21 grudnia 2015

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.)

Nie dość, że kwiaty jeżówki są duże, intensywnie różowe, mają wypukłe i kolczaste osadniki, i po prostu są zachwycające (na pewno miałabym je w swoim ogrodzie!!), to jeszcze ich nektar wabi niezliczone motyle! Te są tak łakome i zajęte, że całkowicie wyzbywają się płochliwości, a przy tym wdzięcznie pozują.
Oto kolejne rośliny z ogrodu botanicznego, które uwieczniłam podczas dwukrotnych odwiedzin we wrześniu. Zwłaszcza za pierwszym razem była przepiękna pogoda - ciepło, słonecznie i bezwietrznie, a sam ogród - tak kolorowy i kwitnący, wydał mi się rajem, w którym chciałabym pozostać.
Zdjęcia, niestety, nie oddają pełni bogactwa barw jeżówek. Oko jest znacznie doskonalszym aparatem fotograficznym. Ma jednak tę wadę, że choć "zdjęcia" długo mogą pozostać w pamięci, nie można zrobić z nich odbitek, ani podzielić się z innymi.
Już sam fakt zapisu zdjęcia w formacie JPG degraduje i uśrednia barwy (niweluje zróżnicowanie tonów i odcieni), jednak zapis w RAW ciągle mnie odstrasza wielkością plików, których mój laptop chyba by nie udźwignął podczas obróbki. Zresztą, przy moich umiejętnościach - pewnie nie warto.
Tak więc uraczę Was tym, co mam. W tak ponurym okresie każdy żywszy kolor zdaje się być na wagę złota.
     Jutro, 22 grudnia o godz. 5:48 nastąpi przesilenie zimowe i rozpocznie się astronomiczna zima. 20 marca 2016 r. o godzinie 5:30 wypadnie równonoc wiosenna. Bez osiemnastu minut astronomiczna zima potrwa 89 dni. No, ale mam nadzieję, że oznaki wiosny nadejdą wcześniej.
Niepocieszonych pocieszam - zima i jesień to najkrótsze pory roku, trwają "zaledwie" 89 i 90 dni. Wiosna i lato trwają zaś po 93 dni. To taki profit z tego, że Ziemia okrąża Słońce po orbicie, która nie jest okręgiem  :-)
 

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej.Jest rośliną ozdobną, wyhodowano kilka odmian różniących się barwą i budową kwiatów, a także wysokością roślin  (12 września)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - zielna bylina o wysokości 60-150 cm, rzadko do 180 cm (w zależności od odmiany), tworząca wzniesione kępy (fot. 12 września)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) kwitnie od lipca do października. Najwspanialej prezentuje się w bylinowych ogrodach wiejskich. Nadaje się to tworzenia barwnych, mieszanych rabat (fot. 12 września)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.)  posiada właściwości lecznicze. Tradycyjnie stosowana w leczeniu objawów przeziębienia i grypy oraz złagodzenia ich przebiegu.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - listki okrywy dużego koszyczka są ustawione w 2 lub 3 rzędach.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) jest rośliną miododajną. Kwiaty wabią owady, zarówno pszczoły, jak i motyle (fot. 24 września)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - koszyczki kwiatowe mogą być barwy białej, różowej, purpurowej lub czerwonej (fot. 24 września)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - każdy z zewnętrznych, języczkowatych kwiatów (4-6 cm) i wewnętrznych kwiatów rurkowatych jest przyrośnięty do czerwonawego, zaostrzonego i sztywnego przykwiatka, który wystaje ponad kwiaty rurkowate (fot. 24 września)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - pełny osadnik kwiatostanowy jest lekko wypukły. Kielich jest zredukowany do bardzo małego wyrostka, jedna z działek ma do 1 mm długości (fot. 12 września)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.)  jest całkowicie odporna na mróz oraz na szkodniki i choroby. Należy ją jednak chronić przed ślimakami. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych lub lekko ocienionych.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) -  po przekwitnięciu kwiatostany należy obciąć. Zalecane jest podwiązywanie rośliny, by się nie pokładała. Roślina źle znosi przesadzanie.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - łodyga zielona do czerwonej, wzniesiona, niekiedy nieznacznie rozgałęziona (fot. 12 września)


------------------------------------Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. We florze Polski czasami (rzadko) przejściowo dziczejąca z upraw (efemerofit).

Pokrój - zielna bylina o wysokości 60-150 cm, rzadko do 180 cm, tworzy wzniesione kępy.

Łodyga - zielona do czerwonej, wzniesiona, nieznacznie rozgałęziona.

Liście - naprzemianległe, jajowate do jajowatolancetowatych, nieregularnie ząbkowane, pomarszczone z obu stron, ciemnozielone z wyraźnymi jasnozielonymi nerwami. Blaszka liściowa jest gruba i błyszcząca.

Kwiaty - koszyczki kwiatowe barwy białej, różowej, purpurowej lub czerwonej. Listki okrywy dużego koszyczka są ustawione w 2 lub 3 rzędach. Pełny osadnik kwiatostanowy jest lekko wypukły. Każdy z zewnętrznych, fioletowych, języczkowatych kwiatów (4-6 cm) i wewnętrznych fioletoworóżowych kwiatów rurkowatych jest przyrośnięty do czerwonawego, zaostrzonego i sztywnego przykwiatka, który wystaje ponad kwiaty rurkowate. Kielich jest zredukowany do bardzo małego wyrostka, jedna z działek ma do 1 mm długości. Kwiaty wabią owady, zarówno pszczoły, jak i motyle.
Kwitnie od lipca do października. Roślina miododajna.

Korzeń - kłącze o długości do 15 cm, rozgałęzione, czerwonawobrunatne do ciemnobrunatnego na powierzchni. Posiada liczne podstawy łodyg. W środku jest włókniste i białe. Liczne korzenie są spiralnie skręcone. Na powierzchni drobno poprzecznie pomarszczone.

Jeżówka purpurowa - roślina lecznicza:

Ziele jeżówki purpurowej (Echinaceae purpureae herba) - wysuszone, całe lub rozdrobnione kwitnące nadziemne części rośliny oraz korzeń jeżówki purpurowej (Echinaceae purpureae radix) - wysuszone, całe lub rozdrobnione podziemne części rośliny. Oba surowce powinny zawierać odpowiednio minimum 1,0% lub 0,5% sumy kwasu kaftarowego i kwasu cykoriowego.

Działanie i zastosowanie - tradycyjnie stosowana w leczeniu objawów przeziębienia i grypy w celu skrócenia czasu infekcji dróg oddechowych oraz złagodzenia ich przebiegu. Ekstrakty stosuje się także we wspomaganiu działania układu odpornościowego. Przeprowadzone badania pokazały iż wyciągi nie mają wpływu na przebieg ani długość trwania przeziębienia. Istnieją też badania sugerujące iż przyjęcie leku bardzo wcześnie (przed pierwszymi objawami) może skrócić przebieg przeziębienia - jednakże nie jest to potwierdzone. Ew. substancje aktywne w leczeniu nie są jednoznacznie zidentyfikowane.
W listopadzie 2009 r, opublikowano wyniki badań świadczące o przeciwwirusowym działaniu preparatów z tego gatunku w stosunku do wirusów grypy H5N1, H1N1 oraz H7N7.


Roślina ozdobna - jeżówka purpurowa jest uprawiana wielu krajach świata, również w Polsce. Doskonale nadaje się na kwiat cięty, jest też uprawiana jako roślina rabatowa w ogrodach.
Najwspanialej prezentuje się w bylinowych ogrodach wiejskich. Nadaje się to tworzenia barwnych, mieszanych rabat. Pięknie wygląda sadzona w sąsiedztwie astrów i traw.

Uprawa i rozmnażanie
Roślina w Polsce całkowicie odporna na mróz oraz na szkodniki i choroby. Należy ją jednak chronić przed ślimakami.
Rośnie najlepiej w miejscach nasłonecznionych lub lekko ocienionych. Wymaga żyznych gleb, umiarkowanie wilgotnych oraz próchniczych. Wskazane jest ściółkowanie. Po przekwitnięciu kwiatostany obcina się. Źle znosi przesadzanie. Zalecane jest podwiązywanie rośliny by nie kładła się.
Jest to bylina krótkotrwała, ale tworzy dużo "samosiejek". Rozmnaża się przez podział albo przez sadzonki. Nasiona można wysiewać wczesną wiosną do inspektu, a po paru tygodniach przesadzać sadzonki na miejsce stałe.

Odmiany jeżówki purpurowej:
 • White Swan - duże, białe kwiaty języczkowe
 • Robert Bloom - kwiaty ciemno różowe
 • Alba - kwiaty białe
 • Magnus - kwiaty czerwone, środek kwiatostanu brązowo-pomarańczowy, w kształcie najeżonej kuli otoczonej ciemno różowymi płatkami
 • Leuchtstern - kwiaty purpurowe. 
 • Kim's Knee High - o kolczastym środku kwiatu i intensywnie różowych płatkach
 • Rubinstern -  ciemnoróżowe płatki. Kwiaty przypominają stokrotki
Najbardziej popularne w ogrodach są jeżówki o kwiatach purpurowych na obrzeżach i pomarańczo-brązowych w środku.źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4
Wyciąg z jeżówki purpurowej - fakty i mity


.98.90.

jeżówka purpurowa, Echinacea purpurea, jeżówka purpurowa zdjęcia opis, Echinacea purpurea zdjęcia informacje, jeżówka purpurowa właściwości lecznicze, Echinacea purpurea zastosowanie lecznicze, jeżówka purpurowa uprawa informacje, Echinacea purpurea rozmnażanie uprawa, jeżówka purpurowa chwile zachwycone, Echinacea purpurea chwile zachwycone, jeżówka purpurowa odmiany opis, Echinacea purpurea odmiany uprawa,

8 komentarzy:

 1. Bardzo ładne, naturalne zdjęcia:) Tak trzymać. Uwielbiam jeżówki (zapach też).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cieszę się :-) Jeżówki zachwyciły mnie, mimo, że w połowie września nie były już najpierwszej świeżości. Doprawdy, cudne kwiaty. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Jeżówki to bardzo ładne kwiaty. Zawsze podziwiam te purpurowe, jak i te żółciutkie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo wdzięczna do ogródków.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aniko, kwiaty i motyle są piękne, ale też i opis bardzo, bardzo mi się podoba. Ciekawy, ładnie napisany, taki od siebie. Proszę o więcej :-)
  Wyobrażam sobie, jak się kręciłaś w ogrodzie botanicznym, nie wiedząc na co patrzeć i gdzie kierować aparat. Miałaś ucztę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, tak! Wizyty w ogrodzie botanicznym były dla mnie wielkimi ucztami, zwłaszcza ta pierwsza, gdyż dużo roślin ładnie kwitło. Cieszę się, że Ci się podobało :-)

   Usuń
 5. Powiało latem, jak to miło wspomnieć!
  Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
  Niech będą one okazją do zadumy, ale i radości z rodzinnego spotkania.
  Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk.
  Oby magia Bożego Narodzenia przetrwała w nas jak najdłużej!
  Wesołych Świąt Aniko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, Ewo! Wesołych Świąt i... szybkiego nadejścia wiosny życzę!

   Usuń