4 maja 2017

Cztery wiśnie

Niedługo po śliwach zaczęły kwitnąć wiśnie. Przedstawiam dziś kwiaty czterech gatunków wiśni. Wcześniej nawet nie przypuszczałam, że mogą one tak bardzo różnić się wielkością i kształtem.
Dwa pierwsze gatunki spotkałam w Ogrodzie Botanicznym, pozostałe - nieopodal, na Łące Wschodniej (tej, która wkrótce przestanie istnieć).
 
Wiśnia Sargenta (Prunus sargentii) – gatunek drzewa z rodziny różowatych, naturalnie występujący w Japonii, Korei oraz na wyspie Sachalin. Dorasta do wysokości 10-12 m (10 kwietnia)
   
Wiśnia Sargenta (Prunus sargentii) – kwitnie bardzo obficie w pierwszej połowie kwietnia. Kwiaty o 5 płatkach, pojedyncze, duże (średnica ok. 4 cm), koloru różowego lub białoróżowego, wyrastają w pęczkach po 2-4 sztuki (10 kwietnia)
 
Wiśnia Sargenta (Prunus sargentii) – liście podobne do liści czereśni, mają 8-15 cm długości, na brzegach piłkowane, wierzchołek silnie wydłużony. Młode liście są czerwonawe lub brązowawe, później stają się ciemnozielone i błyszczące. Ulistnienie naprzemianległe.


Obiektyw Pentacon 2.8/29 (dawniej używany z aparatami Praktica i Zenith) zamocowany do lustrzanki nie nadaje się do fotografowania z odległości większej niż 30-40 cm, ponieważ obraz wychodzi nieostry. Na przykład tak:

Ogród Botaniczny w Poznaniu - pergola

Wiśnia Sargenta wyglądała tak pięknie, cała obsypana biało-różowymi kwiatami, a wokół niej, na zielonej trawie rozpościerał się biały kobierzec świeżo opadłych płatków. Teraz żałuję, że nie pomyślałam, by zrobić choćby nieostre zdjęcie tej cudnej pannie w przepysznej, biało-czerwonawej sukni, hojnie rozrzucającej białe konfetti. Ta zaczarowana chwila już się nie powtórzy, przynajmniej w nie tym roku.

Nieopodal rośnie wiśnia, zupełnie niepodobna do wcześniej opisanej, ale również bardzo ładna - wiśnia różowa. Jej kwiaty, znacznie mniejsze i całe białe(!), zebrane w kiście, wyrastały na długich i cienkich, zwisających ku ziemi pędach.
 
Wiśnia różowa 'Pendula' (Prunus subhirtella 'Pendula') - drzewo o wysokości ok. 3 m, tworzące szeroką, bardzo gęstą, "płaczącą" koronę. Pędy długie, zwisające (10 kwietnia)

Wiśnia różowa 'Pendula' (Prunus subhirtella 'Pendula') - liście spiczasto jajowate, o piłkowanych brzegach, błyszczące, ciemnozielone. U niektórych odmian mogą być różowo zabarwione.

Wiśnia różowa 'Pendula' (Prunus subhirtella 'Pendula') - kwiaty niewielkie (ok. 2 cm średnicy), pojedyncze lub podwójne, białe lub białoróżowe, wyrastają na długich szypułkach.

Wiśnia różowa 'Pendula' (Prunus subhirtella 'Pendula') - kwiaty delikatnie pachnące z nutą migdałową. Kwitnie w kwietniu (10 kwietnia)

Wiśnia różowa 'Pendula' (Prunus subhirtella 'Pendula') pokrój drzewa - 14 kwietnia 2018, dodane sty-19

A to wiśnia pospolita, rosnąca na skraju Łąki Wschodniej. Zdjęcia kwiatów zrobiłam dwa lata temu. W tym roku, ze względu na pogodę, nawet nie odwiedziłam jej w porze kwitnienia. A może jej już nie ma?

Wiśnia pospolita, wiśnia zwyczajna (Cerasus vulgaris Mill.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Krzew lub drzewo do 5 m wysokości. Korona luźna, gałęzie zwisające lub wyprostowane. Kora czerwonobrązowa i lśniąca (22 kwietnia)
Wiśnia pospolita (Cerasus vulgaris Mill.) – pąki jajowate i lekko zaostrzone, brązowe, na krótkopędach zebrane w pęczki po kilka sztuk; na długopędach boczne, odstające od pędu. Konary średniej grubości, dość rzadko rozstawione, gałęzie bez cierni (14 marca)
Wiśnia pospolita (Cerasus vulgaris Mill.) – młode pędy gładkie i nieowłosione, początkowo oliwkowozielone, z czasem stają się czerwonawobrunatne. Młode gałązki długie i cienkie, proste, często pionowo zwisające (8 kwietnia)
Wiśnia pospolita (Cerasus vulgaris Mill.) – liście mniej więcej eliptyczne (5-12 cm długości), piłkowane lub podwójnie piłkowane, skórzaste i czasem błyszczące, od spodu prawie nagie, ogonek zwykle z 1-2 gruczołkami (22 kwietnia)
Wiśnia pospolita (Cerasus vulgaris Mill.) – kwiaty białe, o średnicy 2-3 cm, pojawiające się przed rozwinięciem liści. Pęczki kwiatów są otoczone nie tylko łuskami, ale także małymi listkami. Kwitnie w kwietniu i maju (fot. 22 kwietnia)

I druga wiśnia z Łąki Wschodniej - wiśnia wonna, zwana antypką. Zakwitła już w połowie kwietnia.

Wiśnia wonna, antypka (Cerasus mahaleb) – gatunek rośliny z rodziny różowatych z rodzaju wiśnia. Jest niskim, szybko rosnącym drzewem, rzadziej krzewem, osiąga wysokość do 7-10(12) m. Pień krótki, korona luźna i rozłożysta, gałęzie cienkie, zwisające (24 kwietnia)
Wiśnia wonna, antypka (Cerasus mahaleb) – kwiaty białe, silnie pachnące, o średnicy 1,5-2 cm, zebrane w krótkich baldachogronach po 3-12 sztuk. Baldachy u nasady opatrzone małymi listkami. Kwitnie w maju (24 kwietnia)
Wiśnia wonna, antypka (Cerasus mahaleb) – liście żywo zielone, połyskujące, jajowate lub okrągławe, na brzegach gruczołkowato piłkowane, ostro zakończone, mają 3-6 cm długości. Jesienią przebarwiają się na żółto (30 kwietnia)
Wiśnia wonna, antypka (Cerasus mahaleb) – rośnie dziko w południowej Europie i Azji Mniejszej. Ma bardzo skromne wymagania glebowe i dobrze znosi suszę oraz mrozy. Nadaje się na żywopłoty lub jako podkładka dla wiśni i czereśni. Szczepione na antypce dają formy karłowate (30 kwietnia)r48.64.


wiśnia kwiaty zdjęcia, zdjęcia kwiatów wiśni, kwitnące wiśnie, wiśnia Sargenta kwiaty zdjęcia, wiśnia wonna antypka kwiaty, wiśnia pospolita zdjęcia kwiatów, wiśnia różowa kwiaty zdjęcia, kwitnące wiśnie chwile zachwycone, kwiaty wiśni chwile zachwycone,

12 komentarzy:

 1. Wszystkie (ostre) zdjęcia cudne,
  ale najbardziej przykuwają (mój) wzrok te początkowe,
  gdzie czerwonawe liście przełamują biel kwiatów.
  Ach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie :-) Mnie też podoba się taki efekt i będę wracała do tego obiektywu. Pozdrawiam Was :-)

   Usuń
 2. Pentacon nie ostrzy na nieskończoność (z Nikonami), ale za to jak malarsko "bełta" tło - co widać na pierwszych zdjęciach w poście ;) A że lubię się czepić, to czepię się opisu obiektywu :) Zwykle ogniskową podaje się przed światłem, czyli Pentacon 29/2.8 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, żebym tylko takie błędy popełniała, to nawet pisałabym nocatneP ;-)

   Usuń
 3. Ojej, wszystkie są ładne, ale ta pierwsza, azjatycka, wiśnia jest cudna. Zwłaszcza w zestawieniu z plastycznym opisem. No i oczywiście kwiaty na tle błękitu nieba - piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Założę się, że patrząc na tę kwitnącą wówczas wiśnię (słoneczne przedpołudnie, śpiew ptaków, kwiaty, mnóstwo kwiatów(!), białe, opadające nieśpiesznie płatki) byłbyś zdolny napisać wiersz :-)

   Usuń
  2. Dziękuję, Aniko, za swoją wiarę w moje umiejętności. Dałaś mi miły prezent :-)

   Usuń
 4. Pięknie uchwycone kwiaty wiśni,te i pozostałe zdjęcia na stronie są szlachetne i dopracowane. Jestem zachwycona. :) Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mi miło! Bardzo dziękuję, choć o osiągnięciu Twojej finezji mogę tylko pomarzyć. Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
 5. Cóż można więcej napisać niż, że zdjęcia zachwycająco oddają urok kwiecia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, choć ja widziałam je znacznie bardziej pięknymi, jednak ciągle nie potrafię oddać swojej wizji.

   Usuń