11 lutego 2013

Narodziny pałki szerokolistnej

Można powiedzieć, że Łąka Północna i Wschodnia stykają się narożnikami. Właśnie w tym miejscu znajduje się niewielki, podmokły obszar, gdzie rośnie pałka szerokolistna. Znalazłam kilkadziesiąt roślin, a wśród nich przynajmniej jedną, która właśnie się kształtowała. Nigdy dotąd nie zastanawiałam się, jak tworzy się kolba pałki szerokolistnej. Teraz mam o tym jakieś pojęcie  :-) .

Pałka szerokolistna (Typha latifolia L.) – gatunek rośliny należący do rodziny pałkowatych (Typhaceae).
Pałka szerokolistna (Typha latifolia L.) nazywana też rogożą jest byliną o wysokości od 1 do 2,5 m.

Narodziny pałki szerokolistnej (Typha latifolia L.) -  kolba wysuwa się pomału rozrywając rurkowatą łodygę (tu na wysokości ok 80 cm)
Narodziny pałki szerokolistnej (Typha latifolia L.) -  kolba wysuwa się pomału rozrywając rurkowatą łodygę (tu na wysokości ok 80 cm)
Pałka szerokolistna (Typha latifolia L.)  - wygląd w styczniu

Poniżej zdjęcia wykonane znacznie później:

Owocująca pałka szerokolistna (Typha latifolia L.) pod koniec lutego
Pałka szerokolistna (Typha latifolia L.) - owocem są jednonasienne orzeszki, opatrzone włoskami okwiatu (w formie puchu) - fot. 25 lutego
Pałka szerokolistna (Typha latifolia L.) - fot. 8 marca


Pałka szerokolistna (Typha latifolia L.) - stanowisko roślin (fot. 13 września)-------------------------


Pałka szerokolistna (Typha latifolia L.) – gatunek rośliny należący do rodziny pałkowatych (Typhaceae). Roślina nazywana też rogożą.
Pałka szerokolistna to najokazalszy gatunek pałki wodnej. Dorasta do ponad dwóch metrów i wygląda imponująco. To rodzimy, wytrzymały gatunek, w pełni odporny na mróz i choroby.
Pałki pobierają z wody dużo substancji odżywczych, dzięki czemu można je stosować jako rośliny oczyszczające.

Łodyga   -  prosta, o rurkowatej budowie, wzniesiona, sztywna. Do 2,5 m wysokości i 1-2 cm średnicy. Znaczna część łodygi ma postać kłącza. Jest w nim magazynowana skrobia.

Liście    -  równowąskie o unerwieniu równoległym, płaskie, wzniesione, sinozielone. Do 3 m długości i 1-2 cm szerokości.

Kwiaty    -  roślina jednopienna, rozdzielnopłciowa. Kwiaty o okwiecie zredukowanym do wieńca szczecinek otaczających 3 pręciki (w kwiecie męskim) lub 1 słupek (w kwiecie żeńskim). Kwiatostan typu kolba - w górnej części kwiaty męskie, w dolnej żeńskie, zawsze zrośnięte ze sobą.
Kwitnie  -  od czerwca do sierpnia.

Owoce    -  jednonasienne orzeszki, opatrzone włoskami okwiatu (w formie puchu). Nasiona, dzięki aparatowi lotnemu w postaci puchu, przenoszone są przez wiatr.


Pałka szerokolistna tworzy zwarte fitocenozy szuwaru właściwego.
Występuje głównie w rejonie wód stojących, wolno płynących, eutroficznych (płycizny jezior, stawy, starorzecza, doły potorfowe, rowy, kanały). Często spotykana na torfowiskach niskich i przejściowych.
Preferuje glebę bogatą w składniki odżywcze (torf, gytia, muł). Rośnie na głębokości od kilkudziesięciu centymetrów do 1 metra.

Pałka szerokolistna jest gatunkiem charakterystycznym dla zespołu roślinności Typhetum latifoliae.
W Ameryce Północnej tworzy z pałką wąskolistną hybrydy Typha ×glauca, czego nie zaobserwowano w Europie. Nowsze badania wskazują jednak, że hybrydyzacja tych dwóch gatunków w Europie jest również spotykana.
Okazy mieszańcowe znajdowane są m.in. w zachodniej Polsce.

Wszystkie części rośliny są jadalne (!)pałka szerokolistna, rogoża, rośliny jadalne, survival, roślina jednopienna, rodzina pałkowatych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...