10 września 2013

To dlatego "starzec"

Kiedy kwitł, to tak jakoś... ledwo ledwo - maleńkimi żółtymi punkcikami, które nigdy bardziej się nie powiększyły, ani nie rozwinęły... Podobno potrafi kwitnąć już od lutego i aż do listopada, ale w mojej okolicy zniknął pod koniec maja - być może stłumiony przez inne, wyższe rośliny.

Starzec zwyczajny (Senecio vulgaris L.) - kwitnące kwiaty rurkowe
Jego walcowate koszyczki okrywają czarno zakończone listki, które sprawiają wrażenie, że roślina jest... stara i zaczyna więdnąć.

Listki okrywające koszyczki kwiatowe  starzec zwyczajny Senecio vulgaris
Nierówno ząbkowane liście pokryte pajęczyną nie zachęcają, by ich dotykać.

Liście (często i cała roślina) są pokryte jakby pajęczyną...  starzec zwyczajny Senecio vulgaris
Tak wyglądał starzec zwyczajny wczesną wiosną - jeszcze nie rozkwitł, a już sprawiał wrażenie jakby był po przejściach... starzec zwyczajny Senecio vulgaris
Starzec zwyczajny (Senecio vulgaris L.) niemal w pełnym w rozkwicie, ale cała roślina przypomina zgiętego wpół staruszka.
Roślina wcale nie jest przywiędła ani przejrzała - taka właśnie jest jej uroda... Starzec zwyczajny Senecio vulgaris
... i kiedy to do mnie dotarło, podziwiam ją taką jaką jest. starzec zwyczajny Senecio vulgaris

I jeszcze małe zestawienie - cztery pierwsze zdjęcia przedstawiają kwiaty starca zwyczajnego, dwa ostatnie to pąki kwiatów starca wiosennego. I choć ten drugi kwitnąc wygląda znacznie bardziej atrakcyjnie (zobacz), to chyba nie ma wątpliwości, że to także starzec?

Starzec zwyczajny i starzec wiosenny - porównanie kwiatów

Jak wyglądają owoce (niełupki) starca zwyczajnego pokazałam tutaj.


starzec zwyczajny zdjęcia, starzec wiosenny i zwyczajny, starzec roślina skąd nazwa, Senecio vulgaris wygląd, jak wygląda starzec zwyczajny, starzec zwyczajny chwile zachwycone


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz