3 lutego 2018

Nas_troje #9

Kwiaty koleusa pojawiające się u progu jesieni, w porównaniu z jaskrawo wybarwionymi i wielobarwnymi liśćmi, rzeczywiście wydają się niepozorne.
Chwytam się każdej optymistycznej myśli. Prędzej doczekam się wiosny niż kwiatów koleusa! Czyż to nie wspaniałe?

Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), zwany pokrzywką brazylijską lub koleusem – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych  (16 września)

Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), zwany pokrzywką brazylijską lub koleusem jest uprawiany jako roślina ozdobna, w uprawie nie spotyka się jednak typowej formy, lecz wyłącznie jej kultywary, oznaczane często jako Coleus × hybridus hort.

Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), zwany pokrzywką brazylijską lub koleusem – liście w dotyku aksamitne, szerokojajowate z ostrym końcem, o ząbkowanych brzegach, osiągające do 20 cm długości. Są jaskrawo wybarwione, często posiadając charakterystyczny rysunek w innym kolorze. Istnieje ogromna rozmaitość wybarwienia liści u różnych odmian.Więcej informacji o koleusach - link, link, link,y37.41.  (86)

koleus Blumego, Plectranthus scutellarioides, pokrzywka brazylijska, koleus, jaskrawe liście, wzorzyste liście, koleus Blumego wygląd opis, Plectranthus scutellarioides zdjęcia, pokrzywka brazylijska zdjęcia opis, koleus, jaskrawe liście zdjęcia, wzorzyste liście pokrzywa zdjęcia, koleus Blumego chwile zachwycone, Plectranthus scutellarioides chwile zachwycone, pokrzywka brazylijska, wzorzyste liście chwile zachwycone,


14 komentarzy:

 1. Wspaniałe :-)

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. A każdy trochę inny. Można patrzeć i patrzeć :-)

   Usuń
 3. Ładny, jedna z popularniejszych "wersji kolorystycznych" - swego czasu hodowałam koleusy jako rośliny doniczkowe, ale nie za bardzo sprawdzają się w tej roli, są zdecydowanie lepsze na balkon lub sezonowo na rabaty. Jednak zachwycają, chyba jedynie krotony mogą z nimi rywalizować pod względem pięknych, kolorowych liści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dawno, dawno temu też próbowałam hodować koleusa w doniczce, ale szybko mi zmarniał. Wtedy nie było jeszcze Internetu i nie mogłam dowiedzieć się jak go pielęgnować i jak się nazywa.

   Usuń
 4. Kolory liści są świetne. Tak się zastanawiam, jak by wyglądały np. w ultrafiolecie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne. Teściu uprawia takie w donicy na balkonie, chyba mu podkradnę sadzonkę, zainspirowałaś mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudowne ujęcia. Bardzo bajkowe, dodające radości i ciepełka w sercu liście. Bardzo mi się podobają. <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham koleusy i zawsze chociaż kilka u mnie gości. Jesienią w obawie przed przymrozkami lokuję je w korytarzu i tam kiedyś doczekałam się kwiatków. Wprawdzie nie tak okazałych ale jak cieszyły. Podobnie robię z komarzycami. Kwitną nawet zimą. Twoje fotki są przepiękne. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, bardzo ładne liście ma ta komarzyca (nawet nie znałam takiej nazwy, ani rośliny!). Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...