6 stycznia 2016

Jeszcze o platanach


Kilka miesięcy temu  prezentowałam platany klonolistne - jeden dość już wiekowy z Parku Wilsona oraz młode drzewka rosnące na ul. Strzeleckiej w Poznaniu. Tamte zdjęcia zrobiłam pod koniec marca, a więc w czasie, gdy drzewa były nagie.
O ile stary platan rozwinął "zwyczajne", typowe dla swego gatunku liście, o tyle młode platany zaskoczyły mnie ich odmiennym wyglądem. Zatem albo jest to odmiana platana klonolistnego Fastigata, albo... platan wschodni (odrębny gatunek!).
Oczywiście, liczę na pomoc w identyfikacji, a tymczasem przedstawiam kilka zdjęć liści platanów.
Starsi mają pierwszeństwo - to ulistnienie platana klonolistnego, rosnącego w Parku Wilsona, wcześniej przedstawionego TUTAJ:

Platan klonolistny (Platanus x acerifolia, Platanus x hispanica) - liście ustawione skrętolegle o dł. 12-25 cm i prawie takiej samej szerokości, 3-5-klapowe (rzadko niewyraźnie 7-klapowe) o nasadzie ściętej lub słabo sercowatej. Klapy płytko i rzadko ząbkowane  (fot. 17 czerwca)
Platan klonolistny (Platanus x acerifolia, Platanus x hispanica) - liście duże dłoniasto klapowane, podobne do liści klonów (stąd nazwa gatunkowa), jednak w przeciwieństwie do nich, są one ustawione skrętolegle.
Platan klonolistny (Platanus x acerifolia, Platanus x hispanica) - ulistnione drzewo rosnące w Parku Wilsona w Poznaniu, nieopodal wejścia głównego (fot. 17 czerwca)

Poniżej liście młodych platanów, które prezentowałam TUTAJ. W Internecie obejrzałam zdjęcia platanów wschodnich (nie było jednak zdjęć młodych okazów) i wydaje mi się, że posadzenie takich drzew na dość wąskim przystanku tramwajowym byłoby posunięciem raczej lekkomyślnym.
Może jednak jest to jakaś odmiana, np. Fastigata? Na tę nazwę natknęłam się przypadkiem, niestety nigdzie nie znalazłam opisu.

Liście tych młodych platanów mają wyraźnie inny kształt. Klapy są wydłużone i wąskie.
Platan klonolistny 'Fastigiata' (Platanus x hispanica 'Fastigiata')
Platan klonolistny 'Fastigiata' (Platanus x hispanica 'Fastigiata')
Platan klonolistny 'Fastigiata' (Platanus x hispanica 'Fastigiata')
Platan klonolistny 'Fastigiata' (Platanus x hispanica 'Fastigiata')
Platan klonolistny 'Fastigiata' (Platanus x hispanica 'Fastigiata')
Platan klonolistny 'Fastigiata' (Platanus x hispanica 'Fastigiata')
Pokrój młodych platanów rosnących na przystanku tramwajowym przy ul. Strzeleckiej w Poznaniu
Platan klonolistny 'Fastigiata' (Platanus x hispanica 'Fastigiata')


Przeglądając zdjęcia sprzed dwóch lat natknęłam się na... platany. W tamtym czasie wszystkie drzewa były dla mnie tylko drzewami - dużymi lub małymi, mniej lub bardziej ładnymi. Te wydały mi się piękne. Było słoneczne, późne popołudnie. Drzewa rzucały cienie na pobliską kamienicę i właśnie z powodu tej gry świateł i cieni włączyłam aparat, mimo silnego mrozu. 
Ach, jak dobrze, że w kadrze znalazły się także drzewa, strzeliste platany. Tym razem do identyfikacji wystarczył mi pobieżny rzut okiem - ta łuszcząca się kora i kuliste owoce wśród plątaniny gałązek.

Platany rosnące nieopodal ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu (fot. 23 stycznia 2014)
Platan klonolistny (Platanus x acerifolia, Platanus x hispanica)
Platan klonolistny (Platanus x acerifolia, Platanus x hispanica) -platan klonolistny -  link 1, link 2, link 3
platan wschodni -  link 4, link 5, zdjęcia,w.3.55.


6 komentarzy:

 1. Bardzo lubię platany, ze względu na ich korę. Jest ona bardzo ładna i taka oryginalna. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kora platanów przypomina mi wojskowe moro. W słoneczny dzień pień jakby niknie w światłocieniach powstałych przez liście. Wszystkiego dobrego!

   Usuń
 2. Nie pomogę, Aniko. Wydaje mi się, że nie widziałem takich platanów, chociaż przy mojej spostrzegawczości…
  Miło mi było obejrzeć zdjęcia tych pięknych drzew. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dobre chęci :-) Mam nadzieję, że wkrótce zajrzy tu mój zaprzyjaźniony znawca drzew i z pewnością pomoże.
   Wszystkiego dobrego w nowym roku!

   Usuń
 3. Nazwą 'Fastigiata' określane są najczęściej gatunki kolumnowe, o silnie wzniesionych pędach i stosunkowo wąskiej koronie, choć nie zawsze, czasem odmiany o tej nazwie mają jedynie uniesione do góry konary, a ich ogólny pokrój odstaje od kolumnowego i jest bardziej zaokrąglony. Zdjęcia młodych platanów w moim mniemaniu to zdjęcia Platanus orientalis- czyli platana wschodniego. Świadczą o tym wyjątkowo mocno powcinane liście. Ciekawe jest tylko, skąd ten gatunek, skoro się przyjęło i zawsze sadzi platany klonolistne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokrój tych młodych platanów (w stanie bezlistnym) pokazałam już wcześniej - widziałeś? Na razie te drzewa wyglądają niewinnie - smukłe i strzeliste. Widziałam jednak zdjęcia platanów wschodnich w Internecie. Jeśli to rzeczywiście one, to będzie się działo na tym przystanku. Pewnie jednak osoba odpowiedzialna za nasadzenia w mieście będzie już... nieosiągalna.
   Dziękuję za identyfikację i pozdrawiam :-)

   Usuń