10 kwietnia 2016

Wiosna trwa (1)

Z dnia na dzień przybywa barw, mimo zmiennej, często pochmurnej aury. Ostatnio mam mniej wolnego czasu, ale i tak udało mi się zrobić trochę wiosennych kadrów. Obsypane białymi kwiatkami mirabelki i śliwy zaczynają już wypuszczać listki. Wokół krzewów i drzewek ścieli się biały "śnieg" opadłych płatków. Wkrótce przekwitną i tak oto minie jeden z cudów wiosny.
Próbowałam uwiecznić chwile obfitego kwitnienia mirabelek - oto kilka zdjęć z ostatnich dni.

Kwitnące drzewko, kwitnąca mirabelka
Kwitnące drzewko, kwitnąca mirabelka
Kwitnące drzewko, kwitnąca mirabelka

Próbując zrobić zdjęcia w technice high key (jasny obiekt na jasnym tle) miałam okazję przekonać się jak niewiele trzeba, by zdjęcie wyszło zbyt ciemne i ponure. Odnotowuję jednak pewną poprawę - oryginalne kadry niewiele różnią się od obrobionych. To znaczy tyle, że nie musiałam ich znacząco rozjaśniać (EV +1, a nawet +1,5 jest jak najbardziej uzasadnione!). Pewnie nadal robię coś nie tak (co??), ale z każdą próbą nabieram większego doświadczenia.

Kwitnące drzewko, kwitnąca mirabelka
Kwitnące drzewko, kwitnąca mirabelka

Ostatnio zakwitły także forsycje pośrednie. Zauważyliście, że różne krzewy mają żółte kwiaty o nieco innych odcieniach (cieplejszym i chłodniejszym)? Pięknie wyglądają na tle zieleni (z daleka), ale ładne ich sfotografowanie z bliska to dla mnie nadal wielkie wyzwanie.

Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Jest mieszańcem powstałym ok. 1885 r. w wyniku skrzyżowania F. suspensa (forsycja zwisła) i F. viridissima. Jest uprawiana jako krzew ozdobny.
Na Łące Wschodniej nadal jest szaro i buro. Przechodziłam tamtędy któregoś pochmurnego popołudnia. Właściwie zaczął już kropić deszcz i nie zamierzałam wyciągać aparatu. Niewielkie drzewko obsypane kwiatami pośród zszarzałych traw zawróciło mnie z drogi, niczym maleńka oaza życia.

Kwitnące drzewko

Ostatnie zdjęcie (wyczerpał się akumulator) z wczorajszej wycieczki rowerowej. Na porośniętej trawą skarpie zakwitły różowe jasnoty. Kilka wcześniejszych kadrów nie wyszło ciekawie, ale to zdjęcie, pomimo wad, wydało mi się wiosenne i optymistyczne.
Miłego tygodnia!

Wiosenna trawa
w40.10.

kwitnące drzewa, drzewa kwitnące na biało, kwitnące drzewa zdjęcia kwiatów, kwitnące drzewa białe kwiaty,forsycja kwitnąca zdjęcia, kwitnące drzewa chwile zachwycone, kwitnące mirabelki chwile zachwycone,wiosenna trawa zdjęcia, wiosenne zdjęcia chwile zachwycone,


7 komentarzy:

 1. oj tak, jasnorózowe kwiatki na jasnozielonej lace to zdecydownie duzy energetyk!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, właśnie - pozytywnej energii nigdy w nadmiarze!
   Słuchaj, co to się dzieje, że od pewnego czasu Twoje komentarze widzę dopiero pod postem, natomiast informacja o nich nie przychodzi mi na maila??

   Usuń
 2. Kwitnące mirabelki w tej bieli sprawiły, że pomyślałam o zimie, a ostatnie zdjęcie jest fantastyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że te białe obłoczki, kwitnące mirabelki wyglądają jak obsypane śniegiem, w ten sposób żegnają zimę. A ta, odchodząc, czuje się spełniona - uczyniła świat białym i takim go pozostawia. Dobrze, że nie widzi późniejszej feerii barw.
   Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 3. Właśnie: ledwie zakwitną, olśnią nas, i już biało się robi pod drzewkami, już przekwitły. Za szybko to się dzieje. Za szybko.
  Ciekawa i wielce oryginalna jest Twoja myśl o poczuciu spełnienia się Zimy :-)
  Miłego tygodnia i dla Ciebie, Aniko.

  OdpowiedzUsuń