26 września 2013

Żółtlica drobnokwiatowa

 żółtlica-drobnokwiatowa
Żółtlica drobnokwiatowa ze swoimi maleńkimi, żółtymi kwiatkami okolonymi nieregularnie białymi płatkami, które sprawiają wrażenie, że zostały oskubane, specjalnie nie zachwyca. Kojarzy się, i słusznie, z uporczywym chwastem zarastającym ogrody, śmietniki czy przydroża. Lecz żółtlica, którą dziś prezentuję wyrosła na Rabatce i jest doprawdy niemal... urodziwa. Przypuszczam, że po drugiej stronie ogrodzenia ziemia została użyźniona, z czego skwapliwie korzystają rośliny (chwasty) wyrosłe przed ogrodzeniem. Wszystkie są zdrowe, żywo zielone, dorodne i dekoracyjne - po prostu zachwycające. Żółtlicę drobnokwiatową zapamiętałam jako wiotką, ale mocno rozgałęzioną roślinę, skutecznie zarastającą teren i zagłuszającą inne gatunki. A tu, proszę - w pełnej symbiozie na skrawku ziemi o długości ok. 4 m wyrosły: bylica, mak, żółtlica, ostrożeń, wilczomlecz, tasznik, włośnica, komosa i inne. Rabatka wygląda tak urokliwie, że ilekroć przechodzę tamtędy - przystaję, by choć przez chwilę napawać się jej widokiem.

Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.) z rodziny astrowatych, zwana także żółtliczką pochodzi z Ameryki Środkowej i południowej (Andy)
Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.) z rodziny astrowatych osiąga 20-60 cm wysokości. W górnej części dość mocno rozgałęziona
Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.) - liście na szczycie łodygi są lancetowato wydłużone. Jest rośliną wskaźnikową jesiennych przymrozków, jej liście marzną dokładnie w temp. 0 °C
Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.) wytwarza drobne kwiatostany typu koszyczek z drobnymi białymi i żółtymi, rurkowymi kwiatami. Białe płatki korony ich kwiatów są dużo mniejsze, niż u podobnego gatunku żółtlicy owłosionej, plewinki przeważnie trójdzielne.
Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.)  ma liście naprzeciwległe, krótkoogonkowe, zaostrzone na szczycie, a na brzegach ząbkowane.
Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.)  rośnie najliczniej na żyznej glebie ogrodowej, ale może występować także na przydrożach, ulicach, śmietniskach, zarówno w cieniu jak i miejscach nasłonecznionych.

Na zdjęciu poniżej żółtlica wygląda jakby inaczej - jest wyraźnie owłosiona! Poza tym dostrzegam inny kształt liści... Zastanawiam się czy jest to żółtlica owłosiona, czy mieszaniec obu gatunków?

Żółtlica owłosiona (Galinsoga ciliata) z rodziny astrowatych lub ewentualnie mieszaniec żółtlicy drobnokwiatowej i owłosionej (15 września)

Dodane dużo później:

Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora)  24 października 2013
Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora)  8 lipca 2014
Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora)  17 sierpnia 2020

I jeszcze żółtlica owłosiona:

Żółtlica owłosiona (Galinsoga quadriradiata Ruiz & Pav.) - 30 września 2017------------------------Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i południowej (Andy). Wprowadzona do kolekcji europejskich ogrodów botanicznych w 1794 r. Z czasem rozprzestrzeniła się w nowym środowisku stając się uporczywym chwastem.
W Polsce jest obecnie rośliną pospolitą na całym obszarze. Status gatunku we florze Polski: gatunek zawleczony, neofit. 
Mylona z żółtnicą owłosioną, która jest bardziej owłosiona i dużo ma większe kwiatki nibyjęzyczkowate.
Żółtlica drobnokwiatowa tworzy mieszańce z żółtlicą owłosioną.

Łodyga - okrągława, lekko przylegająco owłosiona przeważnie 20-60 cm wysokości. W górnej części dość mocno rozgałęziona, pędy słabo gruczołkowato owłosione.

Liście - naprzeciwległe, krótkoogonkowe, zaostrzone na szczycie, na brzegach ząbkowane. Najniższe liście na łodydze mają romboidalny kształt, środkowe są jajowate, a na szczycie łodygi są lancetowato wydłużone.

Kwiaty - wytwarza drobne kwiatostany typu koszyczek z drobnymi białymi i żółtymi, rurkowymi kwiatami. Wyrastają one z kątów liści na długich słabo ogruczolonych, ale silnie owłosionych szypułkach. Białe płatki korony ich kwiatów są dużo mniejsze, niż u podobnego gatunku żółtlicy owłosionej, plewinki przeważnie trójdzielne.
Kwitnie - od czerwca do października (do pierwszego przymrozku).

Owoc - jeden osobnik tej rośliny może wyprodukować do 300.000 drobniutkich owoców (niełupek). Nasiona są okrągławe, czarne i są rozsiewane są przez wiatr. Mogą przetrwać w glebie nawet kilka lat nie tracąc zdolności kiełkowania.

Korzeń - krótki, słabo rozgałęziony korzeń palowy.


Roślina jednoroczna, ruderalna, azotolubna. 

Siedlisko - rośnie najliczniej na żyznej glebie ogrodowej, ale może występować także na przydrożach, ulicach, śmietniskach, zarówno w cieniu jak i miejscach nasłonecznionych. W uprawach jest trudnym do zwalczenia chwastem.
Żółtlica rośnie bardzo szybko, zakwita już w cztery tygodnie od wykiełkowania. W ciągu roku może wydać dwa lub trzy pokolenia. Nasiona rozsiewane są przez wiatr. Mogą one przetrwać w glebie nawet kilka lat nie tracąc zdolności kiełkowania.

Charakteryzuje się bardzo krótkim okresem wegetacyjnym, ale nasiona kiełkują stosunkowo późno, gdy gleba nagrzeje się do 12-15 °C. Pochodzi z obszarów o cieplejszym klimacie i jest wrażliwa na mróz, mimo to rozprzestrzenia się w Polsce.


Ciekawostki:

  • Roślina wskaźnikowa. Jest doskonałym wskaźnikiem jesiennych przymrozków, jej liście marzną dokładnie w temp. 0 °C, a szczytowe części roślin w temp. -1, -1,5 °C.
  • W medycynie ludowej używana była do leczenia chorób skóry i w leczeniu egzem.
  • Dzięki dużej zawartości białka może być używana jako zielona pasza (przysmak królika)
  • Zawiera: sole mineralne, witaminę C

8384

żółtlica drobnokwiatowa, Galinsoga parviflora, roślina wskaźnikowa, żółtlica chwast, malutkie kwiatki białe płatki,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz