10 sierpnia 2013

Duchy kwiatów

Lato jest w pełni, zieleń wręcz buzuje i kipi na łąkach osiągając stan przejrzałości i jakiegoś nadmiaru. Wiele roślin już dawno przekwitło, wykształciło owoce, rozproszyło nasiona i jakby zniknęło. Inne wciąż jeszcze kwitną jednocześnie owocują. Oto przekwitłe kwiatostany wierzbownicy kosmatej - czworograniaste torebki nasienne otwierają się uwalniając swoich posłańców. Dojrzałe nasiona zostały wyposażone w puch kielichowy, dzięki któremu przemieszczą się z wiatrem dalej i skuteczniej. Jeszcze przez chwilę pozostają na miejscu, jak narciarze ustawieni w kolejce, wyczekują na moment startu, gotowe wyruszyć w każdą stronę świata. Rozpięte na wygiętych piramidalnych stelażach wyglądają jak zjawy - duchy kwiatów wierzbownicy. To one zapewnią jej nieśmiertelność.
Same rośliny osiągnęły wysokość 1,8- 2 m, ale często od połowy w dół łodyga jest brązowa, jakby zdrewniała, liście także suche i zbrązowiałe.

Owoc wierzbownicy kosmatej (Epilobium hirsutum L.) to długa wąska, czworograniasta torebka o średnicy 2-3 mm. Nasiona wyposażone są w puch kielichowy  (9 sierpnia)
Nasiona wierzbownicy kosmatej przenosi wiatr  (Epilobium hirsutum L.)
Kolejne nasiona wierzbownicy kosmatej startują do swego najważniejszego lotu (Epilobium hirsutum L.)
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.)
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.)
Torebka nasienna wierzbownicy kosmatej (Epilobium hirsutum L.)  wygląda jak... duch kwiatu. Zauważyłam, że rankiem torebki są mniej widoczne (przymknięte); szerzej otwierają się po południu.
Nasiona wierzbownicy kosmatej są brązowe i zaopatrzone w biały puch kielichowy (Epilobium hirsutum L.)
"Dno" rozchylonej torebki nasiennej wierzbownicy kosmatej (Epilobium hirsutum L.)
Otwarta torebka nasienna wierzbownicy kosmatej. Sposób upakowania aparatów lotnych nasion w komorach owocni, zapewnia ich skuteczne wysypanie z torebki w czasie jej pękania
Torebka nasienna wierzbownicy kosmatej (Epilobium hirsutum L.) wygląda jak... duch kwiatu. Zauważyłam, że rankiem torebki są mniej widoczne (przymknięte); szerzej otwierają po południu.
Torebka nasienna wierzbownicy kosmatej (Epilobium hirsutum L.)

O wierzbownicy kosmatej pisałam tutaj. Oprócz opisu botanicznego przedstawiłam tam również zdjęcia jej kwiatów. Na dowód tego, że roślina jednocześnie kwitnie i owocuje przedstawiam zdjęcie wykonane dwa dni wcześniej nim odbyła się sesja zdjęciowa kwiatów - duchów.

 Kwiat wierzbownicy kosmatej (Epilobium hirsutum L.)  z rodziny wiesiołkowatych  (7 sierpnia)


------------------------------Botaniczny opis wierzbownicy kosmatej przedstawiłam TUTAJ.


Torebka (ang. capsule, łac. capsula) – typ owocu pojedynczego, pękającego, zwykle suchego. Torebka może być zbudowana z dwóch lub wielu owocolistków. Torebka może być jednokomorowa, podzielona na tyle komór, ile owocolistków lub częściowo podzielona tzw. przegrodami fałszywymi, nie dochodzącymi do środka owocu.
Torebki uwalniają nasiona pękając szczeliną lub klapami, ewentualnie przez otworki lub odpadające wieczko.

Owoce pękają komorowo, przegrodowo i przegrodołomnie. W pierwszym przypadku torebka pęka wzdłuż nerwu środkowego owocolistka, tak że w efekcie poszczególne cząstki rozpadającego się owocu składają się z dwóch zrośniętych połówek sąsiadujących owocolistków (tak pękają np. owoce tulipana i kosaćca). Pękanie przegrodowe następuje wzdłuż linii zrośnięcia owocolistków, a torebka rozpada się wówczas na poszczególne owocolistki (tak pękają owoce np. dziurawca i naparstnicy). W końcu pękanie przegrodołomne następuje w przypadkach, gdy rozrywają się przegrody wewnętrzne, wskutek czego otwarta torebka rozpadając się na poszczególne owocolistki, ukazuje wewnętrzną kolumnę centralną z pozostałościami przegród (tak pękają np. owoce bielunia i różanecznika).

U goździkowatych torebki otwierają się na szczycie w ten sposób, że poszczególne owocolistki rozchylają się ząbkami. W przypadku maku torebka zwana "makówką" przykryta jest od góry zdrewniałą pozostałością szerokiego znamienia, pod którym powstaje szereg otworów otwierających się klapkami. Podobnie poprzez otworki wysypują się z torebek nasiona dzwonków. U niektórych rodzajów (np. kurzyśladu i babki) torebki pękają wokół swego obwodu otwierając się wieczkiem. Czasem owoce takie określane są mianem "puszki".

Torebka jest najczęściej owocem suchym, rzadko ma mięsistą owocnię, tak jak u kasztanowca.
wierzbownica kosmata, owoc wierzbownicy, wierzbownica kosmata chwile zachwycone, owoc wierzbownicy chwile zachwycone, nasiona wierzbownicy kosmatej zdjęcia, torebka nasienna wierzbownicy, torebka owoc informacje, jak powstaje owoc wierzbownicy, Epilobium hirsutum chwile zachwycone, Epilobium hirsutum zdjęcia owoce,

8 komentarzy:

 1. Przepiękne ,przemyślane prace .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję - trochę się natrudziłam, żeby wyszło prawie tak jakbym chciała. Myślę, że warto było przyjrzeć się wierzbownicy raz jeszcze. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne naprawdę. Potrafisz się przyjrzeć niepozornym kwiatkom i cuda w nich znajdujesz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Wyszukiwanie cudów to pomału moja specjalność :-). Oby tylko umiejętności fotografowania nadążały. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Te zdjęcia są nieprawdopodobne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć, czy mogę wykorzystać na IG (flowers_can_dance )jedno Twoje zdjęcie nasion wierzbownicy? Oczywiscie podpisze nazwą bloga:) z góry dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam udzielić zgody nie wiadomo komu, nie wiadomo o które zdjęcie chodzi i w jakim charakterze miałoby być wykorzystane???
   W moim profilu bloggera istnieje opcja kontaktu mailowego.

   Usuń