16 maja 2017

Nocna panna, miesiącznica trwała

Nareszcie natrafiłam na drugi gatunek miesiącznicy, z dwóch występujących w Polsce. Co prawda, spotkanie miało miejsce w Ogrodzie Botanicznym, jednak to bez znaczenia - w naturze tej rośliny pewnie nie zobaczę. Jej kwiaty wydały mi się mniejsze i bledsze niż u miesiącznicy rocznej, którą dawno temu pokazywałam kilkukrotnie, ale za to liczniejsze.
 
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny kapustowatych. Do rodzaju miesiącznica należą tylko trzy gatunki (w Polsce występują dwa) - 27 kwietnia

Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) - jej nazwa ludowa "nocna panna" związana jest z dobrze wyczuwalnym (przyjemnym) zapachem kwiatów, wydzielanym zwłaszcza wieczorem i w nocy, wabiącym motyle nocne (15 maja)
 
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – występuje w Europie. W niektórych krajach jest uprawiana jako roślina ozdobna. W Polsce jest gatunkiem rzadkim (5 maja)
 
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – kwitnie od maja do czerwca, a w wyższych położeniach górskich nawet do końca lipca (27 kwietnia)
 
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – jest gatunkiem związanym z wilgotnymi, cienistymi lasami (jaworzyny, lasy bukowe). Rośnie w górach, zwłaszcza w reglu dolnym i na niżu. Jest gatunkiem wapieniolubnym (15 maja)
 
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – ulistnienie naprzeciwległe, liście długoogonkowe, sercowate, ostro zakończone, na brzegu lekko kolczasto, nierówno ząbkowane.

Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – łodyga prosto wzniesiona, o wysokości 30-90(150) cm, pęd zielony, kanciasty, owłosiony lub nagi, nierozgałęziony lub rozgałęziony w górnej części (5 maja)
 
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – występuje w Sudetach i Karpatach, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Górach Świętokrzyskich, a także na Pomorzu i w Wielkopolsce. Siedliska: cieniste lasy, wąwozy, zbocza o północnej i zachodniej ekspozycji, podnóża skał, skraje rumowisk i osypisk 
(15 maja)

Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – kwiaty drobne, bladofioletowe, fioletowopurpurowe lub białe, czterokrotne, zebrane w złożone grona na szczycie łodygi. Jajowate płatki korony o długości 10-12 mm mają ciemne, cienkie prążki (27 kwietnia)

Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva2 maja

Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva5 maja
 
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva19 maja


Dodane później - zdjęcia owoców miesiącznicy trwałej.
 
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – owocem są eliptyczne, silnie spłaszczone łuszczyny o długości od 3,5 do 9 cm i szerokości do 3,5 cm, na obu końcach zaostrzone, ze srebrzyście błyszczącą przegrodą  (6 lipca)
 
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva4 sierpnia
Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) –  link 1, link 2, link 3, link 4, link 5,

Miesiącznica roczna (Lunaria annua L.) – link 6, link 7, link 8, link 9,

Lunaria telekiana Jáv. – link 10, link 11,
r97.78. (71 II)

miesiącznica trwała, Lunaria rediviva, miesiącznica trwała zdjęcia opis, Lunaria rediviva zdjęcia opis, miesiącznica trwała wygląd informacje, Lunaria rediviva wygląd informacje, miesiącznica trwała chwile zachwycone, Lunaria rediviva chwile zachwycone,
11 komentarzy:

 1. Niby niepozornA A JEDNAK UROK SWÓJ MA.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza, gdy rośnie w dużych skupiskach. I pięknie pachnie (podobnie do lilaka), nawet w dzień

   Usuń
  2. ooo to coś dla mnie, od dziecka lubię zapach lilaków
   Marek z Wlkp.

   Usuń
 2. Ma ma, bez 2 zdań.
  anonimowy Marek z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta roślina lubi cień, w dodatku bywało pochmurno, gdy ją fotografowałam. Szkoda, bo zdecydowanie bardziej lubię słoneczne zdjęcia (łatwiej też jest je obrobić).

   Usuń
 3. Mam w ogrodzie, potwierdzam zalety. Świetnie nadaje się na wypełnianie luk, lub trudne stanowiska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, masz prawie wszystkie rośliny, o których piszę.

   Usuń
 4. Nie tak efektowna jak roczna ale też łądna :) Też ma takie słodkie torebki z nasionami? :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się podobała. Ma piękny kolor kwiatów i ten zapach... Może za jakiś czas i ja zobaczę jej owoce?

   Usuń
 5. Nazwa tej rośliny kojarzy mi się ze śmieszną sytuacją w naszej rodzinie.
  Moja mama pyta mojego bratanka, dlaczego Marlena (jego siostra) nie pojechała nad rzekę. Mateusz odpowiedział: "Bo ma babciu jakąś miesięcznicę" :)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń