28 kwietnia 2016

Owady na łące

Przedstawiam dziś kilkanaście owadów, które spotkałam na moich łąkach. Niektórych nie byłam w stanie zidentyfikować dokładnie co do gatunku, podaję jednak rodzinę, do której należą. Zdjęcia powstały rok i dwa lata temu.
Na początek maleńki motylek z rodziny wąsikowatych siedzący na kwiatku rogownicy polnej. Taki mikrus, za to jaki wąsal!

Wąsikowate (Adelidae) - rodzina motyli licząca około 300 gatunków (w Polsce występuje 28). Są to małe, delikatne motylki, mniej lub bardziej metalicznie ubarwione, aktywne w ciągu dnia i charakteryzujące się bardzo długimi, stosunkowo grubymi czułkami, które u samców mogą być od 1 do 3 razy dłuższe niż skrzydła przednie (11 maja)
Więcej informacji tu, tu, tu i tutaj. Zdjęcia różnych gatunków - tutaj.

Czy wiecie jak wygląda pszczoła? Na pewno nie tak jak na dwóch poniższych zdjęciach.
Niestety, nie mam pojęcia jakie to gatunki błonkówek. Być może należą do rodziny smuklikowatych (Halictidae)?Czarna błonkówka z rodziny smuklikowatych (Halictidae)
Nęczyn (Sphecodes sp.) z rodziny smuklikowatych (Halictidae)

Czy na poniższych trzech zdjęciach są pszczoły? Wydaje mi się, że tak.

Pszczoła
Pszczoła
Pszczoła

Za to udało mi się zidentyfikować dwóch przedstawicieli osowatych.
Na gniazdo klecanek natknęłam się przypadkiem na Suchej Łące, nieopodal Mojego Lasu. Znajdowało się na ziemi i w pierwszej chwili pomyślałam, że jest to rozpadająca się szyszka. U dołu owej "szyszki" zauważyłam jednak gromadkę czarno-żółtych owadów. Zaciekawiło mnie co robią.
Tego dnia było pochmurno i niezbyt ciepło. Pewnie dlatego klecanki były mało aktywne, wręcz ospałe.

Klecanka rdzaworożna, klecanka pospolita (Polistes dominula) – gatunek błonkówki z rodziny osowatych i podrodziny Polistinae. Robotnice długości ok. 14 mm, królowa 16 mm. Czułki pomarańczowożółte, ubarwienie ciała czarno-żółte. Tworzy niewielkie, jednoroczne społeczeństwa. Potrafi użądlić najbardziej boleśnie ze wszystkich występujących w Europie owadów. Preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, zasiedla suche i ciepłe tereny otwarte. Budowa gniazda trwa około miesiąca. Tworzone jest ono z masy papierowej i składa się z pojedynczego plastra z niewielką liczbą komórek, przytwierdzonego do podłoża krótkim styliskiem, pozbawione jest osłon (17 sierpnia)

Ta ładna, choć trochę dziwna osa, to owad z rodzaju kopułka. Bardzo charakterystyczny z tym swoim odwłokiem. W Polsce występuje 7 gatunków, z wyglądu różniących się układem plam na ciele.

Kopułka (Eumenes spp.) - rodzaj owadów błonkoskrzydłych należący do rodziny osowatych, nietworzących kolonii (żyjących samotnie). Liczy ponad 100 gatunków (w Polsce występuje 7). Ciało smukłe, silnie wydłużone (10-17 mm). Tulów bulwiasty, lecz pierwszy segment jest stylikowaty, oddzielony od pozostałych przewężeniem. Ubarwienie bardzo kontrastowe, np. czarno-żółte. Czułki podwinięte na końcach. Czas lotu od maja do września (10 sierpnia)
Więcej informacji tu, tu i tu.

A tu maleńki owad, rzekłabym muszka, choć fachowo nazywa się inaczej. Ale jak i do jakiej rodziny należy?

Mała muszka z dużymi skrzydłami
Poniżej dwóch przedstawicieli owadów z rodziny leniowatych, których ciało jest drobne lub średniej wielkości, mało zróżnicowane, o długości od 3,5 do ponad 10 mm.

Leniowate (Bibionidae) – rodzina muchówek z podrzędu długorogich. Na świecie opisano około 700 gatunków tych owadów, z czego w Polsce występuje 19 gatunków.
To również owad z rodziny leniowatych. Najbardziej przypomina mi Bibio lanigerus jednak ten gatunek jest jasno owłosiony. Włoski owada na zdjęciu są brązowe (19 kwietnia)
Ten sam owad z rodziny leniowatych (Bibionidae) - samiec. Leniowate to mocno owłosione, czarne lub brązowe, smukłe muchówki. Oczy duże, zwykle owłosione, u samców holoptyczne. Głowa samic węższa, lecz całe ciało jest  masywniejsze. 

I jeszcze kilka chrząszczy:

Strangalia przepasana (Stenurella bifasciata) - gatunek roślinożernego chrząszcza z rodziny kózkowatych. Głowa, nogi i czułki czarne. U samicy pokrywy czerwone z rysunkiem w kształcie krzyża. Pokrywy samca żółtobrązowe, a ostatnie segmenty odwłoka czerwone  (28 czerwca)
Osiewnik (Agriotes) - rodzaj chrząszczy z rodziny sprężykowatych. W Polsce występuje 8 gatunków, m.in.: osiewnik ciemny (A. obscurus), osiewnik rolowiec (A. lineatus), osiewnik skibowiec (A. sputator) czy osiewnik czarny (Ectinus aterrimus). Larwy (drutowce) żerują na częściach podziemnych zbóż, warzyw i roślin pastewnych (ich rozwój trwa do 6 lat), przez co mogą wyrządzać znaczne szkody (5 maja)
Grzebyczak żółtawy (Cteniopus sulphureus) - jasnożółty chrząszcz o długości 7,5-10 mm, często gromadnie występujący na  kwiatach marchwi zwyczajnej i innych roślin baldaszkowatych. Występuje od czerwca do sierpnia na nasłonecznionych skrajach lasów, polanach, pastwiskach i łąkach.Należy do rodziny czarnuchowatych  (7 lipca)
Rozdestnica wrotyczówka (Galeruca tanaceti) – owad z rodziny stonkowatych. Imagines i larwy zjadają liście roślin zielnych. Imagines chętnie żerują o zmierzchu lub w dni pochmurne. Zasiedla łąki, nieużytki, polany, przydroża czy ogrody. Występuje od czerwca do października   (11 października)

A ten maleńki słonik jest przedstawicielem podobno najliczniejszej rodziny owadów, a nawet całego królestwa zwierząt. Rodzina ryjkowcowatych (Curculionidae) obejmuje około 50 tysięcy gatunków.

Ryjkowcowate, słoniki (Curculionidae) – rodzina roślinożernych owadów z rzędu chrząszczy. W Polsce występuje ok. 770 gatunków należących 20 rodzajów. Długość ciała 2,5-50 mm. Charakteryzują się aparatem gębowym przekształconym w niespłaszczony od góry ryjek o różnym kształcie i długości. Na ryjku znajdują się przeważnie kolankowato zgięte i buławkowate czułki. Nogi dość silne, u niektórych przystosowane do skakania  (1 czerwca)Owadom spotykanym na łące poświęciłam więcej wpisów. Zobacz też:
 1. Owady na łące - bzygowate
 2. Owady na łące - muchy
 3. Owady na łące (2)
 4. Wojsiłka zwyczajna - niczym z kreskówki
Linki dotyczące pszczół - link 1, link 2, link 3,
Błonkówki - link 4, link 5
Osy - link 6, link 7,


w51.1757 komentarzy:

 1. Ja roboczo zakładam, że wszystkie okazy w odcieniach brązu, ugru i sieny palonej ubrane w przykrótką etolę to pszczółki ;)
  Rozdestnica przypomina owadziego Dartha Vadera.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoje założenia mogą okazać się słuszne, albo niemal słuszne :-)

   Usuń
 2. Niestety nie znam się na owadach. Rozpoznam tylko kilka w tym naszą pracowitą pszczółkę. Nie lubię chrząszczy, ale nigdy nie wyrządzam im krzywdy. Niech sobie będą. A te na Twoich zdjęciach nawet niebrzydkie. Zazdroszczę łąki. U nas do nich daleko, ale kiedyś jak się zrobi ciepło wybiorę się na wycieczkę. Kocham łąkowe rośliny. Są przepiękne.Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie natrafiłam na zdjęcia owadów z rodziny smuklikowatych i wydaje mi się, że te dwie "niepszczoły" mogą do niej należeć.
   Co do łąk - w mojej okolicy kurczą się coraz bardziej lub w ogóle znikają, ale nawet na skrawku nieużytku można znaleźć coś ładnego. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Rozdestnica - ciekawa nazwa, a kopułka jest latającą salamandrą. Tak pomyślałem widząc zdjęcie. Ryjkowcowatych jest 50 tysięcy gatunków!? Ilość czyniąca wrażenie.
  Aniko, dla mnie to czysta egzotyka, te wszystkie owady, ale na dobrych zdjęciach, siedzące na kwiatach, oglądane są z ciekawością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie również to egzotyka. Zadziwiająca o tyle, że była i jest cały czas obecna wokół mnie. Otwieram więc oczy i znajduję to i owo, a potem dzielę się z Wami tymi znaleziskami :-)

   Usuń
 4. Kurcze boje sie robaków, nie lubie ich.. Kiedys nad morzem będąc na kolonii uzarlo mnie cos w nogę.. Pamietam tylko to był czarny robak, poczułam ogromny bol i tylko mi mignol. Z tym ugryzieniem bujalam sie z dobre dwa miesiace jeszcze- a było to 25 lat temu i do dzisiaj mam taka mini bliznę.. Za to jak byłam na wakacjach w Serbii oj tak kochana byś poszalała.. Widziałam cos jakby osę miała ze cztery centymetry, piekna! Wygladała jak baletnica😊 Świetny blog! Bede wracac

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...