6 maja 2018

Fioletowe kwiaty z Botanika

Przedstawiam dziś kilka gatunków roślin o fioletowych kwiatach wraz z krótkimi opisami i linkami do stron źródłowych, gdzie można znaleźć więcej informacji. Zdjęcia powstały w ubiegłym roku, lecz dotąd nie zdążyłam ich pokazać.
Rośliny z dwóch poniższych kadrów były opatrzone tabliczką z nazwą "czosnek zwisły". Trochę nie chce mi się w to wierzyć (w żadnym okresie swego rozwoju nie "zasługiwały" na przydomek "zwisły") - niestety, błędne opisy (lub ich brak!) są nadal dość częste w Botaniku.

Czosnek, Allium, fioletowe kwiaty
Czosnek (Allium L.) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Wiele gatunków z tego rodzaju wykorzystywanych jest jako warzywa. Do najbardziej popularnych należą: cebula zwyczajna, por, szczypiorek i czosnek pospolity
Czosnek, Allium, fioletowe kwiaty
Czosnek (Allium L.) – kwiatostan w postaci baldachu lub główki na szczycie bezlistnej łodygi. Wiele gatunków wykorzystywanych jest do ozdabiania ogrodów. Gatunki silnie rosnące stosuje się do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty (czosnek olbrzymi), niskie sadzi się na rabatach oraz w ogrodach skalnych.
głowienka wielkokwiatowa, Prunella grandiflora
Głowienka wielkokwiatowa (Prunella grandiflora (L.) Scholler.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych. Głównie w środkowej Europie. W Polsce na rozproszonych stanowiskach na niżu.
głowienka wielkokwiatowa, Prunella grandiflora
Głowienka wielkokwiatowa (Prunella grandiflora (L.) Scholler.) – niebieskofioletowe kwiaty o 2-2,5 cm długiej koronie i z zakrzywioną rurką. Warga górna hełmiasta. Od głowienki pospolitej różni się tym, że środkowy ząb górnej wargi kielicha nie jest szerszy od bocznych.
głowienka wielkokwiatowa, Prunella grandiflora
Głowienka wielkokwiatowa (Prunella grandiflora (L.) Scholler.) – łodyga wzniesiona, owłosiona. Liście podługowato-jajowate, całobrzegie lub słabo karbowane, górne nierzadko również pierzastodzielne, około 3-6 cm długie i 1-2,5 cm szerokie.
Lawenda wąskolistna, lawenda lekarska, Lavandula angustifolia
Lawenda wąskolistna, l. lekarska (Lavandula angustifolia), zwana też lawendą wonną, bławatką, czyszczeczem (nazwy ludowe) – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Kwitnie w okresie: lipiec-sierpień.
Funkia lancetolistna, Hosta lancifolia
Funkia lancetolistna (Hosta lancifolia) - gatunek rośliny z rodziny liliowatych (Liliaceae)
aster gawędka, Aster amellus
Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii var. novi-belgii) – według aktualnych ujęć taksonomicznych odmiana gatunku Symphyotrichum novi-belgii. Dawniej zaliczana była do rodzaju aster w randze gatunku (jako Aster novi-belgii L.), stąd też pochodzi nadal używana nazwa polska (aster), mimo, że roślina ta należy obecnie do innego rodzaju. Używana jest też inna polska nazwa – aster wirginijski, lub zwyczajowa – marcinki. Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest uprawiana w wielu rejonach świata jako roślina ozdobna.
aster gawędka, Aster amellus
Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii var. novi-belgii) – kwitnie od sierpnia do listopada. Rośnie nad rzekami.
aster gawędka, Aster amellus
Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii var. novi-belgii) – koszyczki średnicy 4 cm, zebrane w szczytową wiechę. Kwiaty języczkowate, różnobarwne (białawe, lila, niebieskawe, różowe). Kwiaty rurkowate żółte.

Względem tego bodziszka jestem w rozterce. W Botaniku został opatrzony tabliczką "bodziszek łąkowy", co bardzo mnie zadziwiło. Bodziszka łąkowego poznałam już dawno - rósł na okolicznych łąkach i wyglądał... inaczej! Porównując - te rośliny miały nieco mniejsze, delikatniejsze kwiaty barwy jasnofioletowej

Bodziszek łąkowy, Geranium pratense
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.) ???
Bodziszek łąkowy, Geranium pratense
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.) ???
Szałwia zielona, Salvia viridis
Szałwia zielona (Salvia viridis) - gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). .Duże przykwiatki mogą mieć kolor fioletowy, różowy lub biały. Po prawej owocująca żurawka

Swego czasu zachwyciła mnie pysznogłówka szkarłatna, ale i dęta ma wiele uroku.
pysznogłówka dęta, Monarda fistulosa
Pysznogłówka dęta (Monarda fistulosa L.) – gatunek byliny ozdobnej, należący do rodziny jasnotowatych. Nazywana bergamotką ze względu na swój zapach przypominający pomarańcze.
pysznogłówka dęta, Monarda fistulosa
Pysznogłówka dęta (Monarda fistulosa L.) – kwiaty jasnofioletowe , dwuwargowe, wąskie i rurkowate, zebrane w wierzchołkowe okółki o główkowatym kształcie, otoczone są barwnymi podsadkami.
pysznogłówka dęta, Monarda fistulosa
Pysznogłówka dęta (Monarda fistulosa L.) – kwitnie od czerwca do lipca, po przycięciu przekwitłych kwiatów powtarza kwitnienie jesienią.
pysznogłówka dęta, Monarda fistulosa
Pysznogłówka dęta (Monarda fistulosa L.) – pędy wzniesione, czterokanciaste i owłosione. Liście trójkątne lub lancetowate, ząbkowane.
Pysznogłówka dęta, Monarda fistulosa
Pysznogłówka dęta (Monarda fistulosa L.) – osiąga wysokość 60-120 cm. Nadaje się na kwiat cięty. Roślina miododajna, wabiąca pszczoły i motyle.

Na koniec żeniszek meksykański. Klomb obsadzony kępami tych roślin tworzy estetyczny fioletowo-zielony wzór - lekko hipnotyzujący ;-)

Żeniszek meksykański, Ageratum houstonianum
Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum Mill.) – gatunek rośliny zielnej z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Karaibów. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.
Żeniszek meksykański, Ageratum houstonianum
Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum Mill.) – kwiatostany w postaci kulistych koszyczków, ułożone w baldachach. Odmiany ozdobne różnią się od siebie wysokością i barwą koszyczków.
Żeniszek meksykański, Ageratum houstonianum
Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum Mill.) – w Polsce najczęściej uprawiana jest odmiana średniej wysokości (20-30 cm) oraz niska (15-20 cm), przeważnie sadzona w kwietnikach, ogródkach skalnych i doniczkach.
Żeniszek meksykański, Ageratum houstonianum
Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum Mill.) –  najczęściej uprawiane są odmiany karłowe o kwiatostanie fioletowym i różowym, bardzo rzadko białym.
Żeniszek meksykański, Ageratum houstonianum
Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum Mill.) – najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, na stale wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Rozmnaża się go przez wysiew nasion wiosną


Zobacz też wpisy
 1. Różowe kwiaty z Botanika
 2. Żółte i różowe kwiaty z Botanika
 3. Kwiaty króla Juliana
 4. Kwiaty i nie-kwiaty z Botanika

76.9..

21 komentarzy:

 1. No no, co za fiolety! Bardzo mi się spodobały, wszystkie. Może najbardziej, rzeczywiście hipnotyzujący, żeniszek, ale nie nie inne też super, też super, bo inne. A bodziszek łąkowy to zawsze widziałem niebieski hmm ale to może jakaś odmiana ... ?

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też widywałam niebieskie (błękitne) bodziszki łąkowe, a kiedyś spotkałam kępy "albinosów" (pokazałam na blogu jedne i drugie), ale teraz podejrzewam, że te białe to mógłby być jakiś inny gatunek (ogrodowy?). A ten z botanika niczym(!) nie przypominał łąkowego...

   Usuń
  2. A ja myślę, że te Twoje albinosy to były jednak też łąkowe, no poza kolorem są jak łąkowe!, chyba że jakieś mieszańce spontaniczne ? Ale ten tutaj jest inny w formie niż łąkowe. Łąkowy moim zdaniem jest nie do pomylenia. To taki wyniosły, mocny, sztywny byk. Cuchnący też jest w sumie nie do pomylenia, chodzi mi o kształt, choć mniej niż łąkowy, za to wystarczy go zerwać, aby wiedzieć że to bodzich cuchnący hehehe cuchnie hahaha

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  3. Ja również sądzę, że bodziszek łąkowy jest charakterystyczny, a więc dość łatwy do rozpoznania, stąd moja rozterka - te fioletowe bodziszki z Botanika go nie przypominały.
   Natomiast jeśli chodzi o bodziszka cuchnącego, ostatnio dałam się nabrać. W Zaczarowanym Lesie rosły duże i dorodne kępy, natomiast w Moim Lesie natknęłam się na pojedyncze niziutkie roślinki, najczęściej z jednym kwiatkiem. Znów przetrząsnęłam net w celu ustalenia gatunku, gdy natknęłam się na własne zdjęcia bodziszka cuchnącego i... eureka! :-)

   Usuń
 2. Piękne fiolety - tego bodziszka widywałam w naturze, łąkowego również, faktycznie różnią się między sobą - ale co on zacz, to nie wiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A więc potwierdzasz, że się różną? To już coś - jestem przekonana, że coś tu nie gra :-)
   A przypomnij sobie gdzie (w jakim środowisku) widziałaś te fioletowe bodziszki?

   Usuń
 3. Niejeden kardynał by pozazdrościł ;)
  Bodziszek łąkowy, pasuje - może wcześniej widziałaś np cuchnącego , nietypowo silnie wybarwionymi kwiatami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bodziszka cuchnącego znam - on ma bardzo intensywnie różowe kwiaty (płatki mają prążki) i zdecydowanie sporo mniejsze od kwiatów bodziszka na zdjęciach. Zresztą, można porównać - b. cuchnącego prezentowałam na blogu (dawno temu, w czasach kompakta).

   Usuń
 4. A nie jest to bodziszek błotny? Bo łąkowy jest chyba taki masywniejszy i ma bardziej zwarte, tak bliżej siebie, płatki w kwiecie? No i co prawda czytam w wikipedii, że g. pratense ma też kolor fioletowy (!), ale ja zawsze go widziałem w kolorze blue :)

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, jestem w kropce - przejrzałam zdjęcia w Wikimedia Commons dot. bodziszka błotnego i nie mogę się zdecydować, ponieważ na jednych zdjęciach kwiaty bardzo przypominają te, które widziałam, ale inne zdjęcia kompletnie im przeczą. Podejrzewam wręcz, że znowu zdjęcia są tam pomieszane (nie pierwszy raz to zauważam). W każdym razie ja raczej nie widziałam na własne oczy bodziszka błotnego, więc trudno mi powiedzieć.
   Dodam jeszcze, że niespecjalnie majstrowałam przy zdjęciach - kwiaty miały właśnie taki kolor.

   Usuń
 5. W życiu nie pomyślałbym, że to czosnek! Czosnek jest biały, podobny do pękatego banana i piecze w język przy jedzeniu, a tu proszę, kwiatuszek kolorowy. Zadziwiające.
  Pysznogłówka dęta. Pyszna nazwa! Aster gawędka uroczy jak miła pogawędka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha! A nie pomyślałeś, że czosnek (główka czy ząbek) są owocami, zatem musiały powstać z kwiatu? ;-)

   Usuń
  2. Jestem facetem. Nie pomyślałem :-)

   Usuń
 6. Piękne zdjęcia. Bodziszka łąkowego zaprosiłam nawet na rabatę :) Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy wygląda tak jak ten na moich zdjęciach, czy raczej jest błękitny i bardziej sztywny w pokroju? Pozdrawiam :-)

   Usuń
 7. Fantastyczne, wiosenne ujecia. Obfitosc kwiatow i kontrast miedzy ich fioletem, a zielonym tle wygladaja bardzo ladnie. Teraz mamy okres dominacji zoltego koloru, ale i na fiolety przyjdzie pora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To właśnie jest w wiośnie i lecie najpiękniejsze - kolory, świeżość i energetyzujące zielone tło :-) Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 8. O tak, to mój świat...świat fioletów. haha Kocham ten kolor i już chce mi się biec na targ po jakieś filetowe cudeńko do ogrodu. Jeszcze chwilka i sobie kupię. Wspaniałe zdjęcia. Chyba pierwszy raz widzę Pysznogłówkę Szkarłatną...jest wspaniała, cóż za kształty, a i nazwa piękna. <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj przedstawiłam pysznogłówkę dętą, szkarłatnej poświęciłam osobny wpis - w pełni na to zasługiwała :-)

   Usuń
 9. Czosnek zwisły Allium cernuum faktycznie jest zwisły - ten na zdjęciach stanowczo to nie ten gatunek - mam zdjęcia tego gatunku z naszego Dydaktycznego Ogrodu Botanicznego - tylko nie mam jak Pani tu podesłać, bo nie chce się wkleić. Może jakiś inny sposób?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...