Pomijając istotne właściwości lecznicze chabra bławatka okazuje się, że nawet jako chwast odgrywa pewną rolę, a jego obecność na polach nie jest aż tak niepożądana. Otóż stymuluje on wzrost zbóż. Od siebie dodam, że zdecydowanie upiększa uprawy :-) .
Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) z rodziny astrowatych. Inne nazwy ludowe: białasy, głowacz, jasieniec, kardy, kwiatek wołoszek, macoszka, modrak, modrzeńczyk, samosiejka, wasilek, wawer. |
Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) stymuluje wzrost pszenicy, jest rośliną leczniczą i miododajną, a ostatnio awansował do roślin ozdobnych, uprawianych w ogrodach. |
Kwiaty bławatków zwabiają owady zapylające, a ponieważ są miododajne, cenią je również pszczelarze. Dawniej z płatków uzyskiwano barwnik wykorzystywany do farbowania tkanin, papieru oraz żywności. |
Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) jest chwastem segetalnym, związanym z cyklem rozwoju zbóż. Kwitnie - od maja do września. Kwiaty zapylane są przez motyle, muchówki i błonkówki. |
Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) - korona o 5 rurkowato zrośniętych płatkach. Kwiaty brzeżne większe, 5 pręcików, słupek dolny, złożony z dwóch owocolistków. |
W środowisku naturalnym chabry bławatki rosną w zbożach, na nieużytkach, ugorach, rowach i łąkach oraz stanowiskach ubogich w związki wapnia. |
-----------------------------
Chaber bławatek (Centaurea cyanus L. 1753) – gatunek jednorocznej rośliny zielnej z rodziny astrowatych.
Nazwy ludowe chabra bławatka: białasy, głowacz, jasieniec, kardy, kwiatek wołoszek, macoszka, modrak, modrzeńczyk, samosiejka, wasilek, wawer.
Występuje w Europie oraz na Syberii Zachodniej. W Polsce pospolity chwast polny, archeofit.
W ostatnim czasie został doceniony za swoje właściwości lecznicze oraz walory dekoracyjne i bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Wyprowadzono od niego szereg odmian ozdobnych do uprawy w ogrodach, zarówno jako element naturalistycznej rabaty kwiatowej, jak i rośliny na kwiat cięty.
Pokrój - roślina zielna, słabo ulistniona, tworzy łany, osiąga wysokość 30-90 cm.
Łodyga - cienka, prosta, lekko żeberkowana, pajęczynowato owłosiona, rozgałęziona.
Liście - ułożone skrętolegle, najczęściej równowąskolancetowate, szarozielone, szerokości 2-5 mm. Dolne na ogonkach, z pojedynczymi, małymi ząbkami lub pierzastodzielne z 2-3 łatkami. Górne niepodzielone, siedzące.
Kwiaty - tylko rurkowate. Pojedyncze koszyczki kwiatowe o średnicy 2-3 cm wyrastają na szczytach pędów z łuskowatej, podłużnej okrywy. Przyczepki listków okrywy brzegiem piłkowanoząbkowane lub orzęsione. Korona o 5 rurkowato zrośniętych płatkach o barwie ciemnobłękitnej, czerwonej, różowej lub białej. Kwiaty brzeżne większe, 5 pręcików, słupek dolny, złożony z 2 owocolistków. Kwiaty przedprątne, zapylane przez motyle, muchówki, błonkówki.
Kwitnie - od maja do września.
Owoce - jedwabiście puszyste, przeważnie niebiesko-szarobrązowe z białym wierzchołkiem niełupki. Jedna roślina wytwarza około 700-1600 nasion. Owoce rozsiewane przez wiatr i mrówki. W glebie zachowują zdolność kiełkowania przez 5-10 lat.
Siedlisko - pola uprawne, gdzie rozsiewany jest razem ze zbożami, nieużytki, przydroża, ugory.
Jest chwastem segetalnym.
Często spotykany na glebach ubogich w wapń (roślina wskaźnikowa tych gleb).
Chaber bławatek - roślina lecznicza
Surowcem zielarskim jest kwiat chabru bławatka (Flos Cyani) zawierające antocyjany (cyjanina, pelargina), kwasy organiczne, sole mineralne, duże ilości manganu, niewielki ilości garbników.
Właściwości lecznicze - działa moczopędnie, polecany w różnych chorobach nerek, zapobiega tworzeniu się kamieni, ma działanie przeciwzapalne, leczy zapalenie spojówek, dobroczynnie działają okłady z chabra na zmęczone oczy i płukanki gardła oraz jamy ustnej w stanach zapalnych.
Wodne wyciągi z kwiatów chabru wywierają dość silne działanie moczopędne. Nawet kilkakrotnie zwiększają ilość wydzielanego moczu - tym więcej, im silniejsze było zahamowanie jego wydzielania. Działanie to przypisuje się glikozydom antocyjanowym.
Kwiaty chabru wykazują również łagodne działanie żółciopędne oraz przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wykorzystywane w niektórych chorobach oczu.
Napary z kwiatów chabru stosuje się doustnie w przewlekłych, mało nasilonych chorobach nerek, połączonych ze skąpym wydzielaniem moczu oraz obrzękach spowodowanych zatrzymaniem wody i soli w ustroju. Pomocniczo w stanach zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych, a także w kamicy nerkowej. Natomiast wraz z innymi ziołami również w niedostatecznym przepływie żółci do dwunastnicy.
Zewnętrznie stosuje się napar z kwiatów chabru w postaci przymoczek w zapaleniu brzegów powiek oraz spojówek, a także w nadwrażliwości na intensywne promieniowanie z ekranów telewizyjnych i monitorów komputera. Ponadto stosuje się go do zmywania owłosionej skóry głowy w łupieżu i grzybicy.
Napar na stan zapalny oczu - zmieszać 4 łyżki kwiatów chabru, 3 łyżki ziela świetlika i 2 łyżki kwiatów rumianku. Z takiej mieszanki wziąć 2 łyżki ziół i zalać 1 szklanką wrzącej wody. Naparzać pod przykryciem przez 15 minut. Odstawić na 15 minut, przecedzić. Przykładać ciepłe przymoczki na oczy w stanach zapalnych - kilkakrotnie w ciągu dnia.
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,
807511
Beautiful! :)
OdpowiedzUsuńI'm not sure, but thank you very much :-)
UsuńZbieram co roku, stosuję w swoich herbatkach ziołowo-kwiatowych:). Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńA ja dopiero przy okazji opracowywania tego wpisu dowiedziałam się o właściwościach leczniczych chabrów bławatków. Zresztą, to nie pierwszy raz, gdy zwykły chwast czy "zielsko" okazuje się cennym lekiem. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam :-)
UsuńSliczne! A jeszcze jak rosna razem z makami (maki to jedne z moich najulubienszych kwiatów) to juz w ogóle cudo.
OdpowiedzUsuńI masz racje - kiedys byly wszedzie, na kazdym polu, teraz dobrze jak sie chociaz na obrzezach uchowaja. Pewnie przez jakies chwastobójcze srodki.
Na Baśniowym Polu było mnóstwo maków - szpaler na skraju i wyspy na morzu pszenżyta; przemieszane z ostróżeczką polną - też piękną rośliną. Najwięcej chabrów znalazłam wśród żyta - chyba nie było potraktowane przez chwastobójczą chemię, bo na kłosach znalazłam też sporysz... A pól już coraz mniej, wszędzie atakuje aglomeracja. Coraz trudniej o zwyczajny, zapuszczony trawnik czy nieużytek. Właśnie straciłam kolejny - piękną Trójkątną Łąkę. Parking powiększają... eh. Pozdrawiam
UsuńNo i proszę bardzo śliczne, i zioło jak w sam raz dla mnie :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Można by rzec, że gotowe leki wyrastają prosto z ziemi. Reklamy tak nam namieszały w głowach, że chodzimy do apteki. W przyszłym roku ususzę sobie trochę kwiatów chabru :-). Pozdrawiam
UsuńNo właśnie, zdrowe, ale też piękne :) bardzo ładne Ci te zdjęcia wyszły
UsuńDziękuję i pozdrawiam :-)
Usuń