Wielkie dmuchawce na wysokich i sztywnych łodygach. To kozibród łąkowy - można go spotkać na łąkach, skrajach pól i niekoszonych trawnikach. Zaglądanie do wnętrza tych białych, a czasem lekko brązowych kul, kontemplowanie ich regularnych i złożonych układów fascynowało mnie odkąd go odkryłam.
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) z rodziny astrowatych. Jego owocem są wrzecionowate niełupki zaopatrzone w puch kielichowy. Przekwitły kwiatostan przypomina ogromny dmuchawiec. |
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) |
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) |
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) |
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) |
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) |
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) |
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) |
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) |
---------------------------
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Rodzimy obszar jego występowania to Europa i część Azji (Zachodnia Syberia, Turcja, Kazachstan). Rozpowszechniony w Europie Środkowej, ku północy i na południu obszaru śródziemnomorskiego coraz rzadszy.
W Polsce występuje pospolicie na łąkach, polanach i przydrożach. Kiedyś był uprawiany jako warzywo - roślina jadalna.
Pokrój - roślina dwu- lub wieloletnia wysokości 30-80(120) cm, naga, lub wełnisto owłosiona.
Charakterystyczny obfity mleczny sok barwi na czerwono.
Łodyga - prosto wzniesiona pojedyncza lub słabo rozgałęziona, szarozielona, początkowo puszysto owłosiona, później naga. Gęsto ulistniona, pod kwiatostanem zgrubiała.
Liście - niebieskawozielone, równowąskie lub równowąskolancetowate, trawiaste, naprzeciwległe, pochwiasto obejmujące łodygę, siedzące, całobrzegie, faliste, często łukowato zgięte. Są nagie, albo wełnisto owłosione, podobnie, jak łodyga.
Kwiatostan - okrywy koszyczków mają po osiem listków takiej samej długości jak kwiaty brzeżne. Wszystkie kwiaty wypełniające koszyczek są żółte, języczkowe. Pylniki u góry ciemnobrunatne. Koszyczki kwiatowe otwierają się tylko w słoneczne dni i zamykają się po południu. Koszyczek kwiatostanowy 4-6 cm średnicy o 20-50 języczkowatych kwiatach koloru cytrynowożółtego. Kwiaty wyrastają pojedynczo albo po kilka na pędzie; ich szypuły w górze nieco zgrubiałe. Płatki kwiatów mają na czubku 5 ząbków.
Kwiaty języczkowe tworzą pozorny kwiat, u nasady mają zwykle 8 wąskich listków przypominających kielich, okrywy do 3 cm długości, mniej więcej tak długich, jak pojedyncze kwiaty. Poszczególne kwiaty duże, od jasno- do złotożółtych, obupłciowe, wszystkie jednakowego kształtu, w czasie kwitnienia szeroko rozłożone (kwiat pokazałam TUTAJ)
Kwitnie od maja do lipca (sierpnia).
Owoc -wrzecionowata niełupka z długim dziobkiem i puchem kielichowym - wygląda jak duży dmuchawiec. Ma długość 16-22 mm, jest gładka lub pokryta brodawkami.
Korzeń - palowy, wrzecionowaty, brunatny, krótki.
Siedliska - łąki wilgotne do suchych, raczej mało nawożone.
Zastosowania kulinarne - roślina o bardzo wielostronnym zastosowaniu. Korzenie przyrządza się jak wężymord, młode pędy dają potrawę podobną do szparagów, a zawierające cukier liście mogą być spożywane na surowo lub gotowane jak szpinak.
Korzenie (zbierane jesienią lub na wiosnę) należy ugotować, kroić w plastry i przyprawiać solą, pieprzem, olejem i cebulą lub czosnkiem niedźwiedzim.
Młode liście i pędy kozibrodu można jeść surowe w formie sałatki lub przecieru. Liście kozibrodu zawierają cukier inulinę - mają bardzo łagodny smak. Starsze gotować (jak szparagi) lub dodawać do zupy.
Działanie lecznicze - wywaru z korzeni używano do leczenia zgagi i utraty apetytu.
Uwagi ogólne: Gatunki rodzaju kozibród zwracają uwagę nietypowymi dla tej rodziny trawiastymi liśćmi. Kozibród porolistny (Tragopogon porrifolius) o jeszcze większych koszyczkach o barwie brudno purpurowej jest pokrewnym gatunkiem z obszaru śródziemnomorskiego o podobnym zastosowaniu.
źródło 1, źródło 2, źródło 3
Można zajrzeć także tutaj - Yellow Goat's Beard
41 335
niesamowite zdjęcia :)
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo :-) Pozdrawiam
Usuńnumer jeden bardzo mi sie podoba:)
OdpowiedzUsuńCieszę się (chociaż coś) :-P. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńmam je w ogrodku. wspaniała dekoracja (patrz moja strona)
OdpowiedzUsuńTrzy lata temu zerwałam pąk, który później rozwinął się w dmuchawiec i mam go do dziś w doskonałym stanie - jest bardzo trwały. Pozdrawiam
UsuńHej, ja tu juz kiedys byłem. Ten kozibrod nie jest zbyt dobry do jedzenia. Są inne odmiany, chyba lepsze, w naszym kraju chyba nie rosną. Mozna je znależć w google, wpisując tragopogon edible roots
OdpowiedzUsuńNie jadłam, więc nie mogę się wypowiedzieć, a opis rośliny skleciłam z kilku źródeł :-)
UsuńW dobrych sklepach z nasionami mozna kupic warzywo o nazwie salsefia, i to jest ten lepszy tragopogon
OdpowiedzUsuń