9 sierpnia 2013

Pantofelki Calineczki

Późną wiosną i latem wielokrotnie spotykałam wykę. Natknęłam się na co najmniej kilka gatunków. Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznych liściach, choć motylkowe kwiaty mogą znacznie się różnić wyglądem. We florze Polski jest sporo gatunków wyki, niektóre nie doczekały się jeszcze opisu w Internecie. Trudno mi się zdecydować na podstawie swej skąpej wiedzy jaki gatunek wyki posiada różowofioletowe lub fioletowe kwiaty, których kształt przypomina malutkie pantofelki, czółenka - w sam raz dla Calineczki  :-) .
Zdjęcia zrobiłam w połowie czerwca. Spore stanowisko tej rośliny znajdowało się w Moim Lesie tuż przy ścieżce, pomiędzy niewysokimi drzewami (czeremchą i młodymi sosnami), które z pewnością osłabiały silne promieniowanie słoneczne w najgorętszej porze dnia.

Wyka z rodziny bobowatych o różowofioletowych kwiatach przypominających pantofelki  (16 czerwca)
Wyka - jaki to gatunek? Tylko w Polsce rośnie 25 gatunków wyki, a cały rodzaj tych roślin liczy sobie ponad 200 gatunków
Wyka z rodziny bobowatych ma kwiaty drobne, motylkowe, wąsko otwarte i zebrane w kłosy lub grona wyrastające z kątów liści.
Wyka kaszubska (Vicia cassubica L.)
   A tak wyglądają owoce (strąki) wyki kaszubskiej (10 sierpnia) Vicia cassubica
Stanowisko wyki kaszubskiej w nieco zacienionym miejscu przy leśnej ścieżce  Vicia cassubica


**************

Dodane później - po komentarzu wskazującym na wykę kaszubską odszukałam pozostałe zdjęcia tej rośliny. Bynajmniej nie są dobre, ale zależało mi na pokazaniu zwłaszcza liści, które u wyki kaszubskiej są dość charakterystyczne. Może teraz identyfikacja tej rośliny będzie pewniejsza?

Wyka kaszubska - liście są parzystopierzaste, złożone z 8-12 par eliptycznych listków. Ich krótkie i liczne nerwy boczne wyrastające pod kątem 45° do nerwu głównego są siatkowato połączone.
Wyka kaszubska (Vicia cassubica L.) - owocem są jajowato-rombowate strąki o długości ok. 1,5 cm zawierające zwykle 1-2 nasiona.
Wyka kaszubska (Vicia cassubica L.) - łodyga naga lub krótko owłosiona, wzniesiona lub pnąca się, o długości około 30-60 cm.
Kwiaty wyki kaszubskiej (Vicia cassubica L.) zebrane są w grona składające się z 5-14 purpurowofioletowych motylkowych kwiatów, których korona ma długość 12-15 mm. Ich żagielek ma przynajmniej taką długość, jak paznokieć. Grona krótsze są od liści, z kąta których wyrastają. Kwitnie od maja do czerwca.


Dodane jeszcze dużo później

Rozrastające się inne stanowisko wyki kaszubskiej na skraju brzozowego zagajnika w Moim Lesie [5 lipca 2015]

------------------------------------Wyka kaszubska
(Vicia cassubica L.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Określenie "kaszubska" pochodzi od Kaszub.
Gatunek ten występuje jednak nie tylko na Kaszubach, lecz także w prawie całej Europie oraz w Azji Zachodniej i na Kaukazie. W Polsce jest średnio pospolita na całym obszarze kraju

Łodyga - naga lub krótko owłosiona, wzniesiona lub pnąca się, o długości około 30-60 cm.

Liście - parzystopierzaste, złożone z 8-12 par eliptycznych listków. Ich krótkie i liczne nerwy boczne wyrastające pod kątem 45° do nerwu głównego są siatkowato połączone. Przylistki całobrzegie.

Kwiaty - zebrane w grona składające się z 5-14 purpurowofioletowych motylkowych kwiatów, których korona ma długość 12-15 mm. Ich żagielek ma przynajmniej taką długość, jak paznokieć. Grona krótsze są od liści, z kąta których wyrastają.
Kwitnie od czerwca do lipca.

Owoc - jajowato-rombowate strąki o długości ok. 1,5 cm zawierające zwykle 1-2 nasiona.


********************


Wyka (Vicia L.) - rodzaj roślin zielnych należący do rodziny bobowatych. Rodzaj liczy ok. 200 gatunków występujących w większości na półkuli północnej, w strefie klimatu umiarkowanego. Należy do niego ok. 140 gatunków. Wiele gatunków to rośliny uprawne, w tym pastewne. Gatunkiem typowym jest Vicia sativa L.

Rośliny jednoroczne i byliny. Rośliny z tego rodzaju mają charakterystyczne parzystopierzaste liście, opatrzone wąsami czepnymi (wyjątkiem jest bób Vicia faba). Kwiaty drobne, motylkowe, wąskootwarte i zebrane w kłosy lub grona wyrastające z kątów liści. Owocem jest strąk.

Wyka - gatunki flory Polski:
 • wyka brudnożółta (Vicia grandiflora Scop.) – antropofit zadomowiony
 • wyka bób (Vicia faba L.) – gatunek uprawiany
 • wyka czteronasienna (Vicia tetrasperma (L.) Schreb.) – antropofit zadomowiony
 • wyka długożagielkowa (Vicia tenuifolia Roth) - gatunek rodzimy
 • wyka drobnokwiatowa (Vicia hirsuta (L.) S. F. Gray) – antropofit zadomowiony
 • wyka grochowata (Vicia pisiformis L.)
 • wyka jednokwiatowa (Vicia articulata Hornem. syn. Vicia monanthos (L.) Desf.) – efemerofit
 • wyka kaszubska (Vicia cassubica L.) - gatunek rodzimy
 • wyka kosmata (Vicia villosa) Roth - gatunek rodzimy
 • wyka leśna (Vicia sylvatica L.) - gatunek rodzimy
 • wyka lędźwianowata (Vicia lathyroides L.) - gatunek rodzimy
 • wyka narbońska (Vicia narbonensis L.) – efemerofit
 • wyka pannońska Vicia pannonica Crantz) – antropofit zadomowiony
 • wyka płotowa (Vicia sepium L.) - gatunek rodzimy
 • wyka pstra (Vicia dasycarpa Ten.) – antropofit zadomowiony
 • wyka ptasia (Vicia cracca L.) - gatunek rodzimy
 • wyka siewna (Vicia sativa L.) – antropofit zadomowiony
 • wyka soczewicowata (Vicia ervilia (L.) Willd.) – efemerofit
 • wyka wąskolistna (Vicia angustifolia L.) - gatunek rodzimy
 • wyka zaroślowa (Vicia dumetorum L.) - gatunek rodzimy
 • Vicia benghalensis L. – efemerofit
 • Vicia bithynica (L.) L – efemerofit
 • Vicia lutea L. – efemerofit
 • Vicia melanops Sibth. & Sm – efemerofit
 • Vicia tenuissima (M. Bieb.) Schinz & Thell., syn. Vicia gracilis Loisel.) – efemerofit


wyka kaszubska, Vicia cassubica, kwiaty pantofelki calineczki, wyka kaszubska zdjecia opis, Vicia cassubica opis zdjęcia, wyka kaszubska chwile zachwycone, Vicia cassubica chwile zachwycone, wyka kaszubska wygląd informacje, Vicia cassubica jak wygląda,

4 komentarze:

 1. Charakterystyczne żyłkowanie na liściu wskazywałoby na wykę kaszubską. Nie jestem tylko pewna jak wygląda jej zasięg geograficzny. Botanik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za identyfikację. Tak, to może być właśnie wyka kaszubska - te listki i krótkie strączki, no i kwiaty, jakich nie widziałam u innych gatunków wyki (pytanie - ile gatunków w ogóle widziałam?). Wyka kaszubska jest średnio pospolita na całym obszarze kraju, zatem możliwe, że znalazłam ją w Moim Lesie :-)

   Usuń
 2. Kaszëba téż gôdô, że to je kaszëbskô wika (Vicia cassubica L. 1753).

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...