3 maja 2016

Kwitnący rzepak

Nareszcie wybrałam się do Mojego Lasu. Jednak po drodze nie mogłam przeoczyć jaskrawożółtych pól kwitnącego rzepaku. Pojedyncza roślina niczym specjalnym się nie wyróżnia, ale całe ich morze? To tak, jakby w hołdzie dla wiosny rozścieliły się olbrzymie dywany, misternie utkane z najjaśniejszych promyków słońca. Wiosno, jesteś u siebie!
A co do rzepaku, który jeszcze nie jest zbyt wysoki - sprawdziłam czy aby nie mylę go z dość podobną gorczycą białą. Jednak nie, gorczyca biała zakwita dopiero pod koniec maja, poza tym ma inne liście.
A o lesie będzie kiedy indziej.

Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - odmiana kapusty rzepak należącej do rodziny kapustowatych. Jest jedną z najstarszych roślin oleistych, znanych człowiekowi już od ponad 2,5 tysiąca lat.
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - badania genetyczne wykazały, że jest krzyżówką kapusty warzywnej (Brassica oleracea) i kapusty właściwej (Brassica rapa).
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - nasady górnych liści swoją nasadą obejmują łodygę co najmniej w połowie jej obwodu.
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - jest uprawiany głównie w krajach Eurazji. W Europie Środkowej, w tym także w Polsce, rzepak jako roślina uprawna, pojawił się około XVI wieku (fot. 3 maja)
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - rośnie na żyznych glebach, niezakwaszonych, wzbogaconych w próchnicę, o głębokiej warstwie ornej i obojętnym odczynie.
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) występuje tylko w uprawie. Jest rośliną oleistą, pastewną i miododajną. Z oleju rzepakowego wytwarza się biodiesel – paliwo do napędu silników wysokoprężnych.
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - w ciągu dnia kwiaty są otwarte od wczesnych godzin porannych aż do późnego popołudnia.  Kwiaty zapylane są przez pszczoły, trzmiele (Bombus) i owady z rodziny smuklikowatych (Halictidae).
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - uprawa tej rośliny wpływa korzystnie zarówno na strukturę, jak i na żyzność gleby. Posiada bardzo silny system korzeniowy, którym głęboko spulchnia glebę i pobiera składniki pokarmowe z jej głębszych warstw.
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - łodyga wzniesiona i rozgałęziona o wysokości 1-1,5 m.
I jeszcze kilka zdjęć z poprzednich lat: 

Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - ulistnienie skrętoległe, liście sinozielone, pokryte woskiem. Liście dolne są powcinane i duże, górne małe i całobrzegie (fot. 22 kwietnia)
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Zazwyczaj wysiewa się ją w sierpniu. Kwitnie w następnym roku przez około 45 dni (fot. 28 maja)
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - owocem jest łatwo pękająca łuszczyna zawierająca wiele nasion. Nasiona rzepaku ozimego zawierają zwykle 45-47% tłuszczu (fot. 28 maja)
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - kwitnie w okresie od ostatnich dni kwietnia do ok. połowy maja (fot. 22 kwietnia)
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - kwiaty żółte, 4-płatkowe, o płatkach długości 9-18 mm. Zebrane są w grono dłuższe od liści (fot. 22 kwietnia)--------------------------------------------
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - odmiana kapusty rzepak należącej do rodziny kapustowatych. Jest jedną z najstarszych roślin oleistych, znanych człowiekowi już od IV wieku p.n.e.
Jak wykazały badania genetyczne jest krzyżówką jest krzyżówką kapusty warzywnej (Brassica oleracea) i kapusty właściwej (Brassica rapa).

Występuje tylko w uprawie. Dość często dziczeje z upraw, ale jest tylko efemerofitem.
Status we florze Polski: efemerofit, kenofit.
Jest uprawiany głównie w krajach Eurazji. W Europie Środkowej, w tym także w Polsce, rzepak jako roślina uprawna, pojawił się około XVI wieku.


Łodyga - wzniesiona i rozgałęziona o wysokości 1-1,5 m.

Kwiaty - żółte, 4-płatkowe, o płatkach długości 9-18 mm. Zebrane są w grono dłuższe od liści. W ciągu dnia kwiaty rzepaku są otwarte od wczesnych godzin porannych aż do późnego popołudnia.  Kwiaty zapylane są przez pszczoły, trzmiele (Bombus) i owady z rodziny smuklikowatych (Halictidae).

Liście - ulistnienie skrętoległe, liście sinozielone, pokryte woskiem. Liście dolne są powcinane i duże, górne małe i całobrzegie. Nasady górnych liści swoją nasadą obejmują łodygę co najmniej w połowie jej obwodu.

Owoc - łuszczyna zawierająca wiele nasion. Nasiona rzepaku ozimego zawierają zwykle 45-47% tłuszczu.

Korzeń - głęboki korzeń palowy (nawet 2 m) oraz liczne, ale słabo rozwinięte korzenie boczne.

Roślina jednoroczna lub dwuletnia. Zazwyczaj wysiewa się ją w sierpniu. Kiełkuje po 7 dniach od wysiewu. Przed zimą zdąży jeszcze wytworzyć skróconą łodygę z 8-10 liśćmi. Kwitnie w następnym roku przez około 45 dni. Łuszczyna pęka dość łatwo, stąd też przy zbiorze rzepaku mogą wystąpić dość duże straty.

Rzepak rośnie na żyznych glebach, niezakwaszonych, wzbogaconych w próchnicę, o głębokiej warstwie ornej i obojętnym odczynie. Wysokie plony rzepaku można uzyskać na lżejszych glebach, jeżeli tylko są one dość zasobne. Nie nadają się do tego celu gleby podmokłe i zakwaszone, suche piaski, a także torfy i mursze, które przyczyniają się do wymarzania rzepaku.

Rzepak wpływa dodatnio na strukturę gleby. Posiadając bardzo silny system korzeniowy, którym głęboko spulchnia glebę, pobiera składniki pokarmowe z głębszych jej warstw i wbudowuje w swoje tkanki. Duża ich część zostaje później na polu w postaci resztek pożniwnych, wzbogacając glebę w próchnicę. Rzepak, pozostając na polu od wschodów, aż do zbioru, przez niemal cały rok, chroni glebę przed erozją. Zatem uprawa tej rośliny wpływa korzystnie zarówno na strukturę, jak i na żyzność gleby. Rzepak jest rośliną, która dzięki technologii uprawy podobnej do stosowanej w zbożach, pozwala niewielkim kosztem uniknąć monokultury zbożowej i prowadzić w gospodarstwie uproszczony płodozmian, tak ważny dla zdrowotności pól i plonowania roślin.

Roślina oleista, jedna z najważniejszych roślin w tej grupie roślin uprawnych. Z nasion uzyskuje się olej jadalny (olej rzepakowy), z niego wytwarza się również margarynę i inne tłuszcze kuchenne.
Więcej informacji o zastosowaniach rzepaku - patrz źródła.źródło 1, źródło 2, źródło 3,
Okresy kwitnienia roślin miododajnych


w.54,89.


rzepak, Brassica napus, rzepak roślina uprawna zdjęcia, Brassica napus zdjęcia opis, rzepak chwile zachwycone, Brassica napus chwile zachwycone, żółte kwiaty na polu, zdjęcia kwitnącego rzepaku, owoce rzepaku zdjęcia, liście rzepaku zdjęcia,


8 komentarzy:

 1. Tyle mam 'żółtych' zdjęć, ale pól rzepaku jakoś mi się nie udało uchwycić.
  Chyba bez tego nie poczuję spełnienia.
  Z kwiatów i pałeczek nasiennych rzepak przypomina rukolę, może daleką kuzynkę? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, rokietta siewna (Eruca vesicaria), nazywana rukolą, należy do rodziny kapustowatych.

   Usuń
 2. W moich okolicach też już całe łany na żółto

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny rzepak i widac, że bardzo dobrze rośnie. też zastanawiam się nad tym aby zasiać woje pole rzepakiem. Nie wiem tylko którą wybrać odmianę. Może ktos z was będzie w stanie mi podpowiedzieć coś odnośnie tego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do syngenta
   Niestety, nikt Ci tu nie doradzi jaką wybrać odmianę i to z bardzo prostego powodu - to jest fotoblog, a nie poradnik rolnika.
   Pozdrawiam

   Usuń