15 kwietnia 2016

Kwitnąca mahonia pospolita

Od dawna znam liście tego krzewu, zielone nawet zimą. Często dodaje się je do nagrobnych wieńców, ale i do kompozycji świątecznych. Dotąd nie widziałam jednak (nie zwróciłam uwagi!) jak kwitnie mahonia pospolita, zwana ostrolistną (to ze względu na nieco ząbkowane liście zakończone małymi cierniami). A kwitnie właśnie teraz (w kwietniu i maju) i to całkiem efektownie.
Najpierw zobaczyłam ją w parku - trudno byłoby przeoczyć dziesiątki krzewów o błyszczących, zielono fioletowawych (i znajomych z wyglądu) liściach, kwitnących na żółto, bądź zielono żółto. A potem? Ze zdziwieniem zaczęłam zauważać ją w podglądanych od lat ogrodach.

Mahonia pospolita, mahonia ostrolistna, ościał pospolity (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) - gatunek krzewu należący do rodziny berberysowatych.
Mahonia pospolita, mahonia ostrolistna, ościał pospolity (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) to wiecznie zielony krzew o wysokości 50-150 cm. Pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) - w Polsce gatunek często uprawiany i dziczejący, zaliczany również do grupy gatunków potencjalnie inwazyjnych.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) ma liście twarde, skórzaste, nieparzystopierzaste z 5-9 zatokowymi, ciernisto ząbkowanymi listkami. Z wierzchu ciemnozielone, od spodu jasnozielone, za młodu niekiedy czerwonawe.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) dobrze rośnie w miejscach zacienionych np. pod drzewami. Uprawiana jest jako roślina ozdobna. Używana do bukietów, wieńców jak również dekoracji świątecznych.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) ma złotożółte kwiaty z sześcioma płatkami korony, zebrane w wyprostowane, wiechowate kwiatostany, długości 5-8 cm. Kwitnie w kwietniu i maju.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) - dawniej używano kwiatów jako środka w barwiarstwie, ponieważ nadawały tkaninom złotożółtą barwę.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) - nitki pręcików są wrażliwe na dotyk. Poruszone zginają się szybko w kierunku szyjki, by po krótkim czasie powrócić do stanu wyjściowego.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) wymaga gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej, ubogiej w wapń, o odczynie pH od kwaśnego do obojętnego. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) jest odporna na choroby i szkodniki, wymaga jednak podlewania w przypadku braku opadów.
----------------------------------Mahonia pospolita, mahonia ostrolistna, ościał pospolity (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) – gatunek krzewu należący do rodziny berberysowatych.
Pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Zadomowiony i często uważany za inwazyjny w różnych częściach Europy.
W Polsce gatunek często uprawiany, dziczejący i lokalnie zadomowiony (kenofit), zaliczany również do grupy gatunków potencjalnie inwazyjnych, których ekspansja na terenie kraju jest możliwa w przyszłości.

Pokrój - wiecznie zielony krzew o wysokości 50-150 cm i szerokości ok. 60 cm.

Liście - twarde, skórzaste, nieparzystopierzaste z 5-9 zatokowymi, ciernisto ząbkowanymi listkami. Z wierzchu ciemnozielone, od spodu jasnozielone, za młodu niekiedy czerwonawe.

Kwiaty - drobne, złotożółte z sześcioma płatkami korony, zebrane w wyprostowane, wiechowate kwiatostany, długości 5-8 cm. Kwiaty pachnące o kształcie kulistym lub dzwonkowatym. Nitki pręcików są wrażliwe na dotyk. Poruszone - zginają się szybko w kierunku szyjki, by po krótkim czasie powrócić do stanu wyjściowego.
Kwitnie w kwietniu i maju.

Owoce - jagody, początkowo zielone, później niebieskie, pokryte popielatym nalotem. Dojrzewają we wrześniu i stanowią ozdobę rośliny aż do późnej jesieni.

Mahonia pospolita bardzo łatwo się adaptuje, zwłaszcza w miejscach zakrzewionych. Dobrze rośnie w miejscach zacienionych np pod drzewami. Rośliny należy osłaniać przed silnym słońcem, szczególnie na przełomie zimy i wiosny. Wymaga podlewania, gdy nie ma opadów. Przed zimą krzewy należy obficie podlewać. Odporna na choroby i szkodniki.
Rozmnażanie - przez nasiona, sadzonki, odkłady, odrosty korzeniowe.

Wymaga gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej, ubogiej w wapń, o odczynie pH od kwaśnego do obojętnego.

Uprawiana jest jako roślina ozdobna. Używana do bukietów, wieńców jak również dekoracji świątecznych.

Sztuka kulinarna - jagody można przerabiać na galaretki lub kompot.
Roślina barwierska - dawniej używano kwiatów mahonii jako środka w barwiarstwie, gdyż nadawały tkaninie złotożółtą barwę.
Roślina lecznicza - dawniej próbowano tą rośliną leczyć choroby skóry.źródło 1, źródło 2, źródło 3

w42.56.

mahonia pospolita, mahonia ostrolistna kwiaty liście, ościał pospolity, Mahonia aquifolium, mahonia pospolita zdjecia opis, mahonia ostrolistna kwiaty wygląd, ościał pospolity wygląd kwiaty, Mahonia aquifolium zdjęcia informacje, mahonia pospolita chwile zachwycone, mahonia ostrolistna chwile zachwycone, ościał pospolity chwile zachwycone, Mahonia aquifolium chwile zachwycone,   

6 komentarzy:

 1. Ty to jestes jednak niezawodna - nie dalej jak przedwczoraj sie zastanawialam, co to takie mi rosnie na trawniku - malutkie jak krasnal, a wyhodowalo dzielnie na glowie taki wielki zólty kwiatostan.
  No to teraz juz wiem, dziekuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A więc wyprzedziłam Cię tylko trochę - kwitnące mahonie zobaczyłam raptem parę dni temu. Rozumiesz to? Ja wcześniej nigdy, kompletnie ich nie zauważyłam! Ach, te klapy na oczach - z takim trudem je zrzucam ;-)

   Usuń
 2. Bardzo lubię mahonię. Rośnie w moim ogrodzie już wiele lat i jest niezawodna - każdej wiosny pokrywa się mnóstwem żółciutkich koralików. W dodatku jest zimozielona a to też zaleta.
  Wspaniałe zdjęcia Aniko. Miłego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, to właśnie z jednego z Twoich ostatnich wpisów dowiedziałam się jaka jest nazwa gatunkowa tego krzewu. Polubiłam podglądanie ogrodów - jednym z moich ulubionych jest Twój. Pozdrawiam i dziekuję

   Usuń
 3. Od zawsze kocham ten krzew. W młodości wyplatałam z liści wianki na groby przed Świętem Zmarłych. Gdy kupiliśmy ogród wiedziałam, że muszę ją mieć. A teraz już pięknie kwitnie. Jest jeszcze nieduża, bo posadzona przed dwoma laty. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz, gdy poznałam opis i wygląd tego krzewu, widuję go w wielu miejscach i z upodobaniem mu się przyglądam. Pamiętam, że taki krzew rósł także w ogrodzie mojej babci. Jesienią obcięłam kilka gałązek do wiązanek na groby, a następnego roku krzew bardzo się rozrósł. Pozdrawiam

   Usuń