10 stycznia 2018

Trojeść krwista (Asclepias incarnata)

Oto drugi gatunek trojeści, sfotografowany ubiegłego lata w Botaniku - trojeść krwista. Oba gatunki rosły w pobliżu siebie, zatem miałam okazję je porównać. Trojeść krwista jest niższa, rosnąca w kępach, delikatniejsza, a przy tym regularna w swym pokroju; o mniejszych, ale intensywniej wybarwionych kwiatach. Jej liście są dość wąskie, zaostrzone na końcach, które często są uniesione. Zaczęła kwitnąć, gdy trojeść amerykańska była w pełnym rozkwicie, za to wcześniej wydała owoce. Te z kolei, były mniejsze, smuklejsze i jakby dłużej dojrzewały.

Trojeść krwista (Asclepias incarnata L.) – gatunek rośliny z rodziny toinowatych. W warunkach naturalnych występuje w Ameryce Północnej w miejscach słonecznych, ale podmokłych (łąki, brzegi wód). Dorasta do wysokości 1 m (19 lipca)
 
Trojeść krwista (Asclepias incarnata L.) – łodyga prosto wzniesiona, dość gruba, sztywna, w górnej części widlasto rozgałęziona. Ulistnienie naprzeciwległe. Liście owalnie lancetowate, dość wąskie (długości od 7,5 do 15 cm), gładkie. Roślina wytwarza trujący sok mleczny.

Trojeść krwista (Asclepias incarnata L.) –  pojedynczy kwiat ma około 6 mm średnicy, składa się z 5 pionowych białawych kapturów i 5 różowych płatków, odgiętych w dół, pręciki i słupek zrośnięte. Okres kwitnienia trwa ok. 4-5 tygodni i najczęściej przypada w okresie od lipca do sierpnia.
 
Trojeść krwista (Asclepias incarnata L.) – liczne kwiaty zebrane są zaokrąglone baldachy o średnicy 6-10 cm. Kolor kwiatów może być różny - od ciemniejszych odcieni purpury, fioletu do pastelowego/zgaszonego różu i bieli. Kwiaty wydzielają przyjemny, waniliowy/cynamonowy zapach. Roślina miododajna.
Trojeść krwista (Asclepias incarnata L.) – owocem są początkowo zielone strąki nasion o długości 6-10(12) cm, które po dojrzeniu rozłupują się uwalniając jasno- do ciemnobrązowych, płaskie nasiona, zaopatrzonych w srebrnobiałe jedwabiste włoski (6 września)
Trojeść krwista (Asclepias incarnata L.) – posiada grube, białawe kłącza i gęste korzenie rozrastające się do 50 cm wgłąb ziemi. Z tego powodu źle znosi przesadzanie. Nie rozmnaża się poprzez kłącza, lecz z ukorzenionych sadzonek pędowych lub z nasion.
Trojeść krwista (Asclepias incarnata L.) – najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, wymaga gleby przepuszczalnej, piaszczysto-gliniaste. Zbyt mokre podłoże sprawia, że może dojść do gnicia korzeni.

Myślę, że nie można pomylić trojeści krwistej z amerykańską, jednak na wszelki wypadek załączam zdjęcie kwiatostanu trojeści amerykańskiej - do porównania.
 
Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca L.) – opis tego gatunku przedstawiłam tutaj. 

Więcej gatunków trojeści - linkZobacz też wpis  Trojeść amerykańska 
Jest jeszcze tojeść, ale to zupełnie inna roślina - Francowate ziele, tojeść pospolita


y29.51.  (84)
 y29.    (84)

trojeść amerykańska, Asclepias syriaca, trojeść amerykańska zdjęcia opis, Asclepias syriaca opis zdjęcia, trojeść amerykańska wygląd informacje, Asclepias syriaca kwiaty liście, trojeść amerykańska chwile zachwycone, Asclepias syriaca chwile zachwycone,

8 komentarzy:

 1. Pierwsze zdjęcie ze ślimaczkiem jest urzekające:) Kolejna piękna roślina o bardzo oryginalnych kwiatach, znowu trochę mi przypomina hoyę, ale tylko z bliska

  OdpowiedzUsuń
 2. jedynka to fotomontaż? :-)

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marek, to modeling, model na wybiegu. Szarosci byly en vogue tego lata :P

   Usuń
  2. ha ha ha ha :-)

   Marek z Wlkp.

   Usuń
 3. Boskie ujęcia. Nie będę wyjątkiem, pierwsze zdjęcie to perfekcja. Zdjęcie ukazujące piękno natury oraz jej symbiozę. Genialne ujęcie. <3 Natura Ci w duszy gra. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Agnieszko! Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...