11 sierpnia 2013

Psianka słodkogórz sierpniowa

Oto kolejne spotkanie z psianką słodkogórz. Jak widać nadal kwitnie, choć gdzieniegdzie już czerwienią się jej owoce. Wczoraj ponownie odwiedziłam jej jedyne (znalezione przeze mnie) stanowisko w Moim Lesie - od południa zacienione przez sosny i nieco zamaskowane przez pokrzywy z prawej i krwawniki z lewej strony. A rośnie... tuż przy głównej ścieżce. Wystarczy mieć oczy otwarte i chcieć zobaczyć. Fioletowe kwiatki z biało-zielonymi plamkami oraz żółtą rurką (to zrośnięte pręciki), do tego czerwone jagody. To aż nadto kolorów, a jednak niewielu ją dostrzega. Na szczęście. Niech rośnie i cieszy oko wypatrujących cudów natury, które wyrastają niemal pod stopami.

Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara L.) z rodziny psiankowatych lubi miejsca zacienione
Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara L.) - korona kwiatu ciemnofioletowa, kółkowa z pięcioma szeroko rozchylonymi płatkami, 5 pręcików zrośniętych złocistożółtymi pylnikami w rurkę wokół pojedynczego słupka.
Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara L.) - tutaj widoczne zrośnięte w rurkę żółte pylniki wokół pojedynczego, białego słupka.

Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara L.) - łodyga rozesłana lub pnąca się, w dolnej części zdrewniała, górą zielna. Osiąga wysokość do 2 m.
Czy wiesz, że napar z psianki słodkogórz nadaje puszystość i połysk włosom, usuwa drożdżaki i łupież ze skóry owłosionej, zapobiega elektryzowaniu się włosów? Roślina jest trująca, a jednocześnie jest surowcem zielarskim (zielone gałązki i kora korzenia).
Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara L.) kwitnie od lipca do sierpnia, jest owadopylna.
Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara L.) z rodziny psiankowatych - kwiaty i tworzące się owoce
Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara L.) pręciki i słupki dojrzewają równocześnie
Kwiaty psianki słodkogórz są obupłciowe, promieniste, na szypułkach zebrane po 10 – 15 w boczne lub wierzchołkowe, luźne podbaldaszki.


Opis botaniczny tej rośliny zamieściłam tutaj.


psianka słodkogórz, pochodzenie nazwy słodkogórz, Solanum dulcamara, psianka słodkogórz zdjęcia wygląd, fioletowe kwiatki z żółtą rurką, kwiatki z bajki fioletowe, rośliny trujące psianka, fioletowo żółte kwiaty krzew, czerwone jagody krzew leśny, psianka słodkogórz lecznicze działanie, fioletowe kwiaty czerwone owoce, psianka słodkogórz chwile zachwycone,

2 komentarze:

  1. Właśnie dziś znalazłam. Dziękuję za piękne zdjęcia i opis.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Psianka ma piękne kwiatki, prawda? Szkoda, że takie maleńkie :-)

      Usuń