7 września 2016

Uczep amerykański

Był już tulipanowiec amerykański, czeremcha i szkarłatka amerykańskie, a tym razem przedstawiam gatunek uczepu, który również pochodzi z Ameryki. Rośnie on w Moim Lesie, nad płytkim i ciepłym Bajorkiem, gdzie w ubiegłym roku przez kilka dni obserwowałam piękną ważkę, żagnicę siną (wolę jednak jej inny przydomek - okazała).
Wówczas to zauważyłam zbiorowisko wysokich roślin o ładnym pokroju i ciemnożółtych kwiatach, dość niepozornych, za to ozdobionych wianuszkami zielonych listków, niejako "zastępującymi" płatki (to, co nazywam płatkami kwiatu, to kwiaty języczkowe). W tym roku, wydaje mi się, owych roślin przybyło. Właśnie kwitną.
Wg opisu botanicznego, uczep amerykański osiąga maksymalnie metr wysokości, ale nad Bajorkiem widziałam rośliny, które mają  ok. 1,3 m, a może i więcej. Z tego co zaobserwowałam, muszą rosnąć bardzo szybko, zwłaszcza w drugiej połowie sierpnia. Pamiętam, że gdy ostatnio byłam w tamtym miejscu, niemal zastanawiałam się czy uczep w ogóle wyrośnie, taki był niepozorny. Po upływie trzech tygodni zastałam malowniczy gąszcz.

Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Ameryka Północna.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – w Polsce rośnie na terenie całego kraju. Rośnie nad rzekami i ciekami wodnymi.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – jest rośliną jednoroczną
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – występuje na niewielu stanowiskach, ale masowo lub jest rozproszony na wielu stanowiskach z niewielką liczebnością osobników. Jest rośliną inwazyjną.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – kwiaty dojrzewają stopniowo, dzięki czemu roślina kwitnie przez długi czas (od sierpnia do października). 
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – żółtobrunatne, drobne kwiaty zebrane są w koszyczki, wzniesione na długich i cienkich szypułkach.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – koszyczki kwiatowe umieszczone pojedynczo na szczycie łodygi i jej rozgałęzień.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – w koszyczku kwiatowym występują wyłącznie kwiaty rurkowe (brak kwiatów języczkowych).
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – łodyga prosto wzniesiona, rozgałęziona, zielona lub purpurowa, do 1(1,30) m wysokości.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – jest składnikiem zbiorowisk terofitów (roślin jednorocznych) oraz zbiorowisk leśnych i szuwarowych.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – liście 3-5-pierzastosieczne na długich i wąskich ogonkach.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – wokół koszyczków kwiatowych znajdują się listki okrywowe.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – listki na długich ogonkach piłkowane; listek szczytowy większy od pozostałych.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.)  ze względu na większe rozmiary i wyższy sukces reprodukcyjny jest gatunkiem konkurencyjnym w stosunku do niektórych rodzimych gatunków nadwodnych
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – kwiaty w różnym stadium rozwoju-------------------------------------------Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Jako gatunek rodzimy występuje w Ameryce Północnej (od Oceanu Atlantyckiego do Pacyfiku). Ponadto zawleczony do Europy, Azji (od Turcji po Japonię), północnej Afryki (Maroko) i Nowej Zelandii.
W Polsce rośnie na terenie całego kraju.
Roślina jednoroczna. Rośnie nad rzekami i ciekami wodnymi. 

Łodyga - prosto wzniesiona, rozgałęziona, zielona lub purpurowa, do 1(1,30) m wysokości.

Liście - 3-5-pierzastosieczne na długich i wąskich ogonkach. Listki na ogonkach piłkowane; listek szczytowy większy od pozostałych. Górne liście tworzą okrywę koszyczka kwiatowego.

Kwiaty - żółtobrunatne, drobne, zebrane w koszyczki wzniesione na długich i cienkich szypułkach. Koszyczki umieszczone pojedynczo na szczycie łodygi i jej rozgałęzień. W koszyczku znajdują się tylko kwiaty rurkowe. Kwiaty dojrzewają stopniowo, dzięki czemu roślina kwitnie przez długi czas.
Kwitnie od sierpnia do października.

Owoce - spłaszczone, rynienkowato skrzywione, zagłębione ku środkowi, półksiężycowato wycięte na szczycie, z dwiema ośćmi, pokryte guzeczkami. Dzięki haczykom owoce (niełupki) mogą być efektywnie przenoszone - przyczepione do sierści zwierząt lub odzieży.


Siedliska - na siedliskach naturalnych i wtórnych roślina zajmuje łęgi i aluwia nadrzeczne, wysychające brzegi jezior i stawów, również pola uprawne i wilgotne siedliska ruderalne: rowy przydrożne, tory kolejowe, śmietniska. Uczep amerykański jest składnikiem zbiorowisk terofitów oraz zbiorowisk leśnych i szuwarowych.

Roślina inwazyjna - gatunek występuje na niewielu stanowiskach, ale masowo lub jest rozproszony na wielu stanowiskach z niewielką liczebnością osobników. Znany jest jego silnie negatywny wpływ na rodzimą florę, naturalne zbiorowiska. Kolonizuje siedliska lub zbiorowiska roślinne, przede wszystkim częściowo przeobrażone lub o charakterze naturalnym.
Ze względu na większe rozmiary i wyższy sukces reprodukcyjny, uczep amerykański jest gatunkiem konkurencyjnym w stosunku do niektórych rodzimych gatunków nadwodnych, np. uczepu zwisłego (Bidens cernua L.) i uczepu trójlistkowego (Bidens tripartita L.).

Czas i drogi zawleczenia
Uczep amerykański prawdopodobnie został sprowadzony w pierwszej połowie XVIII w do europejskich ogrodów botanicznych jako roślina ozdobna.
Na teren Polski gatunek ten został prawdopodobnie zawleczony z Niemiec i już pod koniec XVIII w. pierwsze jego stanowiska odnotowano nad Odrą. Uczep rozprzestrzeniał się wzdłuż głównych rzek i ich dopływów, a następnie wzdłuż linii kolejowych, rozszerzając areał występowania ku południowi i wschodowi Polski.


źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5,
Bio-forum - link 1, link 2,


e48.66.


uczep amerykański, Bidens frondosa, uczep amerykański zdjęcia opis, Bidens frondosa zdjęcia opis, uczep amerykański kwiaty liście, Bidens frondosa wygląd informacje, uczep amerykański chwile zachwycone, Bidens frondosa chwile zachwycone,

8 komentarzy:

 1. 2 i 9 zdjęcie są bardzo ładne. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny post! 2 zdjęcie bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy...chyba nie spotkałam go u nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja widuję go tylko w jednym miejscu, za to dość szybko się rozprzestrzenia. Niestety, nikt nie kosi tam tej roślinności, a to akurat by się przydało.

   Usuń
 4. Pierwszy raz w życiu widziałem tygrzyka paskowanego :) Jest w Szczecinie w Wielgowie :) W sierpniu/wrześniu łatwo się na niego natrafić. Ma ładnie uformowany kokon i udomowił się w szklarni w winogronach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Moim Lesie tygrzyki czują się dobrze, jest ich dużo. Pozdrawiam

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...