14 sierpnia 2013

Wyka wąskolistna

Na wykę wąskolistną natknęłam się w kilku miejscach, zwłaszcza przy nasłonecznionej ścieżce w Moim Lesie, ale i pośród traw w drodze na Łąkę Niespodzianek. Kiedy szukałam jej nazwy i przyglądałam się zdjęciom zamieszczonym w internecie, uznałam, że jej kwiaty są na tyle oryginalne i różniące się od innych gatunków wyki, że nie sposób jej pomylić. Co prawda, dość podobne są kwiaty wyki siewnej, ale te są w kolorze czerwonawo-fioletowym.
Przedstawiam zdjęcia wykonane w drugiej połowie maja i na początku czerwca. Teraz, w sierpniu trudno nawet odnaleźć miejsca gdzie rosła, by zobaczyć jej strąki. Pamiętam, że fotografowane rośliny znajdowały się w pewnej odległości od siebie, a zauważyłam je głównie z powodu niewielkich różowych kwiatków, które wesoło wyróżniały się na tle zielonych traw i zarośli.

Wyka wąskolistn, wyka jara (Vicia angustifolia L.) występuje na suchych łąkach, murawach, polach, na terenach ruderalnych, w suchych lasach i traworoślach. Preferuje gleby lekkie i kwaśne.
Wyka wąskolistna (Vicia angustifolia L.) - gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny bobowatych. Kwitnie od maja do lipca

Wyka wąskolistna (Vicia angustifolia L.) ma kwiaty motylkowe długości 12-20 mm, osadzone pojedynczo lub po dwa w kątach liści, krótkoszypułkowe lub prawie siedzące. Korona złożona z żagielka, 2 skrzydełek i łódeczki (różowofioletowa, niebieskofioletowa lub purpurowofioletowa)
Wyka wąskolistna, wyka jara (Vicia angustifolia L.)
Wyka wąskolistna (Vicia angustifolia L.), zwana także wyką jarą - jej łodyga jest wiotka, rozgałęziona, kanciasta, krótko owłosiona


-------------------------


Wyka wąskolistna (Vicia angustifolia L.) – gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny bobowatych. Inna nazwa: wyka jara (jest rośliną jarą, często zimującą). Jest cenną rośliną pastewną. Mimo to jest zaliczana do chwastów, także rolniczych. Nie podlega ochronie.

Cała roślina jest krótko i rzadko owłosiona.
Łodyga  -  pnąca, pokładająca lub wzniesiona, osiąga wysokość 15–80 cm. Łodyga wiotka, rozgałęziona, kanciasta, krótko owłosiona

Liście  -  parzystopierzaste z 4-8 parami listków, o osi zakończonej pierzastym wąsem czepnym. Listki równowąskie, podługowate, wycięte na szczycie lub zaokrąglone, krótko owłosione. Przylistki małe i ząbkowane.

Kwiaty  -   motylkowe długości 12-20 mm, osadzone pojedynczo lub po dwa w kątach liści, krótkoszypułkowe lub prawie siedzące. Korona złożona z żagielka, 2 skrzydełek i łódeczki. Korona różowofioletowa, niebieskofioletowa lub purpurowofioletowa. Kwitnie od maja do lipca.

Owoc  -  nagi, ciemny, odstający strąk

Występowanie -  na suchych łąkach, murawach, polach, na terenach ruderalnych, w suchych lasach i traworoślach. Preferuje gleby lekkie i kwaśne. W Polsce pospolita na niżu oraz w niższych partiach gór. Poza Polską - prawie cała Europa, znaczna część Azji.


wyka wąskolistna, Vicia angustifolia, wyka wąskolistna zdjęcia opis, Vicia angustifolia zdjęcia opis, wyka wąskolistna grafika informacje, Vicia angustifolia informacje grafika, wyka wąskolistna chwile zachwycone, Vicia angustifolia chwile zachwycone, wyka wąskolistna wygląd, Vicia angustifolia jak wygląda,


1 komentarz:

  1. Pięknie wygląda na zbliżeniu, trochę jak mały storczyk. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...