28 września 2016

Maruna nadmorska

W ubiegłym roku odkryłam pewien nieużytek, na którym rośnie m.in. rezeda żółta. Z ulgą donoszę, że miejsce to nadal nie zostało zagospodarowane. W tym sezonie byłam tam trzy lub cztery razy, ale to mi wystarczyło. Zobaczyć miejsce, które rośliny dopiero zaczęły zdobywać (tak było zeszłego lata), teraz całkowicie zarośnięte - to robi wrażenie. Zwłaszcza, że raz trafiłam na chwilę, gdy zakwitły maruny nadmorskie. Po prostu morze kwiatów! A chwila? ZaChwycona, oczywiście :-)

Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch, syn. Matricaria maritima L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Jest pospolity na terenie całej Polski.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - kwitnie od wiosny (V-VI) do późnej jesieni (IX-X). Na szczytach pędów, rozwijają się koszyczkowe, nieduże kwiaty, zebrane w niewielkie, luźne kwiatostany na długich szypułkach. Kwiaty nie wydzielają zapachu.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - porasta głównie ugory, nieużytki, wilgotne łąki, obrzeża lasów, brzegi zbiorników wodnych, rowy, pobocza i stanowiska ruderalne.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - w uprawach powoduje duże straty. Jej intensywny rozwój i łatwość rozprzestrzeniania się stanowią dużą konkurencję dla roślin uprawnych.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - kwiaty mają średnicę 2-4 cm i składają się z okółka dużych, białych, promieniście ułożonych, brzeżnych kwiatów języczkowych (od 13 do 21) oraz umieszczonych wewnątrz kielicha, intensywnie żółtych kwiatów rurkowych, zebranych w gęsty, półokrągły, wypukły koszyczek.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - łodyga wzniesiona lub podnosząca się, bruzdowana, naga, sztywna, okrągława, zielona, silnie rozgałęziająca się od połowy długości. Wysokość przeważnie 25-60 cm.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - łodygi na całej swej długości pokryte są bardzo licznymi, niewielkimi, mięsistymi, gładkimi, pierzastosiecznymi, nitkowatymi i intensywnie zielonymi liśćmi, nadającymi roślinie bardzo delikatny wygląd.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - wyglądem bardzo przypomina rumiany polne (Anthemis arvensis), rumiany psie (Anthemis cotula) lub rumianki pospolite (Matricaria chamomilla).
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - nie ma własności leczniczych, natomiast posiada właściwości owadobójcze

To tylko fragmenty morza maruny:
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - preferuje gleby wilgotne, gliniaste i próchnicze, ale może także zasiedlać inne stanowiska, o ile nie są suche, piaszczyste, wapienne i ubogie w składniki pokarmowe.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) -  w uprawach najczęściej występuje w zbożach, roślinach okopowych (ziemniakach, burakach), w rzepaku, w koniczynie oraz w lucernie.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - owocem jest podługowata niełupka o powierzchni przyczepu niemal prostopadłej do długiej osi. Ma długość ok. 2 mm i jest poprzecznie żeberkowana.
Maruna nadmorska typowa występuje w Europie zachodniej i północno-zachodniej. W Polsce występują populacje o cechach pośrednich z podgatunkiem bezwonnym
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - zakwita dość późno. Pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero w czerwcu (sporadycznie, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, w maju), a kwitnienie kończy się we wrześniu.

Nie tylko owady znalazły tu schronienie i pożywienie. Oto więksi mieszkańcy tej łączki, którzy pokazali mi się na krótką chwilę:
Zając szarak (Lepus europaeus) – gatunek ssaka z rodziny zającowatych (Leporidae). Występuje pospolicie na terenie całej Polski (niewiele ponad pół miliona osobników i systematycznie maleje). Jest gatunkiem typowo stepowym. Występuje przeważnie na otwartych obszarach upraw rolniczych i łąk i w młodnikach śródpolnych.
Bażant zwyczajny, bażant szlachetny (Phasianus colchicus) – gatunek średniej wielkości, zasadniczo osiadłego (choć samce mogą koczować) ptaka z rodziny kurowatych (Phasianidae). Zasiedla otwarte tereny o licznych śródpolnych krzewach, skraje pól, szuwarów, świetlistych lasów, śródpolne gaje, uprawne pola z zakrzewionymi miedzami i ugorami oraz nadrzeczne zarośla blisko wody.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - jedna roślina może wydać od 5 do 10 (a nawet 50) tysięcy nasion. Nasiona są niezwykle wytrzymałe - zimują w ziemi przez 6-10 lat nie tracąc zdolności do zakiełkowania.

Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch), podobnie jak mak polny, jest chwastem ruderalnym i segetalnym.
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,


e60.15.

maruna bezwonna, Tripleurospermum maritimum, dziki rumianek bezwonny, maruna nadmorska, maruna bezwonna chwile zachwycone, maruna nadmorska chwile zachwycone, maruna nadmorska zdjęcia opis, maruna bezwonna zdjęcia opis, rośliny podobne do rumianka, chwast podobny do rumianku, rośliny łąkowe rumianek maruna,

7 komentarzy:

 1. Witaj, Nocny Marku:)
  Zawsze podobało mi się to Twoje słowo: ZaChwycona. Nie dość, że pomysłowe, to i prawdziwe. Po trzykroć prawdziwe.
  Ja, ślepota z rodziny ślepot pospolitych, patrząc na te kwiaty, powiedziałbym: rumianek. O, właśnie przeczytałem o podobieństwie do rumianku. Jak je rozróżniasz, Aniko?
  Pospolity jest nad morzem, czy w całym kraju?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rumianek i maruna są bardzo podobne, jednak maruna nie pachnie, a koszyczek kwiatowy w przekroju jest pełny. Kiedy spotkasz rumiankopodobną roślinę, powąchaj ją i rozpołów jeden z kwiatków. Maruna jest pospolita w całym kraju. Chyba łatwiej ją spotkać niż rumianek. Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
  2. Powącham. Ten niepachnący będzie dla mnie rumiankiem Aniki.

   Usuń
 2. Fakt rośnie dość intensywnie, ale rolnicy z tymi szkodami przesadzają (jak to mają we zwyczaju zresztą). Generalnie sympatyczna roślinka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno maruna rosnąca w uprawach pozbawia je wody i substancji odżywczych.
   Cieszę się, że jednak nie mam ogrodu czy pola - wtedy zupełnie inaczej musiałabym postrzegać te i inne rośliny.

   Usuń
  2. Jasne, zasoby są ograniczone więc wszystko co wegetuje jest konkurencją dla upraw, maruna jednak nie jest ani lepsza ani gorsza od innych.
   ja mam ogród i doprawdy nie widzę powodu by marunę tępić, owszem trawnik wykaszam, ale gdzie indziej, rośnie sobie bez przeszkód. zresztą ten mój "trawnik" to bardziej nisko koszona łąka ze względu na ilość gatunków które tam rosną.

   Usuń
  3. Cieszy mnie, ze maruna nie jest "gorsza" od innych chwastów, ale o wykaszanie to już mnie głowa nie boli ;-P

   Usuń