4 września 2016

W Moim Lesie - czerwiec

Od pewnego czasu kataloguję zdjęcia miesiącami, a nie dniami - jak kiedyś. Z jakiegoś powodu tak jest mi wygodniej, choć gromadzę setki zdjęć. Niedawno przeglądałam zbiory z czerwca i, choć wydaje się, że było to niedawno, niemal wszystko się zmieniło, przeminęło. Zobaczcie sami. Oto rośliny z Mojego Lasu, czyli miejsca, które odwiedzam dość regularnie, czasem kilka razy w miesiącu. Obszar ten składa się z nie tylko z lasu i zagajników, ale i niewielkich zbiorników wodnych oraz łąk i polan.
Zapraszam na mały przegląd roślin zielnych, które uwieczniłam w czerwcu. Część z nich już przedstawiłam - w podpisach znajdują się linki do moich opisów lub do stron źródłowych.

Jastrun właściwy, złocień właściwy, jastrun wczesny (Leucanthemum vulgare Lam.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych.
Jastrun właściwy, złocień właściwy, jastrun wczesny (Leucanthemum vulgare Lam.) - kwitnie od czerwca do sierpnia
Wiechlinowate, trawy (Poaceae (R. Br.) Barnh., Gramineae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu wiechlinowców. Kwiaty zebrane w kłoski, u nasady kłoska są przysadki zwane plewami. Kwiaty są trójkrotne, przeważnie obupłciowe, ze zredukowanym okwiatem, zazwyczaj z 3 pręcikami o długich nitkach i słupkiem z dwoma znamionami. Kłoski zebrane są kwiatostany typu kłos złożony lub wiecha złożona.
W wielu miejscach rośnie wilczomlecz sosnka. W czerwcu zakończył kwitnienie, za to pojawiły się liczne owoce, zwane rozłupniami.

Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.) – gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae).
Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.) – kwiaty żółtozielone, zebrane 9 do 15-ramienną wierzchotkę, podwójnie złożoną o średnicy 5-8 cm.
Na polance nieopodal płytkiego bajorka, w którym rozwijają się larwy co najmniej kilku gatunków ważek, znów zaczęły kwitnąć goździki kartuzki.

Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. (25 czerwca)

W innym miejscu znalazłam takiego oto goździka. Roślina miała ok. 35 cm wysokości i właśnie rozkwitała. Następnego dnia już jej nie było - ktoś zerwał ją sobie do bukietu...

Goździk (Dianthus L.) – rodzaj roślin z rodziny goździkowatych. Obejmuje ok. 300 gatunków z terenu Eurazji i północnej Afryki. W Polsce rośnie dziko 11 gatunków, dość zmiennych morfologicznie. (4 czerwca)
Pośród traw, w miejscach pół cienistych, dość licznie wyrosły żółte jastrzębce (niestety, nie wiem jaki to gatunek).

Jastrzębiec (Hieracium L.) – rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Bardzo liczny w gatunki i odmiany. W Polsce (dane z 2002 r.) stwierdzono występowanie 103 gatunków
Pojawiły się kwiaty wiesiołków, często u jeszcze niewysokich roślin. Wikipedia podaje, że "gatunki wiesiołka są bardzo trudne do odróżnienia, tworzą też liczne mieszańce. Do prawidłowego oznaczenia gatunku należy znać m.in. siedlisko, w którym dana roślina rosła, barwę głównych nerwów na liściach, zabarwienie wierzchołka łodygi i pączków, stosunek długości płatków do szerokości, budowę włosków".
Dotąd nie zgłębiałam morfologii wiesiołków, ale zauważyłam, że rośliny te mogą różnić się wysokością oraz pokrojem - jedne rosną pojedynczo, inne w kępach.

Wiesiołek dwuletni, w. czerwonołodygowy, w. pachnący, w. późnokwitnący (Oenothera biennis L.) – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych.
Wiesiołek dwuletni, w. czerwonołodygowy, w. pachnący, w. późnokwitnący (Oenothera biennis L.) –  kwiaty żółte, zebrane w silnie ogruczolony kwiatostan. Kielich 4-krotny o działkach dłuższych od płatków korony, 4 duże płatki korony o długości 20-30 mm i wyraźnie szersze, niż dłuższe. Pączki kwiatowe zielone, o działkach dołem stykających się.
Rozchodnik ostry (Sedum acre L.) - gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).
Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) – gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych.
Tak zmieniała się przytulia właściwa:

Przytulia właściwa (Galium verum L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny marzanowatych. Kwiaty zebrane w wydłużone i gęsto owłosione kwiatostany wyrastające po dwa z okółków liści.  (19 czerwca)
Przytulia właściwa (Galium verum L.) – ma drobne, żółte kwiaty. Kwitnie od lipca do września (25 czerwca)
Poniżej inny gatunek przytulii:

Przytulia pospolita, przytulia zwyczajna (Galium mollugo L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny marzanowatych. Kwiaty zebrane w duże i rozpierzchłe wierzchotki wyrastające po dwie z okółków liści. Kwitnie od czerwca do września.
Groszek bulwiasty (Lathyrus tuberosus L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bobowatych. Kwiaty karminowoczerwone, pachnące, zebrane w grona od 2 do 5 sztuk. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium) – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae).
Jasieniec piaskowy (Jasione montana L.) – gatunek rośliny z rodziny dzwonkowatych.
Macierzanka (Thymus L.) - rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). We florze Polski występuje około 15 gatunków.
Tojeść pospolita (Lysimachia vulgaris L.) - gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych.
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Kwitną od lipca do października
Przymiotno białe (Erigeron annuus (L.) Pers) – gatunek roślin należący do rodziny astrowatych.
Dzwonek jednostronny, dzwonek rapunkokształtny (Campanula rapunculoides L.) - gatunek rośliny z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae Juss.)
Dzwonek jednostronny, dzwonek rapunkokształtny (Campanula rapunculoides L.) - kwitnie od czerwca do lipca.
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) – kwitnie od maja do lipca (sierpnia), jednak to nie kwiaty a olbrzymie "dmuchawce" zwracają uwagę

Przy leśnej ścieżce spotkałam dużą rozetę liści należącą do dziewanny firletkowej, której sporo rośnie w Moim Lesie. Nie spodziewałam się, że w ciągu dwóch tygodni wypuści wysoki pęd kwiatowy.

Dziewanna firletkowa (Verbascum lychnitis L.) – gatunek rośliny z rodziny trędownikowatych (4 czerwca)
Widząc taką zmianę, planowałam rejestrować dalszy rozwój tej konkretnej rośliny, ale gdy zobaczyłam ją następnym razem, zrezygnowałam z tego zamiaru - ktoś zerwał pęd kwiatowy, mniej więcej pół metra nad ziemią. Pomyślałam - szkoda, nawet nie dowiem się jaki to gatunek dziewanny (najłatwiej i najpewniej rozróżnia się je po kwiatach).

Dziewanna firletkowa (Verbascum lychnitis L.) – w Polsce kwitnie od czerwca do września. To ta sama rozeta po dwóch tygodniach (19 czerwca)

Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam ją po kilku dniach (już w lipcu) - z okaleczonego, głównego pędu wyrosły dwa silne pędy kwiatowe, na których rozwinęły się kwiaty! Byłam pełna podziwu dla żywotności tej rośliny, zwłaszcza, że wkrótce ktoś przełamał jeden z kwitnących pędów. Ten nie obumarł jednak i nadal kwitnie, a przecież mamy już wrzesień.e47.08.14 komentarzy:

 1. Pięknie lubię być w lesie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również lubię być w lesie, ale i na łąkach :-) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Dziewanny są bardzo wytrzymałe, a roślina po to przez cały jeden rok, gromadzi substancje odżywcze w rozecie, żeby potem móc zakwitnąć i wydać nasiona nawet w razie poważnych uszkodzeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odkąd przyglądam się roślinom, zdążyłam zauważyć, że tkwi w nich wielka wola życia i potrafią przetrwać, pomimo niesprzyjających warunków. Wystarczy trochę ziemi, słońca i wody.

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia !! : ) !!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dmuchawce kozibroda są cudne na Twoim zdjęciu. Natomiast pierwsze, z jastrunem, przypomniały mi Twoje słowa o technice fotografowania z niebem w tle, użyłaś wtedy nieznanego mi angielskiego wyrażenia. Czy to zdjęcie jest przykładem zastosowania tej techniki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię, a nawet muszę fotografować rośliny (zwłaszcza drzewa) na tle nieba. Żeby zdjęcie wyszło (i obiekt był dobrze naświetlony) trzeba wydłużyć czas naświetlania (podnieść EV), by oszukać światłomierz aparatu.

   Usuń
  2. Dziękuję, Aniko. Ładne są takie zdjęcia, jasne, słoneczne i letnie, więc warto mi spróbować.

   Usuń
 5. Ciekawe rośliny i zdjęcia. Super wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mamy górkę z łączką ... w ubiegłym roku tam często bywałam i robiłam wciąż zdjęcia.....szczególnie jastrunom, których nazwę dopiero wtedy poznałam. Łączka aż bieli się i złoci od nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również byłam zauroczona widokiem kwitnących jastrunów (margaretek - tylko taką nazwę znałam wcześniej).

   Usuń
 7. cudne :)
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń