26 grudnia 2015

Liatra kłosowa

Na niewielkiej rabacie w ogrodzie, w którym spędziłam wspaniałe popołudnie, rosła kępa oryginalnych kwiatów, których dotąd nie znałam. Było to niespełna pół roku temu, w połowie lipca, w pełni lata. Niby niedawno, a jednak... Gdyby nie zdjęcia, trudno byłoby mi uwierzyć, że naprawdę mogłam z bliska podziwiać liatry kłosowe.

Liatra kłosowa (Liatris spicata) -  gatunek roślin należący do rodziny astrowatych, pochodzący z Florydy.
Liatra kłosowa (Liatris spicata) - kwiaty drobne, tworzące złożone kwiatostany; są to drobne, puszyste koszyczki zebrane w długie, walcowate kłosy. W koszyczkach występują wyłącznie kwiaty rurkowate.
Liatra kłosowa (Liatris spicata) - bylina o sztywnych, wyprostowanych, gęsto ulistnionych łodygach. Pędzelkowate, fioletowe lub lilioworóżowe koszyczki kwiatowe tworzą kłosy o długości 15-30 cm.
Liatra kłosowa (Liatris spicata) - wymaga gleby średnio żyznej, przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Liatra kłosowa (Liatris spicata) - rurkowate kwiaty rozkwitają nietypowo - od góry ku dołowi kwiatostanu.
Liatra kłosowa (Liatris spicata) - liście proste, intensywnie zielone, dorastają do 30 cm. Łodyga osiąga wysokość 50-75 cm.
Liatra kłosowa (Liatris spicata) - kwitnie od lipca do września. Kwiaty miododajne - wabią pszczoły, a także motyle.
Liatra kłosowa (Liatris spicata) - roślina rabatowa, nadaje się również do kompozycji naturalistycznych. Niskie odmiany można sadzić w pojemnikach. Ścięte kwiatostany długo zachowują trwałość w wazonie.----------------------------------------Najważniejsze informacje o liatrze kłosowej (Liatris spicata) podałam w formie podpisów pod zdjęciami. Podaję jeszcze linki do stron źródłowych. Wszystkie są podobne w treści, ale dodatkowo zawierają wskazówki co do uprawy i rozmnażania roślin:   źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5źródło 6,

W kwestii kwiatów ogrodowych jestem laikiem, więc niespecjalnie rozróżniam liatrę grubokłosową od kłosowej, na podstawie zdjęć znalezionych w Internecie. Możliwe też, że inni również jej nie rozróżniają i dlatego znajduję zdjęcia opisane tak lub siak.

Dodane w listopadzie 2016 r.
Latem tego roku miałam możliwość zobaczenia zarówno liatry grubokłosowej, jak i kłosowej w poznańskim Ogrodzie Botanicznym. Wydaje mi się, że na powyższych zdjęciach jest jednak liatra grubokłosowa (Liatris pycnostachya Michx.). Jak wyglądają oba gatunki pokazałam TUTAJ.


**************


Liatra (Liatris Gaertn. ex Schreb.) - rodzaj roślin należących do rodziny astrowatych. Obejmuje około 40 gatunków pochodzących z środkowych i wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Gatunkiem typowym jest Liatris squarosa (L.) Michx.

Byliny o wzniesionych łodygach. Kwiaty drobne, tworzące złożone kwiatostany; są to drobne, puszyste koszyczki zebrane w długie, walcowate kłosy. W koszyczkach występują wyłącznie kwiaty rurkowate. Kwiatostany te rozkwitają w sposób nietypowy dla rodziny astrowatych, mianowicie poczynając od wierzchołka kłosa w dół

Gatunki uprawiane w Polsce:
 • liatra grubokłosowa (Liatris pycnostachya Michx.) - dorasta do 100 cm; ma długie, wąskie liście i ciemnoróżowe kwiaty, które kwitną od lipca do października.
 • liatra kłosowa, bezmian kłosowy (Liatris spicata (L.) Willd.) - gatunek częściej uprawiany w polskich ogrodach; dorasta do 50-75 cm; liście są krótsze i szersze niż u liatry grubokłosowej; purpurowe kwiaty kwitną od sierpnia do października.
 • liatra kropkowana (Liatris punctata Hook.)wpp.48


liatra kłosowa, Liatris spicata, liatra kłosowa zdjęcia opis, Liatris spicata zdjęcia opis, liatra kłosowa chwile zachwycone, Liatris spicata chwile zachwycone, liatra kłosowa kwiat ogrodowy, Liatris spicata obrazy informacje, fioletowe kłosy kwiaty ogrodowe, kwiat fioletowy kłos kolba

8 komentarzy:

 1. Bardzo ładny kwiat. Ogólnie to bardzo lubię różowe, czy fioletowe kwiaty, ale te kłosy są bardzo ładne. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo je lubię:) Także ze względu na chmary motyli, które zwabiają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy raz widziałam te oryginalne kwiaty i bardzo mi się spodobały, zwłaszcza w komplecie z motylami :-)

   Usuń
 3. Ulubiony kwiat mojego M. Od dawna goszczą u nas na rabacie. Niestety ciągle ich coraz mniej i corocznie je dosadzam. Pozdrawiam:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyj do źródeł (podałam linki) - jeśli liatry zaczynają słabiej kwitnąć i są mniejsze, to znaczy, że trzeba je przesadzić w nowe miejsce! Pozdrawiam

   Usuń
 4. Ostatnio staje się coraz modniejsza.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...