15 maja 2016

Czeremchy z Mojego Lasu

Nie myliłam się sądząc, że w Moim Lesie rosną raczej krzewiaste formy czeremchy zwyczajnej. Wiele z nich ma jednak znacznie więcej niż 4 m wysokości.
Zdjęcia powstały w pierwszym tygodniu maja przy dość zmiennej aurze. Początkowo czeremchy pyszniły się niezliczonymi gronami białych kwiatów, ale z każdym dniem ich ubywało - płatki opadały i zaczynały zawiązywać się owoce. Z kolei czeremchy amerykańskie (późne) dopiero rozwijały liście i wykształcały pąki kwiatowe. Niedługo (a może już? Niestety, w ostatnim czasie nie odwiedziłam Mojego Lasu) i one zakwitną, lecz na początku maja oba gatunki można bardzo łatwo odróżnić.

Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) - gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych.
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) ma szeroką, jajowatą koronę i zwisające gałęzie. Drzewo dorasta do 15 m, krzew od 0,5 do 4 m wysokości.
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) - kwiaty białe, przyjemnie pachnące. Zebrane są w zwisający kwiatostan (grono) o długości do 15 cm (fot. 2 maja)
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.), inne nazwy: czeremcha pospolita, śliwa kocierpka, trzemcha, czeremucha, smrodynia.
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) kwitnie w kwietniu i w maju. Kwiaty zapylane są przez owady (fot. 2 maja)
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.)

Kwiaty czeremch odwiedzały duże zielone chrząszcze. Widziałam ich przynajmniej kilka. Myślę, że tym razem były to kruszczyce złotawki, a nie bardzo podobne do nich kwietnice różówki, które opisałam już kiedyś (zobacz).

Kruszczyca złotawka (Cetonia aurata) – gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny kruszczycowatych (fot. 7 maja)
Kruszczyca złotawka (Cetonia aurata) na kwiatach czeremchy zwyczajnej (fot. 7 maja)
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) - liście jasnozielone, eliptyczne, bardzo gładkie i nieco połyskujące, ustawione skrętolegle. Blaszka liściowa o ostro i dość płytko piłkowanych brzegach, ma długość do 12 cm i posiada do 12 nerwów bocznych (fot. 7 maja)
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) - już teraz, wiosną, wiele liści zyskuje ażurowy wzorek (fot. 8 maja)
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) - niektóre kwiaty już przekwitły, dając początek owocom  (fot. 2 maja)

A tak, w tym samym czasie wyglądały czeremchy późne, zwane amerykańskimi. Listki ledwie się rozwinęły i nie nabrały jeszcze zielonej barwy, a pączki kwiatowe dopiero się wykształcają.

Czeremcha amerykańska, czeremcha późna (Prunus serotina) – gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych (fot. 3 maja)
Czeremcha amerykańska, czeremcha późna (Prunus serotina) - liście owalne do szeroko lancetowatych, na końcu stopniowo lub nagle zaostrzone, u nasady klinowato zbiegające. Brzeg karbowano-piłkowany z ciemnoczerwonym gruczołkiem u nasady każdego ząbka (fot. 3 maja)
Czeremcha amerykańska, czeremcha późna (Prunus serotina) - blaszka liściowa nieco skórzasta, z wierzchu ciemnozielona i błyszcząca, od spodu jaśniejsza. Występuje co najmniej 15 par nerwów bocznych. Liście odmiany typowej osiągają od 5 do 15 cm długości i od 2,5 do 4 cm szerokości (fot. 8 maja)
Czeremcha amerykańska, czeremcha późna (Prunus serotina) - po lewej stronie. Z pewnej odległości młode liście mają czerwonawą (brązowawą) barwę (fot. 2 maja)
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) - fot. 2 majaOpis botaniczny czeremchy zwyczajnej oraz inne zdjęcia przedstawiłam TUTAJ.
Czeremcha amerykańska (późna) - link
Kruszczyca złotawka - link


w.64.60.


czeremcha zwyczajna, Padus avium, czeremcha zwyczajna kwiaty zdjęcia, Padus avium jak wygląda, czeremcha zwyczajna zdjęcia opis, Padus avium zdjęcia opis, czeremcha zwyczajna chwile zachwycone, Padus avium chwile zachwycone, czeremcha amerykańska, czeremcha późna, Prunus serotina, czeremcha amerykańska wygląd liści, czeremcha późna liście zdjęcia, Prunus serotina liście obrazy, czeremcha amerykańska chwile zachwycone, czeremcha późna chwile zachwycone, czeremcha zwyczajna inne nazwy,

7 komentarzy:

 1. Cudowne drzewo i piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze się czegoś nowego u Ciebie dowiem :-)tym razem juz wiem co to za chrząszcze :-)spotykam je w moim ogrodzie. Serdecznie zapraszam na candy ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę. Często mam spore trudności z właściwą identyfikacją gatunków (zwłaszcza roślin ogrodowych - tyle odmian!), więc jeśli coś się uda, to niechaj i inni mają z tego pożytek. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. śliczne - pienność to czasami kwestia przypadku - roślina "poszła by w drzewo" ale straciła główny pień i się rozkrzewiła.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...