12 grudnia 2015

Żabiściek pływający

Tylko od czasu do czasu zachodziłam na drugi brzeg Średniego Stawu, który przez całe lato służył za kąpielisko i miejsce plażowania. Gdzieniegdzie widywałam na wodzie sercowate listki żabiścieku. Gdy słońce świeciło, płaskie liście żabiścieku pływającego lśniły niczym lusterka - aż oślepiały.
Z pewnością ominęła mnie pełnia kwitnienia tej rośliny, przypadająca na maj i czerwiec, ale pod koniec sierpnia wypatrzyłam co najmniej kilkanaście białych kwiatów. Z bliska wydały mi się ładniutkie, choć troszkę "zmarnowane"- ich białe płatki były jakby pomięte. Okazuje się jednak, że taka ich jest uroda. Poza tym, to chyba pierwsze kwiaty o trzech płatkach, jakie dotąd widziałam.

Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae L.) - gatunek byliny należący do rodziny żabiściekowatych. Jest to rodzimy gatunek rośliny pływającej. Przypomina miniaturową lilię wodną.  (3 września)
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  12 sierpnia
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  20 sierpnia
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  20 sierpnia
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  29 sierpnia
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  29 sierpnia
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  29 sierpnia
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  29 sierpnia
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  29 sierpnia
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  3 września
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)  3 września
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae) 3 września-------------------------------------------
Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae L.) - gatunek byliny należący do rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Łacińską nazwę gatunkową żabiścieku można przetłumaczyć jako droga wodna żywiąca żaby.

Nymfeid, występujący w stojących i wolno płynących zbiornikach wodnych śródlądowych w Europie (z wyjątkiem dalekiej północy i krańców południowych) oraz w zachodniej i północnej Azji, poza tym zawleczony i zdziczały w wielu miejscach.
W Polsce do niedawna bardzo pospolity, obecnie zanikający z powodu degradacji siedlisk.
Żabiściek pływający to rodzimy gatunek rośliny pływającej. Przypomina miniaturową lilię wodną. Jest jedną z piękniejszych roślin wodnych Europy Środkowej.

Pokrój - roślina swobodnie unosząca się w toni wodnej z liśćmi pływającymi po powierzchni oraz pęczkiem korzeni zwisających w toni wodnej (rośnie jako składnik pleustonu). Jeśli rośnie w miejscu gdzie jest płytko, może się ukorzeniać.

Liście - wyrastają w rozecie o średnicy ok. 20 cm. Blaszka liściowa jest okrągła o nasadzie sercowato wciętej, średnicy do 6 cm. Nerwy pierwszego rzędu rozchodzą się pod kątem 75-90° względem głównej osi. Przestwory powietrzne znajdują się przy wiązkach przewodzących i dzięki nim liście pływają na powierzchni wody, przy dużym zagęszczeniu wzniesione są ponad wodę.

Kwiaty - białe, trójpłatkowe, wonne. Kwiaty pręcikowe wyrastają na szypułce długości do 4 cm pojedynczo lub skupione po kilka. Zawierają 9-12 pręcików w czterech okółkach. Kwiaty żeńskie rosną pojedynczo na szypułkach do 9 cm, słupek podzielony do mniej niż połowy długości. Kwitnienie następuje od maja do czerwca, z mniejszym natężeniem do jesieni.

Owoc - mięsisty typu jagoda. Owoce rozwijają się zawsze pod wodą. Nasiona mają 1-1,3 mm długości.

Żabiściek zimuje w postaci pączków śpiących (turionów) na dnie zbiornika. Wiosną wyrastają z nich młode rośliny.

Siedliska - głównie w starorzeczach, stawach i jeziorach. W miejscach, gdzie czuje się dobrze występuje bardzo licznie pokrywając spore połacie wody zielonym dywanem gęsto usianym kwiatami w porze kwitnienia.
Stanowisko - słońce, półcień.


źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5,


.96.18.
żabiściek pływający, Hydrocharis morsus-ranae, rośliny wodne filtrujące, żabiściek pływający wygląd opis, Hydrocharis morsus-ranae jak wygląda, żabiściek pływający zdjęcia informacje, Hydrocharis morsus-ranae zdjęcia informacje, żabiściek pływający chwile zachwycone, Hydrocharis morsus-ranae chwile zachwycone, białe kwiaty pływające, roślina wodna sercowate liście, okrągłe liście pływające
a

6 komentarzy:

 1. Bardzo ładna wodna roślinka. Kwiaty na tafli stawu zachwycają swoją oryginalnością, kolorystyką i prezentacją. Zawsze nienaganne postury i liście towarzyszki. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, jaki poetycki komentarz :-) Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 2. Trzy płatki - nie zastanawiałam się nad tym wcześniej, ale rzeczywiście to rzadkie zjawisko jeśli chodzi o kwiaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, chyba niewiele jest (powszechnie znanych) roślin, które mają tylko trzy płatki, ale mam jeszcze jedną taką w zanadrzu :-)

   Usuń
 3. Kwiaty roślin wodnych bardzo podobają mi się. Czasami zastanawiam się, na ile dla urody ich samych, a ile mojego podziwu mieści się w porze ich oglądania, w obrazie letnich dni..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że moje zdjęcia żabiścieku nie są specjalnie udane, ale i tak, patrząc na nie od razu przypominają mi się tamte bardzo ciepłe i pogodne dni z przełomu sierpnia i września. Kąpielisko opustoszało i wreszcie mogłam odkryć kwiaty tej rośliny.

   Usuń