7 lutego 2018

Wielosił błękitny

Komu dokucza apatia, zmęczenie czy kaszel, niechaj skorzysta z kuracji wielosiłem błękitnym. Zakwita latem, lecz wegetację rozpoczyna bardzo wcześnie, na przedwiośniu (czyli wkrótce!!).
Piękna to roślina! Nim dopatrzyłam się kwiatów, akurat przysłoniętych nieco gałązkami rosnącego obok krzewu, najpierw zwróciłam uwagę na liczne liście - dorodne, symetryczne i wręcz dekoracyjne.
Gdy zakończyłam fotografowanie wielosiłu, dopiero wówczas przeczytałam tabliczkę z nazwą gatunkową - czy aby nazwa pasuje? Jestem przekonana, że tak! Chociaż surowcem zielarskim jest kłącze i korzeń, o wielu siłach (mocach) tej rośliny jakoś przekonały mnie bujne liście, a urodziwe kwiaty to potwierdziły. Zapraszam zatem na "kurację" wielosiłem błękitnym  :-) .

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.), lokalnie zwany koziełkiem – gatunek rośliny należący do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach, głównie na niżu (w części znanych dawniej stanowisk już wyginął). Liczba stanowisk zmniejsza się z powodu melioracji terenów (6 lipca)
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – osiąga w Polsce południową granicę swego zasięgu występowania. Jest reliktem glacjalnym. Od 1983 r. roślina została objęta ochroną gatunkową. Gatunek narażony na wymarcie.
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – kwiaty zebrane w wiechy na szczycie łodyg. Kielich zrosły o jajowatych, tępo zakończonych ząbkach. 5 płatków korony o barwie fioletowej lub niebieskiej (spotyka się jednak formy białe).
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – korona kwiatu o długości 15-20 mm, wolne części płatków są dwukrotnie dłuższe od części zrośniętej w rurkę. Słupek pojedynczy z trójdzielnym znamieniem, 5 pręcików z dużymi, pomarańczowymi pylnikami, o nitkach dołem owłosionych. 
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – ulistnienie skrętoległe, liście odziomkowe ogonkowe, środkowe liście łodygowe na krótkich ogonkach, wyższe bezogonkowe, wszystkie zaś złożone z licznych (do 27), nieparzysto-pierzasto ułożonych listków. Listki mają kształt owalnoeliptyczny i zaostrzone końce (6 lipca)
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – łodyga wzniesiona, słabo rozgałęziająca się, dosyć gruba, dołem naga. Osiąga wysokość 0,7-1 m. Jest obła, ulistniona i pusta w środku. Pod ziemią mięsiste, silnie ukorzenione i nierozgałęzione kłącze (surowiec leczniczy)
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – kwiaty wyrastają na pokrytych gruczołami szypułkach, pachną miodem. Kwiaty są przedprątne i zapylane przez błonkówki, lub samopylne. Roślina miododajna.
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest to jedna z najwcześniejszych naszych roślin wiosennych, która rozpoczyna wegetację na przedwiośniu, gdy występują jeszcze nocne przymrozki.  Kwitnie od czerwca do sierpnia (kwitnienie trwa 2 do nawet 5 tygodni, jeżeli jest wilgotno, a powtórne następuje w sierpniu, o ile przekwitłe pędy zostaną przycięte).
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – do siedlisk tej rośliny należą: zarośla, brzegi potoków, mokre łąki. Spotykana w olszowych lasach łęgowych, torfowiskach niskich i przejściowych oraz w zbiorowiskach okrajkowych. Woli miejsca słoneczne, ale rośnie też w półcieniu, zawsze jednak stanowisko musi być wilgotne.
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – owocem jest trójdzielna torebka z licznymi trójgraniastymi nasionami o długości ok. 2,5 mm i ostrych kantach. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do 3 lat (19 lipca)
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – jest cenną rośliną leczniczą. Działanie (m.in.): wykrztuśne, uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, przyspieszające jej krzepnięcie czy zmniejszające poziom cholesterolu. Stwierdzono, że bardzo pomaga przy zmęczeniu wiosennym, apatiach, astenii oraz zwiększa odporność na choroby. Preparaty wielosiłu mogą być stosowane przez długi czas (19 lipca)
Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – nazwa rośliny pochodzi od słowa greckiego „polemos” (wojna) i łac. „coeruleum” (błękitny). W Starożytnej Grecji toczył się bowiem spór pomiędzy niejakim Polemonem z Pontu i Filetajrem z Kapadocji o to, kto jako pierwszy odkrył własności lecznicze tej rośliny (19 lipca)




y38.86.

wielosił błękitny, Polemonium caeruleum, wielosił błękitny zdjęcia opis, Polemonium caeruleum informacje zdjęcia, wielosił błękitny informacje właściwości, Polemonium caeruleum właściwości lecznicze, wielosił błękitny chwile zachwycone, Polemonium caeruleum chwile zachwycone,

11 komentarzy:

  1. Przepiękne foki w pełni oddają jego urodę. Rośnie w naszym ogrodzie już trzy lata. Jest przepiękny gdy ma kwiaty. Nie grzeszy urodą również, kiedy ich brak. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. A wiedziałaś o jego właściwościach leczniczych?
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Nie wiedziałam. Dziękuję:):):)

      Usuń
  2. bardzo ładny koziełek, bardzo ładnie dziękuję :-)

    Marek z Wlkp.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki Tobie wiem o właściwościach leczniczych tego cudeńka. Oczywiście wcześniej nie miałam o tym pojęcia. Dziękuję. Pewnie, gdybym miała możliwość, to posadziłabym tę roślinę w dużej ilości. ;D

    Miłego czwartku dla Ciebie. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Urody (kwiatom i liściom) tej rośliny na pewno nie brakuje :-) Pozdrawiam

      Usuń
  4. Taka kuracja jak najbardziej może być - piękne zdjęcia:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jest w moim ogrodzie dopiero od zeszłego roku, ale wyrósł i zakwitł cudnie, zachwycił mnie:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń