30 września 2016

Kwitnące topinambury

Rozkwitłe słoneczniki bulwiaste pięknie witają jesień. A może raczej żegnają lato?
Przez wszystkie minione miesiące zbierały siły, by wyrosnąć, a zakwitają tylko wówczas, jeśli lato było wystarczająco długie i ciepłe. Zatem, jeśli to pożegnanie, niechaj trwa jak najdłużej.

Słonecznik bulwiasty, topinambur, bulwa, bulwy (Helianthus tuberosus L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus L.) – kwitnienie przypada na okres od lipca do listopada, przy czym trwa 1,5 miesiąca
Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus L.) – osiąga wysokość od 1 m (rzadko od 0,4 m) do 2 m (rzadko do 3 m). Łodyga ma przekrój niemal okrągły, jest podłużnie bruzdowana, często czerwono nabiegła oraz cała szorstko, białawo owłosiona.
Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus L.) – warunkiem kwitnienia jest długie i ciepłe lato oraz długi dzień.
Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus L.) to roślina jadalna, pastewna i ozdobna. Ze względu na łatwość, z jaką odrasta z organów podziemnych, skutecznie się rozprzestrzenia i dziczeje z upraw. W wielu obszarach jest z tego powodu uciążliwym gatunkiem inwazyjnym.
Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus L.) – kwiaty pozbawione są zapachu lub pachną słabo. Zapylane są przez owady.
Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus L.) – brzeg blaszki liściowej jest grubo piłkowany. Szorstko owłosione z obu stron liście są od spodu jaśniejsze. Poza żyłką główną wyróżniają się grubością dwa dolne nerwy boczne.e61.10.słonecznik bulwiasty, topinambur słonecznik zdjęcia, roślina bulwa, Helianthus tuberosus zdjęcia, żółte kwiaty wysokie,  dziki słonecznik, słonecznik chwile zachwycone, słonecznik zdjęcia, słonecznik bulwiasty zdjęcia opis, słonecznik dziki zdjęcia opis, topinambur chwile zachwycone,


4 komentarze:

 1. Strasznie zarastają teren, ale bulwy mają smaczne (zwłaszcza na frytki)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Ci o kwiatkach i jesieni, a Ty mi o bulwach i frytkach...

   Usuń
 2. Jak ja je lubię. Chcę mieć je u siebie w ogrodzie i o dziwo będąc na wycieczce rowerowej dostrzegłam całe mnóstwo rosnących daleko w polach. Już wiem, że zagoszczą w moim ogrodzie. Pozdrawiam:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyczytałam, że te słoneczniki nadają się do obsadzania ogrodzeń - stanowią dobrą osłonę przed wścibskim okiem i wiatrem. Pozdrawiam

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...