25 września 2016

Sierpniówka w Ogrodzie Botanicznym

Na początku sierpnia, po raz kolejny w tym roku, odwiedziłam poznański Ogród Botaniczny i znów, z przyjemnością, ponownie zobaczyłam wcześniej widziane już rośliny, ale i dostrzegłam coś nowego oraz poznałam nazwy kilku gatunków roślin. Zapraszam na spacer po ogrodzie w pełni lata.
 
Kosmos siarkowy, kosmos żółty (Cosmos sulphureus Cav.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Meksyku i Brazylii. Kwitnie od lipca do października

Kosmos siarkowy, kosmos żółty (Cosmos sulphureus Cav.) - kwiatostany o średnicy 4-6 cm w formie koszyczków składających się z kwiatów języczkowatych i rurkowatych. Kwiaty w odcieniach barwy żółtej do pomarańczowej. Kwiaty rurkowate stosunkowo długie.
Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) - pochodząca z Ameryki Północnej bylina z rodziny astrowatych.
Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) - kwitnie od lipca do września(października).
Rozchodnikowiec Hylotelephium telephium (Atropurpureum Grupa) 'Matrona'
Rozchodnikowiec Hylotelephium telephium (Atropurpureum Grupa) 'Purple Emperor'
Rozchodnikowiec Hylotelephium telephium (Atropurpureum Grupa) 'Purple Emperor'
Przetacznik kłosowy (Veronica spicata L.) – gatunek rośliny z rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Kwiaty skupione w bardzo gęste grono na szczycie łodygi.  Korona jest lazurowa lub niebiesko błękitna, ma długość 5-7 mm i wąskie, niemal zaostrzone łatki. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus Cav.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Rdest himalajski (Persicaria amplexicaulis) - gatunek rośliny z rodziny rdestowatych. Kwiaty czerwone, lśniące, zebrane w długie, wzniesione kłosy. Kwitnie od czerwca do października
Tawułka chińska  (Astilbe chinensis) odmiana niska - gatunek rośliny należący do rodziny skalnicowatych, rodzaj tawułka. Llilioworóżowe, drobne kwiaty zebrane są w puszyste, bardzo gęste, wąskie wiechy. Kwitnie od lipca do września

Intrygująco prezentowały się rośliny przedstawione poniżej - wysokie na niemal metr, o dość sztywnych łodygach obsypanych owłosionymi, fioletowymi kwiatkami. Na końcu wpisu podałam linki do stron zawierających informacje o tym gatunku.

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia), zwana rosyjską szałwią - gatunek rośliny (półkrzewu) z rodziny jasnotowatych. Kwitnie od połowy lata do przymrozków.
Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) - fioletowe,  rurkowate kwiatki z dwuwargową koroną wyrastają z owłosionych, nieco ciemniejszych kielichów.

Szkarłatka, którą przedstawiłam w ubiegłym roku, nie "doczekała" się swojej tabliczki z nazwą gatunkową, choć bardzo na to liczyłam. Zaglądałam do niej przy każdych odwiedzinach. Tak wyglądała na początku sierpnia:

Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana) - gatunek rośliny należący do rodziny szkarłatkowatych. 
Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana) - to właśnie tak wyglądają jej kwiaty.
Dalia zmienna, dalia ogrodowa (Dahlia hybr.) - kwitnie od lipca do października
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) pośród jeżówek purpurowych (Echinacea purpurea (L.) Moench.)
Bodziszek czerwony, b. krwisty (Geranium sanguineum L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bodziszkowatych. Krwistoczerwone kwiaty mają średnicę 2,5-4 cm. Płatki korony wycięte, dwukrotnie dłuższe od kielicha, nitki pręcików równomiernie zwężają się. Kwitnie od maja do września.
Fenkuł włoski, koper włoski, koper słodki (Foeniculum vulgare Mill.) – gatunek rośliny dwuletniej, czasem byliny, zaliczany do rodziny selerowatych (Apiaceae).
Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.)
Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) – gatunek rośliny należący do rodziny werbenowatych. W Polsce, ze względu na klimat, jest uprawiana jako roślina jednoroczna.
Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) - kwiaty pachnące, zebrane w gęste grona. Kolor kwiatów w różnych odcieniach od białego poprzez różowy i czerwony do fioletowego
Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) - kwitnie bardzo obficie i długo, od czerwca do października. Stosowana na kobierce kwiatowe, rabaty, obwódki, kwietniki i kwiat cięty.

I żeby nie było, że w Botaniku jest tylko baletnica  ;-)
 
Ławki przed Pawilonem Letnim, gdzie latem od czasu do czasu odbywają się koncertyPerowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) - link 1, link 2, link 3, link 4, link 5,e58.39.

7 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dalia wygląda obłędnie! :) Wyjątkowo śliczny kadr. Ronda

  OdpowiedzUsuń
 3. Kosmos podwójnie pierzasty. Piękna nazwa i jak lato piękny kwiat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia. Szkoda, że za pasem zima..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Mam nadzieję, że i zima będzie miała swój urok. Byle skończyła się szybko ;-)

   Usuń