29 maja 2016

Majówka w Ogrodzie Botanicznym

Kończy się maj, więc już najwyższy czas na migawki z pobytu w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu, który miał miejsce pierwszego (i nieco pochmurnego) dnia tego miesiąca. Wówczas stosunkowo niewiele roślin kwitło, a i ogrodowi sporo brakowało do przepychu i rozmaitości, jaki zapamiętałam z ubiegłorocznych, wrześniowych odwiedzin. Mimo wszystko, była to okazja do obejrzenia całego ogrodu oraz zobaczenia roślin, których latem albo próżno szukać, albo będą wyglądały inaczej.
Przedstawiam kilka roślin, które akurat wtedy kwitły lub wschodziły.

Żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum Bergmans), nazywany czasami obrecją ogrodową – mieszaniec powstały w wyniku skrzyżowania A. deltoidea z innymi gatunkami żagwinu.
Tulipan (Tulipa L.) – rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny liliowatych. Zalicza się do niego ok. 120 gatunków i co najmniej 15 tysięcy kultywarów (odmian uprawnych).
Ogród Botaniczny w Poznaniu - na jednej z tych kwater rośnie ożota zwyczajna (Galatella linosyris (L.) Rchb.f.)
Sasanka (Pulsatilla Mill.) – rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych. Należy do niego ok. 30 gatunków. Występują one przede wszystkim na terenach górskich Europy i środkowej Azji.
Sasanka (Pulsatilla Mill.) – w Polsce ochroną gatunkową objętych jest 6 gatunków. Wiele gatunków sasanek jest uprawianych jako rośliny ozdobne.
Knieć błotna, kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny (Caltha palustris L.) – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny jaskrowatych. W Polsce jest pospolita na bagnistych łąkach i w niższych partiach gór.
Skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia Ehrh.) – gatunek należący do rodziny skrzypowatych. To najokazalszy skrzyp spośród występujących poza strefą tropikalną. W Polsce występuje rzadko, przede wszystkim na pogórzu i w północnej części kraju. Na zdjęciu pędy zarodnionośne.
Skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia Ehrh.) - młode pędy płonne
Ogród Botaniczny w Poznaniu - kwitnące tulipany (fot.1 maja)
Ogród Botaniczny w Poznaniu - zapamiętałam nazwę tylko jednej odmiany tulipanów: Głos Wielkopolski. To te białe tulipany na pierwszym planie
Bergenia (Bergenia Moench) – rodzaj bylin z rodziny skalnicowatych. Obejmuje 9-10 gatunków pochodzących z Azji. W naturze rosną w wilgotnych miejscach na terenach skalistych i na urwiskach.
Bergenia (Bergenia Moench) - okazałe, masywne byliny osiągające do 0,5 m wysokości i rozrastające się za pomocą grubych, okrytych łuskami kłączy, tworząc rozległe płaty. Kwiaty okazałe, osiągają do 3 cm średnicy, zebrane w gęste, szczytowe kwiatostany wierzchotkowate, rozwijające się przed pojawieniem się nowych liści w danym roku.


żagwin ogrodowy - link 1, link 2,
bergenia - link 3, link 4,
skrzyp olbrzymi - link 5, link 6,
sasanka - link 7, link 8
tulipan - link 9,w76.54.

4 komentarze:

 1. Kiedyś miałem okazję zobaczyć ogród we Wrocławiu – piękne miejsce. Wyobrażam sobie, jak Anice szybko biegł czas w ogrodzie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego dnia było dość pochmurno, w ogrodzie jeszcze niewiele kwitnących roślin, więc to raczej ja szybko obeszłam teren i pojechałam dalej. Ale wkrótce znów się tam wybiorę na prawdziwe łowy :-)

   Usuń
 2. Tez bylem we Wrocku kiedys. W poszukiwaniu znawców roslin trafiłem na twoj niezwykły blog. Mam prośbe: czy mogłabyś mi pomóc w identyfikacji paru dziko rosnacych w naszym regionie roslin ? Jesli tak, to prosze o maila: mimoza malpa op kropka pl

  OdpowiedzUsuń