31 grudnia 2015

Lato w ogrodzie

Okazjonalnie zdarzało mi się zaglądać do ogrodów, zatrzymać przy rabatach i podziwiać rosnące tam kwiaty. Te chwile wspominam z przyjemnością - ach, ileż tam było kolorów!

Dalia, georginia (Dahlia Cav.)
Liliowiec, dziennica (Hemerocallis L.) – rodzaj bylin z rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae).
Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek (Viola ×wittrockiana Gams)
Gerbera (Gerbera L.)
Dalia, georginia (Dahlia Cav.)
Funkia lancetolistna (Hosta lancifolia) - gatunek rośliny z rodziny liliowatych (Liliaceae)
Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea L.) - w górnej części łodygi wyrastają kwiaty tworząc jednostronne grono. Duże, zwieszające się w dół kwiaty mają purpurowoczerwony kolor, wewnątrz mają ciemniejsze plamki. Kwitnie od czerwca do września.
Floks, płomyk (Phlox)
Dalia, georginia (Dahlia Cav.)

Ogrody mają wiele zalet. Jeśli są pielęgnowane, zachwycają bogactwem kolorowych roślin o najrozmaitszych formach i pokroju. A kiedy nawet zostaną zapomniane, zarastają dziką roślinnością, zyskując inne, choć nie mniej interesujące (dla mnie) oblicze.
Inaczej ma się sprawa z łąkami i nieużytkami. Niezależnie od tego jak wyglądają, jak pięknie kwitną i tętnią życiem, niespodziewanie i nagle nadchodzi ich     kres.
Tak właśnie stało się z Łąką Niczyją, na której kiedyś fotowałam kurzyślad polny. Jak dobrze, że zdążyłam! Dosłownie, kilka dni później, ten cudowny skrawek ziemi stał się Czyimś Placem Budowy - w ciągu kilku godzin spychacz wyrównał teren, pozostawiając nagą ziemię.
Tyle mi zostało - wspomnienie. Tylko i aż tyle.

Wspomnienie Łąki Niczyjej
Wspomnienie Łąki Niczyjej

W nadchodzącym roku 2016 życzę Wam wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności, pogody ducha oraz realizacji planów i marzeń. I jak najmniej trosk i kłopotów oraz nieoczekiwanych pożegnań.
Wspaniałego Sylwestra!


w02.16


zdjęcia kwiatów, kwiaty ogrodowe chwile zachwycone, kwiaty ogrodowe zdjęcia, dalia zdjęcia, floksy zdjęcia chwile zachwycone, lilia żółta chwile zachwycone, letnia łąka maki zdjęcia, letnia łąka

4 komentarze:

 1. Kiedy wiosną zaczyna wszystko kwitnąć lubię spacerować po działkach kawałeczek za miastem, to taka mała oaza spokoju gdzie mieszkańcy uprawiają warzywa, grilują, niektórzy swoje małe skwerki zamieniają w mini ogrody botaniczne i to jest piękne.
  W 2016 życzę Ci równie udanych wypadów na łono natury i udokumentowania jej piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudnie jest tak sobie powspominać lato w ogrodzie... Szczęśliwego Nowego Roku! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Aniko za życzenia. Tobie również życzę szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję bardzo za wszystkie życzenia. Wszystkiego naj-najlepszego!

  OdpowiedzUsuń