19 września 2013

Kwiat nieśmiertelnika żółtego

Kiedy zaczęły kwitnąć w pierwszych dniach lipca, kwiaty kocanek piaskowych wyglądały jak maleńkie szyszeczki i mieniły się w słońcu niemal wszystkimi odcieniami żółci - od bardzo jasnej, słomkowej aż po lekko pomarańczową. Już wtedy sprawiały wrażenie jakby suchych, ale mimo to, bardzo miłych w dotyku - zarówno kwiaty jak i liście. W drugiej połowie sierpnia spotykałam już głównie okazy przekwitłe - wyblakłe, rozwinięte i suche koszyczki, często jakby czymś przybrudzone (były to ich maleńkie owoce). Kocanki piaskowe rosną na brzegach mojego lasu, często przy ścieżkach - w niewielkich grupach, a czasem pojedynczo. Niech rosną, nie przeszkadzam im i nie zrywam - są już pod ochroną.

Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) z rodziny astrowatych kwitną od lipca do października (6 lipca)
 
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) - kwiaty zebrane w kuliste, pomarańczowo-żółto-złociste, rzadziej bladożółte czy purpurowe koszyczki, te zaś z kolei tworzą baldachokształtną wiechę.
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) są wieloletnimi bylinami tworzącymi darnie.
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) - nazwy ludowe : słomianka, kociołapka, radostka, kocanka żółta, kwiat nieśmiertelnika żółtego, suchokwiat, suchołuska lub suchodołek.
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) występują pospolicie na glebach piaszczystych i suchych, na ugorach, nieużytkach, wydmach, brzegach lasów, skarpach, przydrożach.
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) - roślina objęta częściową ochroną gatunkową
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) wyrastają na wysokość od 10 do 30 cm. Rośliny są nie tyle zielone, co popielatoszare, wełnisto filcowate, gdyż całe są pokryte srebrzystymi włoskami (11 sierpnia)
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) - wygląd roślin z dnia 10 sierpnia (część kwiatów już przekwitła i wysiewa owoce, a część nadal kwitnie)
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) - owocem są pięciokanciaste niełupki o długości 1 mm z puchem kielichowym  (wygląd 18 sierpnia)
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) - niekiedy kwiaty przybierają pomarańczowo-czerwonawą barwę (4 lipca)
----------------------------------------Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Wieloletnia  bylina tworząca mocne darnie. 
Nazwy ludowe: słomianka, kociołapka, radostka, kocanka żółta, kwiat nieśmiertelnika żółtego, suchokwiat, suchołuska lub suchodołek.

Rośnie dziko w większości krajów Europy, na Kaukazie oraz na Syberii (obszary: Ałtaj, Krasnojarsk, Nowosybirsk, Omsk).
W Polsce gatunek ten jest dość pospolity, ale od 1983 r. został objęty częściową ochroną gatunkową. Głównym zagrożeniem jest zbieranie roślin z siedlisk naturalnych w celach leczniczych, postępujące uprzemysłowienie kraju, pozyskiwanie terenów dla celów lotniczych oraz zrywanie do bukietów kwiatowych.

Siedliska - występuje pospolicie na glebach piaszczystych i suchych, na ugorach, nieużytkach, wydmach, brzegach lasów, skarpach, przydrożach.
W Polsce kocanki piaskowe występują często na niżu, rzadziej w niższych położeniach górskich. Występują w różnych zbiorowiskach na stanowiskach słonecznych i piaszczystych, na wydmach i piaszczystych odłogach, w suchych borach sosnowych ubogich w próchnicę o odczynie od kwaśnego do zasadowego. Spotkać je można na nieużytkach, suchych łąkach, poboczach dróg, nieckach, skarpach i brzegach lasów.

Pokrój - roślina wyrastająca do 10-30 centymetrów, nie tyle zielona, co popielatoszara, wełnisto filcowata, pokryta srebrzystymi włoskami. Pod ziemią posiada kłącze.

Łodyga - rozgałęziona, do 30 cm wysokości, ulistniona.

Kwiaty - zebrane w kuliste, pomarańczowo-żółto-złociste, rzadziej bladożółte czy purpurowe koszyczki, te zaś z kolei tworzą baldachokształtną wiechę. Okrywa koszyczków jest suchobłoniasta. Brzeżne kwiaty to kwiaty żeńskie, wewnętrzne, wyrastające w jednym szeregu kwiaty rurkowe są obupłciowe.
Kwitnie od lipca do października, kwiaty owadopylne. 
 
Owoc - pięciokanciaste niełupki o długości 1 mm z puchem kielichowym.

Ciekawostki:
 • kocanki wchodzą w skład żeli i kremów,
 • z kwitnącego ziela uzyskuje się żółty barwnik.
 • nazwa rodzajowa Helichrysum pochodzi od greckiego; helios – słońce, chrysos – złoto i nawiązuje do barwy kwiatów
 • nazwa gatunkowa arenaris po łacinie oznacza: piaskowy, rosnący na piaskach.
 • w medycynie ludowej stosowano ją w chorobach reumatycznych i jako środek żółciopędny oraz moczopędny, a we Francji była popularnym lekiem na katar i kaszel.
 • w średniowieczu używano kocanek piaskowych jako ziela leczniczego do zwalczania chorób pasożytniczych
 • kwiaty włożone do szaf pomiędzy odzież mają działanie antymolowe (wydzielają charakterystyczny zapach i są gorzkawe w smaku) 

  7837

  kocanki piaskowe, Helichrysum arenarium, kocanki piaskowe zdjęcia opis, Helichrysum arenarium zdjęcia opis, kocanki piaskowe chwile zachwycone, Helichrysum arenarium chwile zachwycone, słomianka roślina, kociołapka roślina wygląd, kocanka żółta zdjęcia, kwiat nieśmiertelnika żółtego, suchokwiat wygląd zdjęcia, suchołuska roślina, suchodołek roślina zdjęcia opis, suche żółte kwiaty leśne,

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz


  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...