkowatymi włoskami  [7 lipca]
Pyleniec pospolity (Berteroa incana) - tutaj widoczne są tworzące się torebki nasienne, jeszcze zielone (łuszczynki)  - 25 sierpnia
Pyleniec pospolity (Berteroa incana) - w miarę dojrzewania torebki nasienne dojrzewają i wysychają  [18 sierpnia]
W Polsce pyleniec pospolity (Berteroa incana) występuje na całym niżu, rzadko na pogórzu, a bardzo rzadko w górach. Jest rośliną ruderalną  [10 sierpnia]
Pyleniec pospolity (Berteroa incana) to dwuletnia lub krótkotrwała bylina  [8 sierpnia]
Pyleniec pospolity (Berteroa incana) - kwiaty zapylane są przez pszczoły [11 sierpnia]
Pyleniec pospolity (Berteroa incana) - 25 sierpnia
Pyleniec pospolity (Berteroa incana) - pokrój rośliny. Liczne liście łodygowe są lancetowate do podługowato lancetowatych, o zaostrzonych końcach i przeważnie całobrzegie, także owłosione szarymi, gwiazdkowatymi włoskami  [31 sierpnia]
Pyleniec pospolity (Berteroa incana)  29 września
Łuszczynki pyleńca pospolitego (Berteroa incana), które pozbyły się już owoców bardzo przypominają łuszczyny miesiącznicy rocznej  [11 sierpnia]
Łodyga pyleńca pospolitego (początkowo zielona, później fioletowawa) jest owłosiona szarymi, gwiazdkowatymi włoskami
Pyleniec pospolity (Berteroa incana) ma kwiatostan groniasty, w początku kwitnienia krótki, podczas owocowania znacznie wydłużony i dość rzadki.
Pyleniec pospolity (Berteroa incana) często tworzy łany [18 sierpnia]---------------------------Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych.

Pochodzi z południowej i środkowej Europy oraz obszarów Azji o umiarkowanym klimacie (Syberia, Kaukaz, Zakaukazie, Kazachstan, Kirgizja). Rozprzestrzenił się jako gatunek zawleczony także w niektórych innych rejonach świata.
W Polsce gatunek pospolity na całym niżu, rzadki na pogórzu, bardzo rzadki w górach. 
Nie podlega ochronie.

Cała roślina jest szarozielona z powodu gęsto pokrywających ją gwiazdkowatych włosków, czasem z przymieszką dłuższych rozwidlonych lub prostych włosków.
Włoski, trichomy (łac. pilus) - jedno lub wielokomórkowe, żywe lub martwe wytwory skórki (epidermy) u roślin. Są zróżnicowane zarówno pod względem funkcji, jak i kształtu. Gęsta powłoka z włosków na powierzchni niektórych roślin nazywana jest kutnerem. Włoski są utrzymywane, albo przez cały okres życia rośliny (trichomy trwałe), albo tylko przez jakiś czas, po czym są zrzucane
Łodyga - wzniesiona, słabo rozgałęziona, o wysokości (20)25 - 60(70) cm. Jest owłosiona szarymi, gwiazdkowatymi włoskami

Liście - liczne, łodygowe - lancetowate do podługowato lancetowatych, o zaostrzonych końcach i przeważnie całobrzegie, także owłosione szarymi, gwiazdkowatymi włoskami.
Dolne liście mogą być czasami płytko, nieregularnie ząbkowane; nasada zwężona w niezbyt wyraźny ogonek liściowy.

Kwiaty - białe o czterech głęboko rozciętych płatkach korony i zebrane w gęste grono. Dwudzielne płatki korony długości 4,5-6 mm. Pręciki dwusilne, dłuższe - są dołem oskrzydlone, natomiast pręciki krótsze posiadają uszka.
Kwiatostan groniasty, w początku kwitnienia krótki, podczas owocowania znacznie wydłużony i dość rzadki. Szypułki kwiatów 5-8 mm długości, owłosione włoskami gwiazdkowatymi i ponadto - z dłuższymi, skośnie odstającymi włoskami widlastymi i pojedynczymi.
Kwitnie - od maja do września lub października, w zależności od długości sezonu wegetacyjnego. Pyleniec pospolity zapylany jest przez pszczoły.

Owoc - biało omszone łuszczynki o jajowato eliptycznym kształcie. Szypułki owoców odstające lub wzniesione długości 5-10(12) mm . Łuszczyny spłaszczone równolegle do przegrody, w zarysie eliptyczne, rzadziej jajowate, (4)5-9(10) mm długości (nie licząc szyjki słupka) i 3-5 mm szerokości; pokrywy słabo wypukłe, gęsto pokryte przylegającymi, gwiazdkowatymi włoskami. Łuszczynki siatkowato żyłkowane, bez wyróżniającego się nerwu głównego. W każdej komorze znajduje się po 2-6(7) nasion.

Korzeń - cienki, palowy.

Roślina jednoroczna, dwuletnia lub krótkotrwała bylina. Tworzy rozległe łany.

Siedlisko - pobocza dróg, suche zbocza, piaszczyste miejsca, przydroża, żwirowiska, wysypiska, miejsca ruderalne. Preferuje miejsca piaszczyste i słoneczne.


Owoce pyleńca pospolitego z r. kapustowatych - biało omszone łuszczynki o jajowato eliptycznym kształcie w każdej komorze, po 2 do 6, a nawet 7 nasion.


pyleniec pospolity, Berteroa incana, owoce łuszczynki pyleniec, białe kwiatki pyleniec, pyleniec pospolity chwile zachwycone,  pyleniec pospolity opis zdjęcia, Berteroa incana chwile zachwycone, 


8 komentarzy:

 1. Przepiękne zdjęcia-dziękuję bardzo,na emeryturze zainteresowałam się ziołami a tu takie cudowne zbliżenia łatwiej mi rozpoznac rośliny których poszukuję jeszcze raz dziękuję bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zdjęcia i informacje pomogły zidentyfikować tę sympatyczną roślinkę. Pozdrawiam i zapraszam - mam tu więcej roślin łąkowych i chwastów.

   Usuń
 2. Ooo właśnie niedawno mnie zachwycił i szukałem kto zacz .. i już wiem .. dziękuję Aniko .. :)
  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pyleniec kwitnie już od pewnego czasu. Zauważyłeś, że na różnych stanowiskach potrafi wyglądać inaczej? Raz rośnie pojedynczo, gdzie indziej w kępie, może być wysoki, albo niski, kwiaty czasem są większe albo małe. W Moim Lesie jest go dużo i też go lubię :-)

   Usuń
 3. U mnie rośnie dwie poduszki tych białych kuleczek ;) nie miałam serca wyrwać ale wygląda bardzo dekoracyjnie . Rośnie przed dalią i bodziszkiem łąkowym. Do złudzenia z daleka przypomina gipsówkę:). Zachwycam się Pani zdjęciami i rzeczowym opisem roślin. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i przepraszam, że tak późno odpowiadam. Jakoś przeoczyłam Pani komentarz - bardzo miły, zresztą :-) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Fajny artykuł ,dużo informacji,czy może wiesz gdzie go można kupić jako zioło?Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Niestety, nic mi nie wiadomo o właściwościach tej rośliny.
   Nazbierać można samemu w sezonie.

   Usuń