5 grudnia 2014

Fiołki i bratki z lasu i rabatki

Tegoroczna jesień, mimo, że ciepła i pogodna, rządzi się swymi prawami - słońce turla się nisko nad ziemią udając, że grzeje, owadów znów jak na lekarstwo, a rośliny usychają, zrzucają liście, żółkną, szarzeją, brązowieją, brunatnieją, giną lub zasypiają. Życie zamiera, przystaje, zapada w letarg, milknie.
Nie godząc się na tę wszechogarniającą martwotę domagam się kolorów i wiosennej witalności. Nie musi być to egzotyka, jaskrawość i przepych barw, na dziś wystarczy mi energia maleńkiego, pełnego prostoty fiołka polnego. Jego kuzyn, fiołek trójbarwny (dotąd go nie spotkałam) jest protoplastą znanych chyba wszystkim bratków. Bratków, czyli fiołków ogrodowych - to o nich informacje dziś przedstawiam. Tymczasem rozgrzejcie się w promieniach wiosennego i letniego słońca.

Fiołek polny (Viola arvensis Murr.)
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.)
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.)
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.)

A tu fiolek ogrodowy, zwany bratkiem wprost ze skrzynki balkonowej:

Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek (Viola ×wittrockiana Gams)
Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek (Viola ×wittrockiana Gams)
Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek (Viola ×wittrockiana Gams)

I znów kilka zdjęć fiołka polnego (tym razem ubiegłorocznych) z Mojego Lasu:
 
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.)
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.) - czyżby po żółtej części dolnego płatka tuptał maleńki lądzień czerwonatka lub jakieś inne, wielkie roztocze?   (fot. 19 maja)
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.)
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.)

--------------------------------------
Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek (Viola ×wittrockiana Gams) – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny fiołkowatych (Violaceae Batsch). Mieszaniec; powstał w wyniku skrzyżowania trzech dzikich gatunków fiołka: fiołka trójbarwnego (V. tricolor), fiołka żółtego (Viola lutea) i fiołka ałtajskiego (Viola altaica).
W Polsce bardzo często jest uprawiany jako roślina ozdobna; czasami przejściowo dziczeje (efemerofit). Roślina znana jest przede wszystkim z bogactwa barw kwiatów, które cechuje aksamitny połysk i lekki zapach.
Pokrój - krzaczkowaty, roślina o wysokości od 10 do 25 cm.

Łodyga - pokładająca się lub wzniesiona, mięsista, czterograniasta, rozgałęziona.

Liście - dolne - jajowato-sercowate, górne - podłużnie lancetowate. Kwiaty - we wszystkich niemal kolorach, również dwubarwne. Jeden z nielicznych gatunków roślin, u których spotykane są bardzo ciemne kwiaty, prawie czarne.

Kwiaty - duże (o średnicy do 12 cm), wyrastają pojedynczo na długich szypułkach z kątów liści. Kielich pięciodziałkowy, korona o pięciu wolnych płatkach. Boczne płatki skierowane są do góry i nakrywają brzegi płatków górnych. Jeden słupek o główkowatym i owłosionym znamieniu.
Okres kwitnienia: III, IV, IX, V, VI, X.
Bratki kwitną jesienią w roku wysiewu, a następnie od marca do czerwca następnego roku.
Zastosowanie
 • Roślina ozdobna uprawiana w ogromnej liczbie odmian. Najczęściej wykorzystywana jest do obsadzania rabat, skrzynek balkonowych, okien. Jest również uprawiana na kwiaty cięte - do małych bukietów i wieńców. Obecnie na rynku są także odmiany o zwisających pędach, niezwykle atrakcyjnie prezentujące się w wiszących pojemnikach.
 • W ziołolecznictwie napar z ziela bratka (fiołka trójbarwnego) służy do wspomagania leczenia przewlekłych schorzeń układu moczowego, dermatoz (chorób skóry) na tle zaburzeń przemiany materii takich jak trądzik, wysypki, egzemy.

Uprawa  -  z nasion wysiewanych od drugiej połowy czerwca do początku lipca do inspektu lub na rozsadnik. Nasiona należy lekko przykryć ziemią, podlać i zacieniować. Po wzejściu siewki pikuje się w rozstawie 4 x 5 cm. W końcu sierpnia lub w pierwszej połowie września rozsadę sadzi się na zagony w rozstawie 15 x 15 cm. Przed zimą bratki należy nakryć gałązkami świerka. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja w rozstawie 25 x 20 cm. 

Wymagania glebowe -  roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale preferuje glebę żyzną, próchniczą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Stanowisko  -  najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, rośliny wysadzone w półcieniu stają się wybujałe i słabo kwitną).


Wcześnie kwitnące grupy bratków:
 • hiemalis – obficie kwitnące, ale o małych kwiatach; odporne na niską temperaturę;
 • pirnańskie – o kwiatach z oczkiem;
 • vorbote – o bardzo dużych kwiatach; kwiaty w zarysie okrągłe, o czystych i intensywnych barwach
 • holenderskie wielokwiatowe – duże kwiaty w intensywnych barwach.
Bratki średniowczesne i późne:
 • roggli – o bardzo dużych kwiatach w wielu intensywnych barwach, wiele odmian ma na dolnym płatku odmiennie zabarwione oczko
 • szwajcarskie – obficie kwitnące i o silnym wzroście o dużych kwiatach; mieszanka wielkokwiatowa
 • Engelmana – bratki hodowli angielskiej o bardzo dużych kwiatach w różnych barwach (z wyjątkiem białej)
 • Orchideiflora – kwiaty bardzo duże w barwach pastelowych; brzegi płatków fryzowane, płatek dolny zgięty ku dołowi
 • trimardeau – obficie kwitnące, z oczkiem na dolnych płatkach; kwiaty duże (ale mniejsze niż u bratków poprzednich grup).
Ponadto jest wiele mieszanek oraz odmian nie należących do wyżej wymienionych grup.

Symbolika bratka - w tzw. języku kwiatów bratek symbolizuje troskę i myślenie o kimś.Informacje o fiołku ogrodowym  -  źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5 


88 212

fiołek ogrodowy opis uprawa, bratek ogrodowy informacje uprawa, bratek kolorowy rabatowy uprawa, biały fiołek polny mały, fiołek bratek polny, fiołek o białych kwiatach, fiołek polny zdjęcia grafika, fiołek polny jak wygląda, fiołek polny chwile zachwycone, malutki bratek biały fiołek


1 komentarz:

 1. Te malutkie, lesne, zawsze jako dziecko uparcie zbieralam, i zawsze mialam nadzieje ze TYM RAZEM je doniose do domu cale i zdrowe - ale zawsze byly juz niestety w stanie agonalnym... matka ratowali, co mogli, ale zwykle pacjenci schodzili w czasie reanimacji...

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...