19 grudnia 2015

Lato niebieskie

Tym razem kwiaty niebieskie "zebrane" wiosną i latem. Nie jest ich wiele, raptem kilka gatunków. Z pewnością jakieś przeoczyłam podczas swoich wypraw, możliwe też, że akurat nie odnalazłam lub nie odwiedziłam innych, gdy kwitły.
Wkrótce rozpocznie się zima i nareszcie przestanie ubywać dnia. Na wiosenne barwy trzeba jeszcze długo poczekać. Ale, ale! Czy pierwsze wiosenne kwiaty nie są właśnie niebieskie? Te maleńkie przetaczniki, cebulice, pierwsze fiołki... Ach, już prawie je widzę :-)

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) z rodziny astrowatych. Kwitnie od maja do września. Kwiaty zapylane są przez motyle, muchówki i błonkówki. Opis tej rośliny zobacz TUTAJ.
Barwinek pospolity (Vinca minor L.) z rodziny toinowatych. Kwiaty niebieskie lub jasnofioletowe o średnicy około 2,5 cm. Kwitnie od marca do maja. Opis tej rośliny przedstawiłam TUTAJ.
Wyka, prawdopodobnie ptasia (Vicia cracca L.) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych. Kwitnie od czerwca do września. Opis tej rośliny zobacz TUTAJ.
Kosaciec syberyjski (Iris sibirica L.) - gatunek rośliny należący do rodziny kosaćcowatych. Kwiaty niebieskofioletowe, z jasnym rysunkiem na dolnych płatkach. Kwitnie w maju i czerwcu. Opis tej rośliny zobacz TUTAJ.
Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) z rodziny ogórecznikowatych, kwitnie od czerwca do października, kwiaty zapylane są przez błonkówki. Inne zdjęcia kwitnącego latem żmijowca zobacz TUTAJ. Opis tej rośliny - TUTAJ.
Jasieniec piaskowy (Jasione montana L.) z rodziny dzwonkowatych. Kwitnie od czerwca do września, jest rośliną owadopylną. Opis tej rośliny przedstawiłam TUTAJ. Jasieniec kwitnący na biało zobacz TUTAJ.
Barwinek pospolity (Vinca minor L.) z rodziny toinowatych. Jest jedynym gatunkiem barwinka występującym w Polsce w stanie dzikim i to dość rzadkim.
Kosaciec syberyjski (Iris sibirica L.) - gatunek rośliny należący do rodziny kosaćcowatych. Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

I jeszcze dwie rośliny z ogrodu botanicznego, które czekają na identyfikację. Nie udało mi się odnaleźć tabliczek z ich nazwami. Później dowiedziałam się, że są to szałwie.

Szałwia, Niebieskie kwiaty
Szałwia trójbarwna, szałwia powabna (Salvia horminum, Salvia viridis)--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------NIEBIESKI - ze względu na swe wychładzające właściwości, kolor ten kojarzy się z latem i bezchmurnym niebem - relaksuje, odpręża i ułatwia zasypianie. Z psychologicznego punktu widzenia, niebieski kojarzy się z duchowością, spokojem i harmonią. Nasuwa na myśl beztroskie i wakacyjne chwile, bez zbędnych myśli i emocji. Dlatego też kolor niebieski ma na nas uspokajający wpływ i pozytywne działanie. Sprawia również, że spada aktywność naszego organizmu, uspokaja. Kolor odpowiedni dla osób zmęczonych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku.
Barwa niebieska poprawia znacznie naszą koncentrację i przyswajanie wiedzy. Sprzyja samodzielności, wspiera intuicję, ułatwia podejmowanie decyzji.

Niebieski chłodzi jak woda. Wycisza, a jednocześnie zwiększa inwencję, pobudza do pracy. Ułatwia przemianę materii, pracę serca i układu krążenia, zwalcza anginę, bóle uszu i choroby pęcherza. Koi oparzenia słoneczne, leczy bóle stawów, kontuzje i zwichnięcia.

Nie poleca się go jednak do malowania ścian pomieszczeń, ponieważ jest najzimniejszą z barw i mógłby powodować uczucie chłodu i trudności z zaaklimatyzowaniem się.
W nadmiarze może działać przygnębiająco. Niewskazany dla osób przygnębionych i zdenerwowanych.


źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,


.98.42.


niebieskie kwiaty, niebieskie kwiaty łąkowe, kwiaty niebieskie z łąki, kwiaty niebieskie zdjęcia, niebieskie kwiaty chwile zachwycone

10 komentarzy:

 1. Wspaniała przyroda! I te modre kwiaty, coś wspaniałego. A te roślinki do rozpoznania, to wydaje mi się, że ta pierwsza, to szałwia. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maksie, dziękuję za wskazówkę - to rzeczywiście "zwykła" szałwia. Do ustalenia pozostaje konkretny gatunek :-) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Jakie piękne zdjęcia. Wszystkie rośliny takie piękne. Niebieskie szczególnie piękne w połączeniu z innymi kolorowymi kwiatami. Pozdrawiam:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że zdjęcia sprawiły Tobie przyjemność. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. W to zdjecie wyki to bym najchetniej wskoczyla (tylko jak??) zeby sie w tych kolorach wykapac i wytarzac!!! Taka kolorowa kosteczka pozytywnej energii.
  Z parku tez sliczne, fajnie z tym czymsz rózowym w tle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcie wyki jest dowodem na to, że nawet w okresie wczesnego pstrykania (czerwiec'13) czasami udało mi się zrobić fajne zdjęcie. To coś różowe, to jeżówki purpurowe - właśnie o niej napisałam :-)

   Usuń
 4. Jak Maks - stawiam że to jakaś odmiana szałwii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce w środowisku naturalnym występuje 6 gatunków szałwii. Tę sfotowałam w ogrodzie botanicznym, więc może być to gatunek obcy. Pozostaje pytanie - jaki?

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...