13 lutego 2013

Powojnik pnący - lutowe objawienie

To dziwne, ale latem w ogóle nie zauważyłam tej rośliny. Jak dotąd, znalazłam co najmniej trzy nieduże stanowiska powojnika rosnącego dziko: dwa na Łące Północnej i trzecie na drzewie przy drodze prowadzącej na tę łąkę. Powojnik pnący jest bardzo efektowny, nawet zimą. To znaczy, prawda jest taka, że nie mam pojęcia jak wygląda wiosną i latem, lecz po tej sesji włączyłam go do puli ulubionych obiektów fotograficznych.

Powojnik pnący  (r. jaskrowate).  Jego owocami są niełupki ze srebrzystobiałymi, pierzastymi wyrostkami. Utrzymują się na krzewie nawet przez całą zimę. 
Powojnik pnący  - tak wyglądają jego owoce w lutym
Powojnik pnący -  długość jego łodygi może wynosić nawet 12 m

Jeszcze wiele owoców pozostało na spotkanych przeze mnie roślinach. Najefektowniejsze są pierzaste wyrostki ułatwiające nasionom rozprzestrzenianie się. Są delikatne, ale łatwo przyczepiają się do odzieży.
Powojnik pnący  (r. jaskrowate) - wygląd w lutym

-----------------------------Powojnik pnący (Clematis vitalba L.) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.).
Występuje na większości obszaru Europy, w północno-zachodniej Afryce (w Algierii), na Kaukazie, i w zachodniej Azji.
W Polsce występuje w wielu miejscach, głównie w zachodniej części kraju, na Śląsku, w dolinie Wisły. Wszędzie w Polsce jest rzadki, ale stopniowo rozprzestrzenia się.
Status gatunku we florze Polski: kenofit. W niektórych krajach, również w Polsce, jest uprawiany.
Roślina wieloletnia, pnącze, nanofanerofit.  

Łodyga  -  wijąca się, wzniesiona lub ze słabą tendencją do pięcia się. Dorasta do wysokości 4-12 m. Szybko pokrywa duże i nasłonecznione powierzchnie. Kora na zdrewniałych pędach jest szarobrązowa, łuszczy się długimi pasami.

Liście   -  nieparzystopierzaste, pięciolistkowe. Ułożone naprzeciwlegle, ogonki długości 4-6 cm. Całobrzegie lub grubo ząbkowane, o sercowatej lub zaokrąglonej podstawie.

Kwiaty   -  drobne, pachnące, o średnicy 2 cm (z podsadkami), zebrane w wiechy. Kielich kwiatów jest na zewnątrz biały a wewnątrz zielonkawy.
Kwitnie od czerwca do października.

Owoce   -  niełupki ze srebrzystobiałymi, pierzastymi wyrostkami. Utrzymują się na krzewie nawet przez całą zimę.


Siedliska - rośnie w wilgotnych lasach liściastych, zaroślach i na torfowiskach. Jest gatunkiem ciepłolubnym. Cała roślina jest lekko trująca.

Zastosowanie  -  uprawiany jest jako roślina ozdobna ze względu na swój szybki wzrost, bardzo dobrą wytrzymałość na mróz, suszę i wiatr. Nadaje się do ogródków przydomowych i do parków. Ma długi okres kwitnienia, powstałe z kwiatów puszyste owocostany utrzymują się na roślinie do zimy i również są ozdobne. Należy mu zapewnić dużo miejsca, gdyż z powodu swojego ekspansywnego wzrostu szybko zarasta pędami otaczające go krzewy czy inne rośliny. Ma małe wymagania glebowe, może rosnąć na stanowisku słonecznym, półcienistym, a nawet zacienionym.


Do tematu powojnika wracałam kilkukrotnie - zobacz powojnik kwitnący latem (LINK) czy  powojnik w styczniu dwa lata później (LINK)

powojnik pnący, Clematis vitalba, powojnik pnący zdjęcia opis, powojnik pnący zimą obrazy, powojnik owoce zdjęcia, powojnik pnący grafika informacje, Clematis vitalba informacje zdjęcia, powojnik pnący chwile zachwycone, Clematis vitalba chwile zachwycone,

2 komentarze:

  1. Piękny powojnik. Jak zmarznięta baletnica. Dziękuję za ciekawego posta, będę obserwować blog, bo uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy o roślinach. Nawet o chwastach :). Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo! Mam więcej zdjęć powojnika, opublikuję je za kilka dni. Jest naprawdę efektowny. Pozdrawiam

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...