24 kwietnia 2016

Wiosna w parku

Wiosną, gdy komuś się śpieszy, niechaj nie skraca sobie drogi idąc przez park. W takim miejscu na przechodniów czyhają najrozmaitsze przeszkody, pożeracze czasu. Wszędzie się zieleni, coś rozkwita, lśni w promieniach słońca, śpiewa zapamiętale lub cichutko brzęczy, przywołuje i nęci - zapachami, kolorami, kształtami, świeżością. I ani się człowiek obejrzy, zamiast kwadransa, mijają dwie lub trzy godziny! Dobrze wiem jak to jest zapomnieć o wszystkim, cieszyć się każdą błogą chwilką - tu i teraz. Każdemu zdecydowanie polecam :-)
Mnie akurat już się nie śpieszyło, jednak nie sądziłam, że ścieżka w parku może okazać tak długa i "kręta". Było cudownie i... wcale mi się nie dłużyło!

Park Nad Wartą w Poznaniu w wydaniu wiosennym zaprasza! (fot. 22 kwietnia)
Kwitnące mniszki pospolite i jasnoty purpurowe
Wiosenna ścieżka w Parku Nad Wartą wydaje się być nieskończenie długa i kręta :-)
Park Nad Wartą wiosną
Trawnik, cienie  drzew
Park Nad Wartą wiosną
Park Nad Wartą wiosną - kwitnące drzewo
Mniszki pospolite można spotkać na chyba każdym trawniku
Jasnota purpurowa (Lamium purpureum L.) – gatunek rośliny jednorocznej lub rośliny dwuletniej, należący do rodziny jasnotowatych. Rośnie na przydrożach, rumowiskach, przy ogrodzeniach, w zaroślach, w rowach, najchętniej na żyznych, gliniastych glebach. Roślina azotolubna. Zwykle tworzy skupienia.
Mniszek pospolity, mniszek lekarski (Taraxacum officinale F.H. Wiggers coll.) - rośnie na siedliskach ruderalnych, na łąkach i murawach, w uprawach i widnych lasach. W Polsce ocenia się, że na terenie całego kraju występuje co najmniej 200 drobnych gatunków reprezentujących sekcję Taraxacum (=Taraxacum officinale). Występują pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich.
Tasznik pospolity (Capsella bursa pastoris) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Drobne kwiaty tworzą grono na górnej, nieulistnionej części łodygi. W szczytowej części łodygi jest ono bardzo gęste, niżej rzadkie. Kwitnie od marca aż do późnej jesieni. Owocem jest trójkątna łuszczynka z sercowatym wycięciem na wierzchołku, zawierająca zwykle 10-20  nasion.
Park Wilsona również zaprasza do odwiedzin. Klony na pierwszym planie kwitną, miłorząb (z tyłu po prawej) również kwitnie, kasztanowiec (z tyłu, na środku) rozwinął liście. Tylko górujący nad pozostałymi drzewami platan klonolistny (ten, który widział!) dopiero zaczyna się budzić  (fot. 18 kwietnia)
Drzewa w Parku Wilsona w Poznaniu - kolejne drzewa budzą się z zimowego spoczynku
Ścieżka w Parku Wilsona


w48.30.

wiosna w parku, wiosna w parku zdjęcia, park wiosenny zdjęcia, ładne zdjęcia wiosenne, wiosenne kwiaty zdjęcia, wiosenne kwiaty chwile zachwycone, park wiosna chwile zachwycone, park nad wartą zdjęcia, wiosenna zieleń chwile zachwycone, park Wilsona wiosna zdjęcia,

9 komentarzy:

 1. ojeeeej, ale wiosna! u mnie od trzech dni pada SNIEG!!!!! :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie także ostatnio bardzo się ochłodziło, a w nocy nadal są przymrozki. Pozdrawiam i dużo ciepełka życzę

   Usuń
 2. Z sentymentu do CK czasów wole te z końca XIX wieku, wiedeńskie w stylu ale i w takim bym się czuł nieźle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że teraz w każdym parku jest pięknie.

   Usuń
 3. jaka cudowna wiosna u Ciebie na zdjęciach :) szkoda tylko, że temperatura jeszcze nie rozpieszcza :) spacer taką ścieżką to sama przyjemność! pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Chciałabym znów powtórzyć taki spacer :-) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Dzięki dwóm ostatnim wpisom i dzięki ich autorce poznałem i zapamiętałem (sukces!) nazwę kolejnej często spotykanej rośliny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoć zapamiętywaniu sprzyja siedmiokrotne powtórzenie nazwy :-)

   Usuń
 5. Wiosna przepiękna, ale wraz z pojawieniem się cieplejszej pogody, moim sporym zmartwieniem stają się kleszcze. W tym roku po raz kolejny zostałam ugryziona, nie zdążyłam jednak wysłać kleszcza do testów. Objawów żadnych nie mam, ale i tak zrobiłabym sobie badania. Wiecie może, gdzie badać boreliozę?
  Z góry dzięki.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...