19 lutego 2018

Kwiaty znad wody

Przedstawiam dziś kilka gatunków roślin rosnących nad wodą, a nawet w wodzie, których nazwy gatunkowe, jak się przekonacie, także nawiązują do środowiska wodnego lub przynajmniej mokrego. 
Pierwsza z nich to rozpław sercowaty, któremu to gatunkowi postanowiłam poświęcić osobny wpis [link], a to ze względu na to, że z czasem zdjęć przybyło i żal mi ich nie pokazać  ;-P .

Rozpław sercowaty (Pontederia cordata L.) – gatunek jednoliściennej rośliny wodnej należący do rodziny rozpławowatych   (19 lipca)

Knieć błotna, kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny (Caltha palustris L.) – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny jaskrowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniona na całej półkuli północnej: występuje w całej niemal Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolita na bagnistych łąkach i w niższych partiach gór (11 maja)
Knieć błotna, kaczyniec błotny (Caltha palustris L.) – na szczytach rozgałęzionych łodyg rozwija się po kilka żółtych kwiatów o średnicy do 4 cm. Każdy posiada pięć płatków, niekiedy zabarwionych zielonkawo od spodu, bardzo liczne pręciki i 5-8 słupków. Roślina miododajna, nektar powstaje w miodnikach u nasady słupków.
Knieć błotna, kaczyniec błotny (Caltha palustris L.) –  kwitnie od marca do maja lub czerwca. Rośnie na wilgotnych łąkach, brzegach strumieni, w rowach i lasach łęgowych. Świeże ziele zawiera anemoninę, która w niewielkiej ilości działa  mlekopędnie, natomiast w większych ilościach jest toksyczna (nie jest zjadana przez bydło). Roślina posiada także właściwości lecznicze.
Knieć błotna, kaczyniec błotny (Caltha palustris L.) – łodyga o długości do 50 cm, lekko pokładająca się lub wzniesiona, rozgałęziona, gruba, pusta i naga. Liście duże, nerkowate, słabo karbowane, nagie, mięsiste i błyszczące. Liście odziomkowe na długich ogonkach, liście łodygowe na krótszych lub siedzące.
Knieć błotna, kaczeniec (Caltha palustris L.) – bywa uprawiana jako roślina ozdobna, szczególnie nadająca się na obrzeża oczek wodnych. Wymaga gleby stale podmokłej, stanowiska słonecznego. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział rozrośniętych kęp (jesienią).

Jakoś nie wiedziałam, że właściwa (naukowa) nazwa lilii wodnej to grzybienie białe (tak, w liczbie mnogiej!). Jest to nazwa rodzaju niemęskoosobowego (jak np. spodnie czy ferie), choć dawniej liczba pojedyncza (czyli "grzybień") była stosowana.

Plurale tantum (liczba mnoga pluralia tantum) – rzeczownik występujący pod względem formalnym jedynie w liczbie mnogiej mimo znaczenia liczby pojedynczej lub nieprzeliczalności desygnatu.

Grzybienie białe (Nymphaea alba L.), zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych. W wielu krajach gatunek z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objęty został ochroną prawną, w tym także chroniony jest w Polsce. Jest to roślina wodna o grubych, walcowatych kłączach. Liście i kwiaty unoszą się na wodzie.
Grzybienie białe, zwane nenufarem lub lilią wodną (Nymphaea alba L.)  – kwiaty białe, największe wśród roślin dziko występujących w Polsce (do 12 cm średnicy). Wyrastają długich szypułkach. Płatki korony liczne (do 20), ułożone spiralnie i stopniowo przechodzące w liczne pręciki (do 125). Kwitnie od czerwca do października. Kwiaty otwierają się tylko za dnia (przy temp. minimum 18 °C), zapylane przez owady, choć występuje też samopylność. Mają delikatny, łagodny zapach i trwałość 3-4 dni (4 sierpnia)
Grzybienie białe, zwane nenufarem lub lilią wodną (Nymphaea alba L.)  – liście z długim ogonkiem (nawet do 2,5 m długości). Unoszą się na powierzchni dzięki licznym komorom powietrznym w blaszce liściowej i ogonku oraz za sprawą śluzu wydzielanego przez włoski gęsto pokrywające spód liścia. Liście są skórzaste, duże (do 30 cm średnicy), u nasady głęboko wycięte. Z wierzchu zielone i pokryte woskiem, na spodzie fioletowe.

Mam tylko jedno zdjęcie tej rośliny, ale nie mogę jej pominąć. To kolejny gatunek, którego kwiaty mają tylko trzy płatki. Wcześniej poznałam i przedstawiłam Wam trzykrotkę oraz żabiściek pływający. No a teraz mamy żabieńca babkę wodną :-)

Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica L.) – gatunek rośliny nadwodnej z rodziny żabieńcowatych. W Polsce pospolity na terenie całego kraju.  Kwiatostany piętrowe, mocno rozgałęzione, w okółkach. Kwiaty obupłciowe, drobne, białe lub czerwonawe, u nasady żółtawe. Kielich 3-działkowy, korona 3-płatkowa. Kwitnie od czerwca do września (19 lipca)

Dotąd prezentowane rośliny sfotowałam w Botaniku, natomiast tę ostatnią, miętę nadwodną wypatrzyłam na brzegu Średniego Stawu, gdzie podeszłam, by popatrzeć na nadal kwitnący żabiściek pływający.

Mięta nadwodna, mięta wodna (Mentha aquatica L.) – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Występuje w części Afryki, na większości obszaru Europy oraz w Azji zachodniej i na Kaukazie. W Polsce częsta na niżu, w górach rozproszona (12 sierpnia)
Mięta nadwodna, mięta wodna (Mentha aquatica L.) – roślina wieloletnia, o silnym zapachu cytryny, limonki. Osiąga wysokość do 80 cm. Łodyga przeważnie wzniesiona, prosta lub rozgałęziona. Liście ogonkowe, jajowate lub owalne, ząbkowane na brzegach, długości 2-6 cm, owłosione. Podsadki podobne do innych liści.
Mięta nadwodna, mięta wodna (Mentha aquatica L.) –  kwiaty różowe /liliowe, skupione w okółkach na szczycie łodygi i tworzące kuliste kwiatostany, przynajmniej w dolnej części porozrywane. Nibyokółki znajdujące się w kątach najwyższej pary liści są dużo mniejsze i na krótszych szypułkach.
Mięta nadwodna, mięta wodna (Mentha aquatica L.) – ząbki kielicha lancetowate. Kielich jest prawie cylindryczny, ma 13 wyraźnych nerwów, a jego ząbki zakończone są szydlastym końcem. W gardzieli korony znajduje się pierścień włosków.
Mięta nadwodna, mięta wodna (Mentha aquatica L.) – kwitnie od lipca do września lub października. Siedlisko: bagna, brzegi cieków, rowy, mokre łąki.
Ze względu na zawartość olejków eterycznych i właściwości czyszczące stosowana jako jeden ze składników szamponów ziołowych, także stosowana w perfumach. Ze względu na zapach i aromatyczny smak bywa używana jako przyprawa.
y43.41. (87) id

rośliny wodne gatunki, rozpław sercowaty, Pontederia cordata, knieć błotna, Caltha palustris, grzybienie białe, Nymphaea alba, mięta nadwodna, Mentha aquatica, żabieniec babka wodna, Alisma plantago-aquatica, rośliny wodne zdjęcia informacje, rozpław sercowaty opis zdjęcia, knieć błotna opis zdjęcia, grzybienie białe opis zdjęcia, mięta nadwodna opis zdjęcia, Mentha aquatica zdjęcia informacje, żabieniec opis zdjęcia, rośliny wodne chwile zachwycone,

8 komentarzy:

 1. Aniko, od rozmaitości roślin w głowie mi się kręci, a gdy zobaczyłem znaną lilię wodną, patrzyłem na nią jak zagubiony wędrowiec na znaleziony drogowskaz – oto coś mi znanego. :-)
  Różnorodność flory, fauny też, potrafi oszołomić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybacz, Krzysztofie, tę mnogość roślin, ale wręcz szukam sposobów (pomysłów) na to, by jakoś "sprzedać" zdjęcia, które dotąd zrobiłam. Mimo wszystko, mają jakąś wartość ilustracyjną i poznawczą.
   Wierz mi, doznaję podobnego oszołomienia przy każdych odwiedzinach ogrodu botanicznego :-) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Jestem pod wrażeniem, są piękne Twoje ujęcia. nie umiem się napatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozpławu nie znałem, nawet z oczek wodnych w ogrodach, resztę znam świetnie, na Pogórzu są powszechne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha, cały Ty! Zanim przeczytałam Twoją wypowiedź, już wiedziałam co napisałeś. Jak zwykle: znałem, widziałem lub być może widziałem.

   Usuń
 4. Na rozpławem się rozpłynęłam... cudny, przecudny :) Zdjęcia jak zwykle piękne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozpław jest jeszcze dość mało znany w Polsce, ale bardzo ceniony za swą urodę. Jeśli masz jakiś zbiornik wody, to na pewno wypiękniałby dzięki tej roślinie :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...