23 maja 2016

Białe wianuszki, kwitnąca kalina koralowa

W całym ubiegłym roku poznałam dość dużo drzew i krzewów, zapamiętałam też miejsca, w których rosną konkretne gatunki. Jeśli tylko czas pozwala, zachodzę do nich jak do starych znajomych. Tym razem, będąc w Moim Lesie, odwiedziłam kaliny koralowe, które niedawno zaczęły kwitnąć. Latem opisałam ten gatunek, przedstawiając zdjęcia liści i owoców. Dotąd brakowało mi tylko zdjęć kwiatów (nigdy wcześniej ich nie widziałam, albo... nie zauważyłam). Oto i one.

Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) – gatunek krzewu należący do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae) [22 maja]
 
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) ma kwiaty niewielkie, białe, zebrane na szczytach gałązek w płaskie baldachogrona o średnicy do 10 cm 
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) – wszystkie kwiaty są 5-płatkowe.
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) – obupłciowe kwiaty środkowe mają dzwonkowaty kształt i są mniejsze (4-5 mm średnicy). 
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) – kwiatostan widziany z boku
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) – kwiaty brzeżne są większe (15-25 mm), z nierównej wielkości płatkami, płaskie i płonne - pełnią funkcję powabni.
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) – kielich niepozorny, z bardzo krótkimi ząbkami. Korona z krótką rurką i 5 łatkami. Pręcików jest 5, są zrośnięte z koroną i wystające.
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) jest częstym motywem pieśni ludowych, przewija się w tradycjach związanych z weselami i pogrzebami, symbolizując młodość i niewinność.
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) – kwiaty środkowe otwierają się po wewnętrznej stronie. Słupek dolny z krótką szyjką zakończoną trójdzielnym znamieniem.
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) – kwitnienie trwa od maja do lipca. Kwiaty w tym czasie zapylane są przez muchówki, wabione efektownymi kwiatostanami
Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) – blaszka liściowa jest szerokojajowata, tępo klapowana (z trzema, rzadziej pięcioma klapami), na brzegu grubo i nieregularnie piłkowana, u nasady słabo sercowata lub ucięta.


Poniżej kwiatostany ozdobnej odmiany kaliny koralowej o nazwie Roseum, zwanej śnieżną kulą.

Kalina koralowa 'Roseum' (Viburnum opulus 'Roseum'), potocznie zwana śnieżną kulą. Sadzona jest w ogrodach, ze względu na swój dekoracyjny pokrój i piękne kuliste, duże kwiatostany o średnicy 10 cm.
Kalina koralowa 'Roseum' (Viburnum opulus 'Roseum') - jej największą ozdobą są duże, kuliste kwiatostany. Kwiaty białe,  płonne. Kwitnie w maju i czerwcu. Roślina nie zawiązuje owoców.
Kalina koralowa 'Roseum' (Viburnum opulus 'Roseum') to szeroki, szybko rosnący krzew z asymetryczną, luźną koroną. Dorasta do 4 m wysokości.


Opis botaniczny kaliny koralowej oraz zdjęcia liści i owoców przedstawiłam TUTAJ.
Kalina koralowa 'Roseum' (Viburnum opulus 'Roseum') - link, link, link,


w71.43.


kalina koralowa, Viburnum opulus, kalina koralowa Roseum, kalina koralowa zdjęcia opis, Viburnum opulus zdjęcia informacje, kalina koralowa Roseum zdjęcia, kalina koralowa kwiaty kwiatnąca, Viburnum opulus kwiaty wygląd, kalina koralowa Roseum kwiaty, kalina koralowa chwile zachwycone, Viburnum opulus chwile zachwycone, kalina Roseum chwile zachwycone,10 komentarzy:

 1. Cudne. Moje ulubione. Mam je obie:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo! A czy rzeczywiście one niezbyt przyjemnie pachną? Bo ja nic takiego nie czułam.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Pompony albo śnieżne kule. Mnie trochę przypominały kwiaty hortensji.

   Usuń
 3. Faktycznie, jak pompony.
  Aniko, parę dni temu oglądałem kalinę Roseum nie znając nazwy tej pięknie kwitnącej rośliny. Planowałem poszukać informacji w internecie, a tu proszę! Znalazłem u Aniki, bo jak nie u niej, to gdzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem świetnie się złożyło :-) Choć gdybym nie sfotowała także, a właściwie przede wszystkim, kwiatów rosnącej dziko kaliny koralowej, to zdjęcia odmiany ozdobnej poleżałyby sobie odłogiem.

   Usuń
 4. Roseum mam w ogrodzie - zwykłej nie udało mi się rozsadzić. Krzewik nie tyle piękny co wdzięczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Roseum widziałam zza płotu i wydało mi się, że jej liście nie są tak pięknie wykrojone jak u gatunku. Za to kwiaty bardzo okazałe.

   Usuń
 5. so nice :) have a nice day:)

  http://itsmetijana.blogspot.rs/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta kalina z białymi kulami jest niesamowita. Ale bez zapachu. Ja mam kaline Burkwooda. Uwielbiam zapach jej kwiatow, ale jest zbyt mocny, aby zabrac je do domu

  OdpowiedzUsuń