7 sierpnia 2013

Oto bzyg. Prążkowany

Bzyga znam od niedawna, mimo, że ponoć jest pospolity na terenie całej Polski. No, ale w mieście to chyba nie aż tak bardzo?! A na łąki i do lasu, z nastawieniem wypatrywania i widzenia, to ja chodzę od całkiem niedawna. Jeśli więc kiedyś go widziałam, brałam go za małą osę, podlotka, który jeszcze nie umie użądlić... I tyle.A tu, proszę, okazuje się, że to zupełnie inne, bardzo pożyteczne stworzenie, które zapyla wszelki kwiat, a w wieku niemowlęcym (jako larwa) mszyce wcina. Bzyg jest całkiem sympatycznym owadem, głównie zajętym spijaniem nektaru z kwiatów, dość spokojnym, nienatrętnym i całkiem chętnie pozuje do fotografii. Skoro tak, to nie odmawiam  :-) .

Bzyg prążkowany (Episyrphus balteatus) owad z rzędu muchówek. Tu spija nektar z rurkowych kwiatów cykorii podróżnik, ale stołuje się na niemal wszystkich kwiatach, jednocześnie je zapylając
Bzyg prążkowany (Episyrphus balteatus) ma duże, czarnobrązowe oczy, otaczające prawie całkowicie głowę.
Bzyg prążkowany (Episyrphus balteatus) owad z rzędu muchówek przypomina osę,  Małą, ale jednak osę, z tym, że nie ma żądła. Takie upodobnienie wyglądu w celu odstraszenia ewentualnych wrogów nazywa się mimikrą.
Bzyg prążkowany (Episyrphus balteatus) ma zielonkawy tułów oraz duże, czarno-brązowe oczy, otaczające prawie całkowicie głowę (są to cechy charakterystyczne)
Bzyg prążkowany (Episyrphus balteatus) - tułów ciemny, metalicznie lśniący. Odwłok żółty z czarnymi przepaskami. Na drugim tergicie rozbudowana przepaska. Osobniki jesienne i wczesnowiosenne tzw. przezimki zwykle są znacznie ciemniejsze. (fot. 24 października)


Poniżej kilku innych przedstawicieli z rodziny bzygowatych (Syrphidae), których nazw dotąd nie ustaliłam.

Syrphidae
Syrphidae
Syrphidae


Znalazłam też filmik przedstawiający posilającego się bzyga, właśnie na kwiecie cykorii podróżnika. Raczej nie jest to bzyg prążkowany, ale sądzę, że warto zobaczyć jak ów owad zachowuje się "przy stole":

--------------------------Bzyg prążkowany (Episyrphus balteatus) - owad z rzędu muchówek o żółtym odwłoku z charakterystycznym czarnym rysunkiem (prążki), z wyglądu bardzo przypomina osę. Nie ma jednak żądła i jest nieszkodliwy. Podobieństwo do "żądłówek" służy ochronie przed wrogami (mimikra). Występuje pospolicie i masowo na terenie Polski.
Czas występowania - od marca do listopada.

Długość ciała bzyga dochodzi do 10-12 mm. Charakterystyczną cechą są także duże, czarno-brązowe oczy, otaczające prawie całkowicie głowę i zielonkawy tułów. Owad ten występuje masowo na nasłonecznionych polanach i w sadach. Odgrywa ważną rolę w zapylaniu kwiatów. Można go spotkać niemal na wszystkich kwiatach. Często odwiedza rośliny z rodziny baldaszkowatych.

Larwy bzyga prążkowanego są drapieżne i zaliczane są do jednych z najważniejszych wrogów naturalnych mszyc.

W latach 1986-1999 prowadzone były w Polsce badania tego gatunku, gdzie stwierdzono, że jest on dominującym gatunkiem wśród drapieżnych bzygowatych, występujących w sadach i uprawach rolnych. Rola tych owadów jako naturalnych reduktorów mszyc jest bardzo ważna. Samice zimują i niekiedy zdarza się, że podczas zimowych ciepłych dni latają nad łąkami i kępami krzewów.


***********

Bzygowate, bzygi (Syrphidae) - liczna rodzina owadów z rzędu muchówek z wyglądu podobnych często do os, pszczół lub trzmieli (mimikra). Bzygowate bardzo dobrze fruwają, potrafią zawisać w powietrzu, opadać lub wznosić się pionowo nawet przy silnym wietrze, a nawet latać do tyłu. Zarówno morfologia, jak behawior są bardzo zróżnicowane.
Oczy duże, u samic dychoptyczne, u samców zwykle holoptyczne.
Skrzydła specyficznie użyłkowane - występuje pozorne obrzeżenie i pozorna żyłka, zwana też nibyżyłką (vena spuria).
Odgrywają ważną rolę w zapylaniu kwiatów. Występują licznie, zwłaszcza na nasłonecznionych leśnych polanach. Naukowo opisano około 6000 gatunków. Larwy są drapieżne (zjadają mszyce) lub roślinożerne. Dorosłe żywią się sokami roślin, nektarem i spadzią. Niektóre są szkodnikami.

W Polsce występuje ponad 400 gatunków, m.in.: bzyg prążkowany (Episyrphus balteatus), trzmielówka leśna (Volucella pellucens), trzmielówka łąkowa (Volucella bombylans), bzyg brzęk (Scaeva pyrastri), wyrówka lśniąca (Cheilosia variabilis), Helophilus pendulus i gnojka wytrwała (Eristalis tenax).


źródło 1, źródło 2, źródło 3
bzygowate

bzyg prążkowany wygląd zdjęcia, owad mała osa zdjęcia, bzyg prążkowany chwile zachwycone, bzygi zdjęcia opis, bzyg prążkowany zdjęcia informacje, mała osa zdjęcia

6 komentarzy:

 1. Bardzo ładne ,szczególnie w tym niebieskim tle

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam tego owada, często w pracy lubił siadać koło mnie lub na ręce xD Bardzo fajniutki owad :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, do tego świetnie wykonuje lot w miejscu oraz nagłe zwroty, niczym ważka. Taki mały samolocik ;-)

   Usuń
 3. Uwielbiam bzygi! Siądzie sobie na ręce czy nodze i tak miło łaskocze zbierając pewnie ze mnie pyłek. Taki miły masażyk:) A poznać bzyga można po tym, że zawiesza się w powietrzu, osa tego nie potrafi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam bzygi! Siądzie sobie mi na ręce czy nodze i miło łaskocze, pewnie zbierając ze mnie pyłki:) Taki przyjemny masażyk;)
  I właśnie często zawisa w powietrzu, czego osa nie potrafi i tym można rozpoznać różnicę między bzygiem a osą.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...