7 lutego 2013

Czyje te igiełki?

Delikatne listki, cieniuteńkie jak igiełki. To stulisz Loesela - gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Wskazują na to łuszczyny, czyli suche, pękającee owoce wyróżniane jako szczególna forma torebki, powstające z dwóch zrośniętych owocolistków.

Znacznie później wygląd tej rośliny w okresie wegetacyjnym przedstawiłam we wpisie pt. Stulisz Loesela (LINK)

Stulisz Loesela (Sisymbrium loeselii) - wygląd zimą

Stulisz Loesela (Sisymbrium loeselii) - pędy rośliny były zakończone wąziutkimi "listkami" przypominającymi nieco sosnowe igły. Jak na igły są jednak zbyt delikatne. Poza tym na końcu widać... nasiona?
Okazuje się, że są to łuszczyny charakterystyczne dla roślin z rodziny kapustowatych.

Stulisz Loesela (Sisymbrium loeselii) - tak wygląda cała roślina, a przynajmniej jej środkowa część. O ile pamiętam miała do 0,7 m wysokości i sporo gałązek zakończonych rzadkimi pióropuszami igiełek.
Są to łuszczyny charakterystyczne dla roślin z rodziny kapustowatych.17 lutego 2013
Po komentarzu naprowadzającym wiem już, że jest to roślina z rodziny kapustowatych, najpewniej stulisz Loesela--------------------------------------------

Stulisz Loesela (Sisymbrium loeselii) – gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Występuje na dużej części Azji oraz w środkowej i południowej Europie. Status gatunku we florze Polski: kenofit. Rośnie na murach, przydrożach.

Łodyga - prosta, wzniesiona o wysokości 30-60, wyjątkowo do 100 cm. Cała lub przynajmniej dołem owłosiona, przy czym włoski skierowane są w dół.

Liście - lirowate, tworzące rozetki, ułożone skrętolegle, bez przylistków, często siedzące. Są silnie owłosione.

Kwiaty - żółte drobne zebrane w małe kwiatostany na szczytach pędów.
Kwitnie - od maja do sierpnia.

Owoc - łuszczyna na bardzo cienkiej szypule, o długości ok. dwukrotnie mniejszej od długości łuszczyny.


Kapustowate, krzyżowe (Brassicaceae Burnett, Cruciferae Juss.) – rodzina roślin zielnych, rzadziej drzew i krzewów, należąca do rzędu kapustowców (Brassicales). Liczy 381 rodzajów i około 3700 gatunków.*************


Łuszczyna (siliqua)  – suchy, pękający owoc wyróżniany jako szczególna forma torebki, powstający z dwóch zrośniętych owocolistków. W stanie dojrzałym owocolistki te oddzielają się zazwyczaj dwuklapowo od ramy zawierającej łożysko.

Łuszczyna bywa definiowana szeroko jako każda podłużna, otwierająca się dwuklapowo torebka (np. występująca u glistnika z rodziny makowatych) lub definiowana jest wąsko jako owoc charakterystyczny wyłącznie dla rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W tym drugim przypadku do cech typowych dla łuszczyny zaliczana jest błoniasta przegroda fałszywa tworząca się między ramą, na której osadzone są nasiona. Przegroda powstaje w wyniku wtórnego wrastania tkanki owocolistka do pojedynczej komory zalążniowej.
Łuszczyny są podłużne, przynajmniej 3 razy tak długie jak szerokie. Jeśli owoc jest równy lub krótszy w stosunku do szerokości określany jest mianem łuszczynki.stulisz Loesela, stulisz Loesela wygląd zimą, stulisz Loesela chwile zachwycone, stulisz Loesela sucha roślina, rośliny kapustowate, łuszczyna owoc kapustowate, pękający owoc łuszczyna, Brassicaceae

2 komentarze:

 1. To jest jakiś kapuściak (Brassicaceae), a "listki" nie są listkami, tylko łuszczynami, w których kiedyś dojrzewały nasionka. :) Być może to stulisz Loesela, dość pospolita roślina:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/61/Sisymbrium_loeselii.jpg
  Pytałaś mnie na Fotoforum, czy fotografuję tym samym aparatem. Nie, używam kompaktu marki Panasonic. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za te informacje :-). Dopiero dzięki fotografowaniu zaczęłam bardziej dostrzegać i poznawać "zwykłe" rośliny. Również dzięki Twojemu pięknemu blogowi. Pozdrawiam :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...