17 maja 2016

Biała magnolia

Dawno temu Park Wilsona w Poznaniu był ogrodem botanicznym. Nieopodal głównego wejścia, po lewej stronie rośnie urodziwa magnolia kwitnąca w drugiej połowie kwietnia mnóstwem wielkich, białych kwiatów. W ubiegłym roku zidentyfikowałam ją jako magnolię gwiaździstą, ale teraz sądzę, że się myliłam. Magnolia gwiaździsta jest bowiem krzewem (rzadko drzewem), osiągającym zaledwie 3 m wysokości.
Ta magnolia jest całkiem spora - mierzy ok. 7 m. Najniższa gałąź znajduje się na wysokości mojego wzroku. I właśnie rozmiary tego drzewa wskazywałaby na magnolię japońską. Lecz poza tym - po obejrzeniu wielu zdjęć w Internecie i przeczytaniu opisów obu gatunków magnolii, mogę stwierdzić tyle, że... na dwoje babka wróżyła. Nie zdziwiłabym się (przy moim "szczęściu"!), gdyby się okazało, że to jeszcze jakiś inny gatunek, bądź odmiana magnolii :-) .

Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - gatunek drzew lub krzewów, należący do rodziny magnoliowatych. Kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty duże, szeroko otwarte o 6-9 płatkach, mają biały kolor i lekko pachną. Wewnątrz kwiatu liczne pręciki i słupki, ułożone w apokarpijne słupkowie  (18 kwietnia)
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, mają średnicę około 10 cm, składające się z 6-9 płatków (11 kwietnia)
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - nie występuje w Polsce w środowisku naturalnym. Jest uprawiana jako roślina ozdobna w parkach, ogrodach botanicznych i ogródkach przydomowych  (22 kwietnia)
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - tak wyglądały gałązki i pąki kwiatowe 2 kwietnia.
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - ma bardzo dekoracyjny, moim zdaniem, układ gałązek - 2 kwietnia
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - pojedyncze duże pąki kwiatowe są jedwabiście owłosione, osadzone na końcach gałązek (7 kwietnia)
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - najmniej kapryśna w uprawie, jednak późno wchodząca w okres kwitnienia (po 10-15 latach). Kwiaty lekko pachnące, białe, zaróżowione u nasady  (11 kwietnia)
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) to drzewo tolerancyjne w stosunku do gleby, preferuje podłoża umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, lekko kwaśne. Stanowisko słoneczne lub pół cieniste (11 kwietnia)
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - pędy cienkie i nagie, pachnące żywicą (11 kwietnia)

Poniżej zeszłoroczne zdjęcia kwiatów magnolii. Wówczas drzewo kwitło naprawdę obficie. Zrobiłam wówczas sporo zdjęć, ale prawie wszystkie wyszły zbyt ciemne. Zamiast wydłużyć czas naświetlania (ponieść EV), "namiętnie" go skracałam, obawiając się prześwietlenia.

Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - kwiaty są jej główną ozdobą, ale są mniej dekoracyjne niż kwiaty magnolii pośredniej czy magnolii gwiaździstej  (15 kwietnia)
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - liście pojedyncze, duże (5-15 cm), odwrotnie jajowate, nieowłosione i błyszczące  (15 kwietnia)

Tegoroczna wiosna jest kapryśna i chłodna. Czekałam na bujny rozkwit magnolii odwiedzając ją co kilka dni. Początkowo mogłam fotografować kwiaty rosnące na wyższych gałęziach, na dolnych ciągle ich nie było. Gdy wreszcie zakwitły, okazało się, że na skutek chłodnych nocy, wiele kwiatów zmarniało - na płatkach pojawiły się rdzawe, niefotogeniczne plamy.
 
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) zakwita dopiero po kilkunastu latach od posadzenia. Starsze drzewa kwitną bardzo obficie  (18 kwietnia)

Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - korona w kształcie piramidy, gałęzie rozpościerają się nisko nad ziemią (11 kwietnia)
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - kora pnia dość gładka, szaro-brązowa, natomiast młode pędy są zielone z małymi brązowymi plamkami.
Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - wygląd kory. Pień tego konkretnego drzewa ma średnicę ok. 20 cm

Kwitnąca magnolia w wersji abstrakcyjnej :-)

Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.)


Widziałam znów tę magnolię kilka dni temu. Po kwiatach nie ma już śladu, drzewo się zazieleniło wtapiając się w tło. Kto nie widział kwitnącej magnolii ten nie domyśli się teraz, że całkiem niedawno owo drzewko wyglądało tak zjawiskowo. 


-----------------------------------------------------Na wszelki wypadek podaję opisy obu gatunków magnolii - japońskiej i gwiaździstej.


Magnolia japońska (Magnolia kobus DC.) - gatunek drzew lub krzewów, należący do rodziny magnoliowatych. Pochodzi z Korei i Japonii.
W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym, jest uprawiana jako roślina ozdobna w parkach, ogrodach botanicznych i ogródkach przydomowych.
Jest też wykorzystywana jako podkładka dla innych gatunków magnolii.


Pokrój - drzewo lub krzew. Jest największą z magnolii uprawianych w przydomowych ogródkach, osiąga wysokość do 10 i więcej m. Ma piramidalną koronę, nisko rozgałęziającą się nad ziemią.

Pędy - cienkie i nagie, pachnące żywicą. Pojedyncze duże pąki, jedwabiście owłosione, osadzone na końcach gałązek. U starszych drzew gałęzie pokładają się na ziemi i ukorzeniają.

Liście - pojedyncze, duże (5-15 cm), odwrotnie jajowate i nieowłosione, błyszczące. Sproszkowane liście magnolii japońskiej są używane na Dalekim Wschodzie do przyprawiania ryżu.

Kwiaty - duże, szeroko otwarte kwiaty o 6-9 płatkach, mają biały kolor i lekko pachną. Rozwijają się wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści. Kwiaty są główną ozdobą magnolii japońskiej, ale są mniej dekoracyjne niż kwiaty magnolii pośredniej czy magnolii gwiaździstej.
Kwitnie - kwiecień-maj.
Magnolia japońska zakwita dopiero po kilkunastu latach od posadzenia. Starsze drzewa kwitną bardzo obficie.

Owoc - mieszek zawierający bardzo dekoracyjne nasiona z czerwoną osnówką. Roślina może być rozmnażana przez nasiona.

Wyróżnia się dwie odmiany magnolii japońskiej: var. kobus i var. borealis Sarg.********************


Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) - gatunek drzew lub krzewów, należący do rodziny  magnoliowatych. Pochodzi z Japonii. W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym. Jest uprawiana, jako roślina ozdobna w parkach, ogrodach botanicznych i ogródkach przydomowych. Jest obok magnolii pośredniej jednym z częściej sadzonych gatunków magnolii.


Pokrój - krzew, rzadziej drzewo. Osiąga wysokość do 3 m i średnicy do 4 m, o koronie regularnej i zaokrąglonej.

Liście - duże, skórzaste, odwrotnie jajowate, wydłużone i błyszczące. Jesienią przebarwiają się na brązowo.

Kwiaty - duże o średnicy 10-15 cm, pachnące. U różnych odmian mają kolor od białego do czerwonopurpurowego. Ich płatki, w liczbie kilkunastu, nie są zróżnicowane na kielich i koronę. Początkowo płatki ułożone są w gwiazdę, później rozwierają się do tyłu. Wewnątrz kwiatu liczne pręciki i słupki, ułożone w apokarpijne słupkowie.
Kwitnie krótko, ale najwcześniej ze wszystkich magnolii, bo już z początkiem kwietnia i bardzo obficie w stanie bezlistnym, często już w drugim roku po zasadzaniu.

Owoc - mieszek. Z nasion można wyhodować sadzonki.

Wymagania - magnolie najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub pół cienistych. Magnolia gwiaździsta potrzebuje głębokiej i żyznej gleby, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-7). Młode rośliny są wrażliwe na silne mrozy, starsze drzewa są odporne na mróz. Jednak przy silnych mrozach u niektórych odmian przemarzają pąki kwiatowe.

Magnolie rzadko atakowane są przez choroby i szkodniki. Przy podlewaniu magnolii nie wolno zwilżać wodą liści, gdyż sprzyja to szerzeniu się chorób bakteryjnych i grzybowych.
Magnolia japońska - link, link, link, link,
Magnolia gwiaździsta -  link, link, link, link,
Magnolia - link, link,


w65.88.


magnolia japońska, Magnolia kobus, magnolia japońska zdjęcia opis, Magnolia kobus zdjęcia opis, magnolia japońska chwile zachwycone, Magnolia kobus chwile zachwycone,magnolia gwiaździsta opis,

2 komentarze:

 1. Oj, tak!: kwitnąca magnolia, niezależnie od gatunku, wygląda zjawiskowo pięknie. Zadziwia kontrast w wyglądzie drzewa: w kwietniu zapatrzenie i olśnienie, w maju przechodzi się obok nie zauważając drzewa, tak… zwykłego w wyglądzie.
  Oglądając kwiaty, i ja zauważyłem rdzawe plamy na płatkach po nocnych przymrozkach. A poza tym stanowczo za krótko kwitnie to drzewo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem więcej - uważam, że wszystkie drzewa kwitną zbyt krótko, a wiosna nie ma prawa tak szybko przemijać!

   Usuń